Hodnocení politických stran a hnutí


Hodnocení demokratičnosti

Demokratičnost hodnotíme podle fungování demokratických principů jako je volení vedení strany jejími členy, práva členů, transparentnost, pluralita názorů. Hodnotíme, zda je strana schopná očistit se od členů, u kterých se objevily závažné kauzy. Naopak nehodnotíme politický směr, pokud není v rozporu s demokratickými hodnotami.

ODS je demokratická strana. Funguje v ní hlasování a je možné odvolat členy, kteří stranu poškozují. ODS během své dlouhé historie prošla mnohými vážnými kauzami. Většina z nich spadá do období před rokem 2013.

TOP 09 je demokratická strana. Funguje v ní hlasování a je možné odvolat členy, kteří stranu poškozují. Má malé množství vážných kauz. K odstoupení členů dochází obvykle již při podezření z nezákonného jednání.

KDU-ČSL je demokratická strana. Funguje v ní hlasování a je možné odvolat členy, kteří stranu poškozují. Ve srovnání s ostatními tradičními stranami má KDU-ČSL méně vážných kauz a většina z nich spadá do 90. let.

Pirátská strana je demokratická. Funguje v ní hlasování a je možné odvolat členy, kteří stranu poškozují. Ve srovnání s ostatními stranami nemá žádné závažné kauzy.

STAN je demokratické hnutí. Funguje v něm hlasování a je možné odvolávat členy, avšak množství vážných kauz ze současnosti a nedávné minulosti dokazuje, že ozdravné mechanizmy moc dobře nefungují. Kauzy se totiž týkají nejvyšších představitelů a zakládajících členů. Ačkoli po medializaci kauz docházelo k odstoupení z funkce, hnutí se stále nezbavilo členů, kteří budí silné pochybnosti a nedůvěru.

ČSSD je demokratická strana. Funguje v ní hlasování a je možné odvolat členy, kteří stranu poškozují. V případě vážných kauz bývalého předsedy Jana Hamáčka k tomu však nedošlo, což svědčí o zvýšené toleranci strany ke skandálům. ČSSD během své dlouhé historie prošla mnohými vážnými kauzami, z nichž některé propukly v nedávné minulosti, když ČSSD vládla v koalici s hnutím ANO.

ANO není demokratické hnutí. Je řízené svrchu předsedou Andrejem Babišem a slouží primárně jeho zájmům, zejména napojení jeho firem na státní finance. Hnutí ANO není příliš transparentní a o jeho vnitřním fungování se toho moc neví. Nedemokratické jsou například ve stanovách uvedené pravomoci předsedy, které mu umožňují v jakýchkoli volbách vyškrtnout kandidáty, doplnit nové nebo měnit jejich pořadí. Hnutí ANO doprovází velké množství závažných kauz, z nichž mnohé sahají do současnosti a většina se týká přímo předsedy Andreje Babiše. Odvolání předsedy kvůli jeho skandálům je v ANO nereálné.

SPD není demokratické hnutí. Ačkoli má hnutí přímou demokracii v názvu, v jeho vnitřním fungování zcela chybí. Ve straně rozhoduje pětičlenné předsednictvo, které vždy potřebuje souhlas předsedy Tomia Okamury. Pokud některý člen ohlásí kandidaturu na předsedu, předsednictvo mu zruší členství. Členové, kteří SPD opustili, si stěžovali na diktátorský přístup a umlčování názorů.

KSČM není demokratická strana. Hlasování v ní sice funguje a je možné odvolat i předsedu, avšak strana nectí demokratické hodnoty. Reprezentuje totalitní ideologii, která tisícům lidí zničila život. Komunismus se s demokratickými hodnotami zcela vylučuje. KSČM se nikdy nedistancovala od zločinů komunismu a její členové opakovaně tyto zločiny relativizují nebo dokonce popírají. Skadnály bývalého předsedy Vojtěcha Filipa dokazují, že ani ozdravné mechanizmy strany moc dobře nefungují.


Hodnocení odolnosti proti ruskému a čínskému vlivu 2022

V Rusku a Číně panují autoritativní režimy a jsou v nich porušována lidská práva. Pokud by se tam rozšířilo povědomí, že se v demokracii žije lépe, bude autoritativní vláda ohrožena. Proto se autoritativní režimy snaží demokracie rozvrátit šířením své propagandy a ovlivňováním politiků. Bezpečnostní služby demokratických zemí včetně české BIS opakovaně označují vliv Ruska a Číny jako hrozbu. Schopnost strany čelit těmto vlivům je nezbytná pro odolnost naší demokracie.

Hodnocení zveřejnil Atlas ruského a čínského vlivu před volbami do senátu a obecních zastupitelstev 2022.

Hodnocení ruského a čínského vlivu na politické subjekty

Hodnocení od Rekonstrukce Státu 2021

Nezávislý projekt Rekonstrukce Státu hodnotí prosazování protikorupčních zákonů, transparentnost a snahu o zlepšení státní zprávy. Vychází přitom z reálného hlasování poslanců. Hodnocení bylo zveřejněno před volbami do sněmovny 2021 jako součást Volebního Průvodce.

Hodnocení politických subjektů od Rekonstrukce Státu

Hodnocení transparentnosti kampaní 2021

Politické subjekty mohou být financovány ze státních i soukromých zdrojů. Nízká transparentnost volební kampaně poukazuje na dvě skutečnosti. Za prvé, subjekt nechce zveřejnit, jak nakládá se státními penězi, což vyvolává podezření, že jsou tyto peníze zneužívány. Za druhé, subjekt se snaží skrýt své podporovatele, u kterých je pravděpodobné, že subjekt hájí jejich zájmy a nikoli zájmy svých voličů.

Hodnocení zveřejnila protikorupční organizace Transparency International před volbami do sněmovny 2021. V koalici SPOLU jsou společně hodnoceny ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V koalici Piráti a starostové jsou společně hodnoceny Pirátská strana a hnutí STAN.

Hodnocení tranparentnosti volebních kampaní

Hodnocení předsedů stran a hnutí 2021

Nízký podíl pravdivých výroků svědčí o populismu a neférové diskuzi. Výskyt skandálů u nejvyššího představitele politického subjektu svědčí o toleranci skandálů u všech ostatních členů a neschopnosti subjektu se očistit.

Pravdivost výroků vyhodnocuje projekt Demagog.cz. Podíl pravdivých výroků lze vyhledat v databázi politiků Nasipolitici.cz. Hodnocení bylo zveřejněno na Kohonevolit.cz před volbami do sněmovny 2021.

Hodnocení předsedů stran a hnutí