Kvalitní nezávislá média
Nezávislá média jsou nezbytná pro fungování demokracie, neboť pouze díky nim se může veřejnost dovědět pravdu. Nadační fond nezávislé žurnalistiky hodnotí jejich důvěryhodnost a uděluje jim známku: Nezávislé hodnocení důvěryhodnosti médií.
Metodika hodnocení je propracovaná a zahrnuje mnoho kritérií, především zásady dobré žurnalistiky, ale třeba i střet zájmů vlastníka. Politická témata a zprávy čerpejte především ze zdrojů s hodnocením A nebo A-. Máme jich dostatek. Zdroje s hodnocením B už nemusí být spolehlivé a zdroje s hodnocením C bývají přímo dezinformační.
Dokážete správně vyhodnocovat informace z médií? Změřte si mediální gramotnost.
Konspirační a dezinformační weby
Smyslem dezinformací je ovlivnit naše rozhodování. Cíleně snižují důvěru v kvalitní nezávislá média a nabízejí alternativní pravdu. Často jsou dezinformace vytvářeny profesionálně a působí velmi důvěryhodně. K jejich odhalení může pomoci následující seznam konspiračních a dezinformačních webů od nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Veřejnoprávní média
Veřejnoprávní média jsou státem zřízená nekomerční média. Jsou důležitým pilířem demokracie, protože jejich smyslem je poskytovat objektivní zpravodajství nezávislé na vlivech mocných politiků a podnikatelů. Nejsou závislá ani na státních penězích, protože jsou financována koncesionářskými poplatky.
U nás je tvoří Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Zatím zůstávají nestrannými zdroji informací, přestože se objevují politické snahy o jejich ovládnutí.
Pro sledování politických témat lze doporučit Českou televizi, protože ve srovnání s ostatními televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství.
Média ve střetu zájmů
Je-li vlastníkem médií politik či vlivný podnikatel, může jejich prostřednictvím ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Říká se tomu střet zájmů. Není přípustné, aby politik mohl média ovlivňovat, bohužel se tak děje.
Andrej Babiš je vlastníkem největší české mediální společnosti MAFRA.
Pod ní spadá celá třetina soukromých médií, zejména deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro, on-line portály Lidovky.cz a iDNES, nejposlouchanější české rádio Impuls a mnoho dalších. Tato média nemohou být důvěryhodným zdrojem politických témat.
Spory mezi politiky a médii
Nezávislá a veřejnoprávní média jsou trnem v oku mnohým nepoctivým politikům.
Je-li politik v nezávislých médiích kritizován nebo je-li odhaleno jeho nezákonné jednání, reakcí je zpravidla popření kritiky či celé kauzy a protiútok, jehož cílem je snížit důvěryhodnost daného média.
Útoky politiků na nezávislá média jsou důkazem, že tato média odvádějí dobrou práci, a pro voliče jasným signálem tyto ublížené politiky nevolit.