Kvalitní nezávislá média

Nezávislá média jsou nezbytná pro fungování demokracie, neboť pouze ta mohou být objektivní a poskytovat veřejnosti pravdivé infomrace. Nezávislé hodnocení důvěryhodnosti médií u nás provádí Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Ve výsledné známce je zahrnuto mnoho kritérií, především zásady dobré žurnalistiky. Weby, jejichž vlastníkem je politik, nemohou být objektivní a byly z hodnocení vyřazeny.

Politická témata a zprávy čerpejte především ze zdrojů s hodnocením A nebo A-. Máme jich dostatek. Zdroje s hodnocením B už nemusí být spolehlivé.

Média s vlastním obsahemZnámka
a2larm.czA
aktualne.czA
ceskenoviny.czA
ct24.ceskatelevize.czA
denikn.czA
denikreferendum.czA
drbna.czA
echo24.czA
euro.czA
hn.czA
investigace.czA
irozhlas.czA
neovlivni.czA
respekt.czA
seznamzpravy.czA
voxpot.czA
denik.czA-
forum24.czA-
novinky.czA
refresher.czA-
zivotvcesku.czA-
cnn.iprima.czB+
e15.czB+
ekonomickydenik.czB+
hlidacipes.orgB+
info.czB+
prahain.czB+
reflex.czB+
tn.nova.czB+
blisty.czB
blesk.czB-
parlamentnilisty.czB-
Weby vyřazené z hodnoceníZnámka
lidovky.cz-
idnes.cz-
Média s převzatým obsahemZnámka
eurozpravy.czA
globe24.czA
udalostiextra.czA-
wn24.czA-
pravda24.czB+
udalosti247.czB+
plzen.czB
pozitivni-zpravy.czB
Tištěné deníkyZnámka
Deník NA
E15A
Hospodářské novinyA
PrávoA
DeníkA-
Lidové novinyB+
Mladá Fronta DnesB+
MetroB
AHAB-
BleskB-
TV zpravodajstvíZnámka
Česká televizeA
TV PrimaB+
TV NovaB
Publicistické časopisyZnámka
A2A
EkonomA
HrotA
ReportérA
FinmagA-
ReflexA-
RespektA-
Týdeník EchoA-
TémaB+
Týdeník FORUMB+
TýdenB
EuroB-


Dokážete správně vyhodnocovat informace z médií? Změřte si mediální gramotnost.

Konspirační a dezinformační weby

Smyslem dezinformací je ovlivnit naše rozhodování. Cíleně snižují důvěru v kvalitní nezávislá média a nabízejí alternativní pravdu. Často jsou dezinformace vytvářeny profesionálně a působí velmi důvěryhodně. K jejich odhalení může pomoci následující seznam konspiračních a dezinformačních webů od nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

AC 24
Aeronet
Arfa
Bez politické korektnosti
Časopis Šifra
Česko aktuálně
Czech Free Press
CZ 24 News
ePortál
EUportál
FreeGlobe
Na severu
Nová republika
New World Order Opposition
Outsider Media
Otevři svou mysl
Pravdivě
Protiproud
Pravý prostor
První zprávy
Rukojmí
Skrytá pravda
Sputnik News
Středoevropan
Svobodné noviny
Tadesco
TOP News
Věk světla
Vlastenecké noviny
Zvědavec


Veřejnoprávní média

Veřejnoprávní média jsou státem zřízená nekomerční média. Jsou důležitým pilířem demokracie, protože jejich smyslem je poskytovat objektivní zpravodajství nezávislé na vlivech mocných politiků a podnikatelů. Nejsou závislá ani na státních penězích, protože jsou financována koncesionářskými poplatky. U nás je tvoří Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Zatím zůstávají nestrannými zdroji informací, přestože se objevují politické snahy o jejich ovládnutí. Pro sledování politických témat lze doporučit Českou televizi, protože ve srovnání s ostatními televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství.

Média ve střetu zájmů

Je-li vlastníkem médií politik či vlivný podnikatel, může jejich prostřednictvím ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Říká se tomu střet zájmů. Není přípustné, aby politik mohl média ovlivňovat, bohužel se tak děje. Andrej Babiš je vlastníkem největší české mediální společnosti MAFRA. Pod ní spadá téměř třetina soukromých médií, zejména deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro, on-line portály Lidovky.cz a iDNES, nejposlouchanější české rádio Impuls a mnoho dalších. Tato média nemohou být důvěryhodným zdrojem politických témat.

Spory mezi politiky a médii

Nezávislá a veřejnoprávní média jsou trnem v oku mnohým nepoctivým politikům. Je-li politik v nezávislých médiích kritizován nebo je-li odhaleno jeho nezákonné jednání, reakcí je zpravidla popření kritiky či celé kauzy a protiútok, jehož cílem je snížit důvěryhodnost daného média. Útoky politiků na nezávislá média jsou důkazem, že tato média odvádějí dobrou práci, a pro voliče jasným signálem tyto ublížené politiky nevolit.