Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

  • Hanebné výroky o koncentračním táboře v Letech

    Tomio Okamura (SPD), Miloslav Rozner (SPD)

    Miloslav Rozner označil tábor v Letech u Písku za neexistující pseudokoncentrák.Tomio Okamura v rozhovoru řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Obě tvrzení jsou nepravdivá a neuctivá k obětem romského holokaustu. V táboře zemřelo 327 Romů a přes pět stovek jich skončilo v Osvětimi. Došlo na soud a Rozner byl za výrok v roce 2022 potrestán půlroční podmínkou.

    Naše hodnocení:
    Jakékoli popírání a zlehčování zločinů proti lidskosti je samo o sobě zločinem. Výroky členů SPD se silně blíží rasismu.

  • Spor o omluvu s Tomášem Zdechovským

    Tomio Okamura (SPD)

    V roce 2021 soud nepravomocně rozhodl, že se Tomio Okamura má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů. Zdechovský uvedl, že kvůli Okamurovým výrokům dostal přes 3000 výhrůžek smrtí a musel dostat policejní ochranu. Okamura se proti rozhodnutí odvolal.

    Naše hodnocení:
    Lživé obvinění od Okamury patří k nejpodlejším způsobům politického boje, které v demokracii nesmí být tolerovány, neboť vždy znevýhodňují politiky, kteří se snaží vystupovat slušně. Neschopnost omluvit se zbytečně zatěžuje soudní systém.

  • Bludný Balvan

    Tomio Okamura (SPD)

    V roce 2018 obdržel Tomio Okamura od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Šlo zejména o Okamurovo varování před Západonilskou horečkou a Opičím morem od migrantů. Ve skutečnosti se západonilská horečka nepřenáší z člověka na člověka a Opičí mor existuje pouze v dětské hře.

    Naše hodnocení:
    Okamura si často vymýšlí a záměrně lže. Tyto jeho výroky natolik přesahují rámec běžných politický lží, že byly náležitě oceněny vědeckou organizací, která standardně nechává politiky stranou.

  • Nařízená omluva Ústavu nezávislé žurnalistiky

    Tomio Okamura (SPD)

    V roce 2021 pražský vrchní soud rozhodl, že se Tomio Okamura musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval mediální žumpou. Okamurovo odvolání bylo zamítnuto. I přes rozhodnutí soudu se odmítal omluvit až do doby, kdy proti němu byla zahájena exekuce. Přitom sám opakovaně tvrdil, že „Dluhy se musí platit.“

    Naše hodnocení:
    Útok na nezávislé médium je útokem proti demokracii. Rozpor mezi Okamurovými činy a výroky je důkazem, že jde jen o populistické řeči, které ani on sám nebere vážně.

  • Majetkové poměry

    Tomio Okamura (SPD)

    Majetek Tomia Okamury vypovídá o vysoce nadprůměrných příjmech, které nebylo možné z veřejných zdrojů ověřit, protože mu v obchodním rejstříku chyběly zákonem vyžadované účetní závěrky. Okamura některé závěrky doplnil krátce poté, co byl na nedostatky upozorněn.

    Naše hodnocení:
    Kauza není závažná, ale trochu snižuje důvěru a vyvolává podezření. Vrcholný politik by měl jít v těchto věcech příkladem.

  • Spor o inkluzi

    Tomio Okamura (SPD)

    V roce 2016 se Tomio Okamura zcela vyjádřil proti inkluzi na školách, ačkoli rok před tím hlasoval pro její zachování. Dopisem ho na to upozornil Faktus, projekt organizace Člověk v tísni, který se zaměřuje na zavádějící a nepravdivé výroky politiků na téma menšin a lidských práv. Faktus v dopise vyvracel lživá tvrzení, kterými Okamura argumentoval proti inkluzi. Okamura svoji radikální změnu názoru nevysvětlil.

    Naše hodnocení:
    Nevysvětlená radikální změna názoru svědčí o jasném populismu. Argumentace lživými výroky dokazuje, že se Okamurovi nedá věřit.

  • Útoky na média

    Tomio Okamura (SPD)

    V roce 2012 byl Okamura v nezávislých médiích kritizován za článek, ve kterém hájil Ladislava Bátoru, kandidáta za krajně pravicovou národní stranu (zrušena nejvyšším správním soudem), a Vlastimila Pechance, který byl odsouzen za rasově motivovanou vraždu. Okamura opakovaně obviňoval nezávislá média, že o něm píší lži. Na sociálních sítích zveřejňoval emaily novinářů a vybízel své příznivce, aby jim napsali svůj názor. Ti pak zahlcovali novináře vulgaritami a výhrůžkami.

    Naše hodnocení:
    Okamura je v nezávislých médiích často kritizován za své radikální výroky, extrémní názory a populismus. Smyslem jeho útoků je snížit důvěryhodnost nezávislých médií, která jsou jedním z pilířů demokracie.

  • Útok na Transparency International

    Tomio Okamura (SPD)

    Okamura v roce 2013 zažaloval českou pobočku mezinárodní neziskové protikorupční organizace Transparency International, pravděpodobně proto, že od ní dostal nejhorší hodnocení transparentnosti volební kampaně. Podle TI bylo primárním cílem žaloby poškodit její dobré jméno, neboť od začátku bylo zjevné, že žaloba nemá šanci na úspěch. Kromě žaloby se Okamura také snažil mediálně diskreditovat TI podáváním trestních oznámení. Okamura protahoval soudní řízení svojí neúčastí a po roce a půl soud žalobu v plném rozsahu zamítl. Okamura uhradil náklady na soud teprve potom, co proti němu byla zahájena exekuce.

    Naše hodnocení:
    Boj proti korupci je nesmírně důležitý pro udržení demokracie. Okamurovy útoky na protikorupční organizaci jasně dokazují, že mu vadí transparentnost a vyhovuje korupce.