První kolo voleb skončilo. Do druhého kola postupují Petr Pavel a Andrej Babiš.
Výsledky 1. kola prezidenstkých voleb
1. kolo voleb 13. a 14. ledna 2023
2. kolo voleb 27. a 28. ledna 2023
Volby se konají jako vždy v pátek a v sobotu. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Pokud některý kandidát získá v prvním kole více než 50% hlasů, vyhrává a druhé kolo se nekoná. V opačném případě se utkají dva nejsilnější kandidáti v druhém kole.
Osobní sympatie ponechte na konec rozhodování a nejprve si prověřte kandidáty podle následujících bodů:
1. Volte poctivého kandidáta s čistou minulostí.
Pouze takovému lze věřit. Nevolte kandidáty, jejichž kariéra je doprovázena skandály. Nevolte populisty a kandidáty šířící lži a pomluvy. Prověřte si kandidáty v naší databázi politických kauz. Pouhé podezření z nepoctivého jednání pocházející z kvalitních zdrojů je důvodem k nevolení.
Toto kritérium je zásadní. Pokud ho kandidát nesplňuje, nemá smysl se jím dále zabývat.
Pozor na předvolební dezinformace! Najdete-li přijatý řetězový e-mail v databázi Českých elfů, jedná se o dezinformaci.
Na dezinformace upozorňuje také Ověřovna českého rozhlasu a projekt Manipulátoři.cz.
Pravdivost výroků jednotlivých kandidátů ověřuje projekt Demagog.cz.
2. Volte kandidáta, který má minimum odpůrců
Kandidát přijatelný pro většinu voličů nebude rozdělovat národ a může se stát prezidentem všech. Bude mít také větší šanci porazit soupeře v druhém kole. Přijatelnost kandidáta odpovídá přibližně volebnímu potenciálu v předvolebních průzkumech. Pokud chcete ovlivnit složení druhého kola, volte kandidáty, kteří mají v předvolebních průzkumech vyšší preference.
3. Volte dle shody názoru
Shodu názoru zjistíte nejsnáze pomocí volební kalkulačky od Kohovolit.eu na volebnikalkulacka.cz.
Odpovědi kandidátů na různé otázky najdete přehledně na Programy do voleb.
Mnozí kandidáti zveřejňují názory k důležitým tématům na svých webech. Sledujte také rozhovory s kandidáty v nezávislých médiích.
4. Volte zkušeného kandidáta
Výhodou jsou zkušenosti z veřejných funkcí a jazyková vybavenost. Zkušenosti a schopnosti by měly co nejvíce odpovídat pravomocem prezidenta. Více...
5. Volte zdravého kandidáta
Prezident musí plně pracovat po celé pětileté funkční období. Velmi vysoký věk a signály o zhoršujícím se zdravotním stavu jsou rizikem, že toho nebude schopen.
6. Volte ženu
Rozhodně to není podmínkou a předchozí kritéria jsou důležitější, je však vhodné zvážit i argumenty pro volbu ženy. Vyváženější zastoupení žen v politice je pro demokracii přínosem. Pro jejich volbu existuje více racionálních argumentů, z nichž mnohé vycházejí z výzkumu. Více...
Je celkem 8 kandidátů na prezidenta. Josef Středula odstoupil 5 dnů před volbami.
Proč je u některých kandidátů červený text? Viz Metodika hodnocení.
Andrej Babiš
Bývalý premiér, podnikatel, vlastník miliardového koncernu Agrofert
Věk: 69 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Andrej Babiš má minulost plnou skandálů, které vynikají svým rozsahem i závažností, viz kauzy Andreje Babiše. Mnohokrát prokázal, že upřednostňuje vlastní zájmy na úkor veřejných. Je silný populista a často lže, což dokládá mimo jiné nízký podíl pravdivých výroků vyhodnocovaných projektem Demagog - pouze 51% (našipolitici.cz, říjen 2022). Andrej Babiš má ze všech kandidátů nejvíce odpůrců a nemůže se stát prezidentem všech, když ho velká část národa odmítá. Protože jednoznačně nesplňuje požadavek na poctivost a čistou minulost, nemá vůbec význam zabývat se jeho schopnostmi, zkušenostmi či zdravotním stavem. Podle průzkumů agentur Median a STEM/MARK by druhé kolo prohrál s Pavlem, Nerudovou, Fischerem i Hilšerem.
V roce 2014 Babiš na twitteru napsal: „Nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila ani na ni nemám předpoklady." Myslíte, že by měl dodržet slovo? Podepište výzvu Andreji Babišovi k odstoupení z prezidentských voleb.
Petr Pavel
Armádní generál ve výslužbě, bývalý předseda vojenského výboru NATO
Věk: 62 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Jedinou skvrnou na jeho jinak čisté minulosti je členství v KSČ v letech 1985-1989. Jako předseda Základní organizace KSČ musel být k totalitnímu režimu zcela loajální. Jeho ochotu sloužit tehdejšímu režimu dokládá také skutečnost, že se od roku 1988 účastnil tajného vojenského zpravodajského kurzu. Kritiku si zasluhuje hlavně jeho současný postoj ke své komunistické minulosti. Jeho pozdější vojenská kariéra a zejména funkce předsedy vojenského výboru NATO jasně dokazují, že jde o demokraticky smýšlejícího a prozápadně orientovaného kandidáta. Studoval v Anglii a má zkušenosti z mezinárodních jednání z tříletého působení na druhé nejvyšší pozici v NATO. Mluví anglicky a francouzsky. Nejsou veřejně známé žádné skutečnosti, které by signalizovaly špatný zdravotní stav. Petr Pavel má málo odpůrců. V 2. kole by dle průzkumů porazil Andreje Babiše s vysokou převahou. Proti Danuši Nerudové má vyrovnanou šanci.
Danuše Nerudová
Ekonomka, bývalá rektorka Mendelovy Univerzity v Brně
Věk: 44 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Danuše Nerudová je demokratická a prozápadně orientovaná kandidátka s čistou minulostí. Má zkušenosti z vedoucích pozic v akademické sféře, v níž se pohybuje celou svou kariéru. Je aktivní v charitativní oblasti, působila jako předsedkyně komise pro spravedlivé důchody a je spoluzakladatelkou iniciativy KoroNERV-20 pro rychlé překonání následků pandemie Covidu 19. Ze všech kandidátů má nejméně odpůrců a proto jsou její šance na vítězství vysoké. Dle posledních průzkumů (STEM, Median) by v 2. kole porazila Andreje Babiše s vysokou převahou a proti Petru Pavlovi má vyrovnanou šanci. Je kritizována za odmítání odpovědnosti v kauze rychlotitulů na Mendelově univerzitě. Kritici upozorňují také na potenciální střet zájmů jejího muže, který je spoluvlastníkem významné advokátní kanceláře.
Pavel Fischer
Senátor, bývalý velvyslanec, poradce ministrů a Václava Havla
Věk: 58 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Pavel Fischer je demokratický a prozápadně orientovaný kandidát s čistou minulostí. Má bohaté zkušenosti z mnoha veřejných funkcí, kterými prošel za posledních třicet let. Působil jako poradce Václava Havla, velvyslanec ve ve Francii a Monaku, ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na Ministerstvu zahraničních věcí, poradce pro strategické a bezpečnostní otázky, poradce pro zahraniční politiku náčelníka Generálního štábu Armády a Ministra Kultury. Působí také v řadě nadací a spolků. Mluví plynně francouzsky, anglicky a katalánsky. Ve 2. kole by porazil Andreje Babiše s převahou 52% (Median, 9.12.). Kontroverzi vyvolal jeho pět let starý výrok o nejmenování homosexuála ústavním soudcem, za který se omluvil.
Jaroslav Bašta
Poslanec sněmovny za SPD, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, signatář Charty 77
Věk: 74 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Jaroslav Bašta je silně kontroverzní kandidát a velký kritik současné vlády. Tvrdí, že by vládu z pozice prezidenta odvolal, ačkoli prezident takovou pravomoc nemá. Zastává proruské postoje a vícekrát posloužil propagandě Kremlu. Byl zapojen v kauze podvodů a úplatků při vydávání českých víz na Ukrajině, viz kauzy Jaroslava Bašty.
Marek Hilšer
Senátor, lékař, vysokoškolský pedagog
Věk: 47 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Marek Hilšer je demokratický a prozápadně orientovaný kandidát s čistou minulostí. Má zkušenosti z akademické sféry a politické zkušenosti z funkce senátora. Vystudoval mezinárodní vztahy, poté medicínu. Působil jako lékař na humanitární misi v Africe. Je občanským aktivistou. Veřejně protestoval proti nešvarům minulých vlád. Oproti Pavlovi, Nerudové a Fischerovi není podporován současnou vládní koalicí. Ve 2. kole by Andreje Babiše porazil s převahou hlasů 52% (Median, 9.12.).
Karel Diviš
Podnikatel v informačních technologiích, ekonom, matematik
Věk: 46 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Karel diviš je demokratický a prozápadně orientovaný kandidát s čistou minulostí. Působil jako sportovní moderátor v české televizi, později založil úspěšnou softwarovou firmu.
Tomáš Zima
Bývalý rektor Univerzity Karlovy, biochemik, lékař
Věk: 56 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Tomáš Zima je kontroverzní kandidát a má tedy menší šanci na výhru. Vystupuje proti němu velká část akademické veřejnosti, hlavně kvůli těmto skutečnostem: Byl členem komunistické strany 1983-1990. Kritizoval protesty studentů proti prezidentu Miloši Zemanovi při oslavách 17. listopadu. Hájil profesora Martina Kováře, usvědčeného z plagiátorství. Univerzita pod jeho vedením uzavřela problematickou smlouvu s firmou Home Credit, která dostala řadu lidí do exekuce. Jednal o finanční spolupráci univerzity s čínskou ambasádou. Obdržel anticenu Bludný balvan za výroky, kterými zlehčoval covid-19 a prosazoval promoření. Sám však covidem onemocněl a skončil na JIP s mimotělním oběhem.
Josef Středula
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů
Věk: 55 let
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Josef Středula odstoupil z voleb a podpořil Danuši Nerudovou. Má čistou minulost. Má zkušenosti z vedení odborových svazů. Prezidentem Milošem Zemanem byl označen za vhodného kandidáta levice. Je silným kritikem současné vlády. Andreje Babiše považuje za lepšího premiéra než Petra Fialu. Josef Středula má velké množství odpůrců. To snižovalo jeho šance na vítězství.
Chcete, aby nevyhrál Andrej Babiš? Pak volte Petra Pavla, Danuši Nerudovou, Pavla Fischera nebo Marka Hilšera.
Chcete svým hlasem ovlivnit složení 2. kola? Volte Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou. Kandidáti s preferencemi pod 10% mají nízkou šanci postoupit. Jsou-li preference pod 5%, postup je velmi nepravděpodobný. Volební průzkumy od různých agentur i kurzy sázkových kanceláří mají již delší dobu dobrou shodu a proto je lze považovat za relativně přesné, je třeba však brát v úvahu fakt, že asi 25% respondentů není rozhodnuto.
Volte slabší kandidáty, pokud je vám jedno, kdo z nejsilnější trojice postoupí do druhého kola. Volba slabšího kandidáta má symbolický význam. Je to vyjádření podpory volenému kandidátovi a vyjádření odmítavého postoje k nejsilnějším kandidátům podporovaným rozsáhlou kampaní. Jste proti taktizování? Vyzkoušejte si vícehlasý volební systém.
Volte Petra Pavla, jestliže chcete za prezidenta bývalého generála s mezinárodními kontakty a zkušenostmi z NATO, přitom vám nevadí jeho komunistická minulost ani nečestný způsob, jakým se k ní staví.
Volte Danuši Nerudovou, jestliže chcete profesorku ekonomie, mladou ženu, která chce rozvíjet moderní společnost a otevírat málo diskutovaná témata, přitom vám nevadí její odmítání odpovědnosti za skandály na Mendelově univerzitě.
Volte Pavla Fischera, jestliže chcete spíše konzervativního kandidáta, diplomata s bohatými politickými zkušenostmi a nevadí vám jeho postoj k sexuálním menšinám.
Volte Marka Hilšera, jestliže vám vadí kauzy kandidátů výše nebo jejich nákladná kampaň, jestliže chcete morální autoritu, senátora s politickými zkušenostmi, přitom nezávislého a bez podpory vládní koalice.
Volte Jaroslava Baštu, jestliže chcete proruského prezidenta, silného kritika současné vlády a přitom vám nevadí jeho podezření v kauze úplatků za česká víza na Ukrajině.
Volte Andreje Babiše, jestliže chcete prezidenta, který bude dělat České republice mezinárodní ostudu, bude dál rozdělovat společnost, veřejně lhát, podvádět a pracovat pouze pro svoje zájmy.
Stále nejste rozhodnuti? Zajímá vás náš názor? Přečtěte si komentář o tom, který kandidát může být morální vzor.
Myslíte, že by tento web mělo vidět více lidí? Pomozte zvýšit jeho návštěvnost.