Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.
Poslanec Foldyna aktivně šíří dezinformace ve prospěch Kremlu. V roce 2022 například obviňoval z ruské invaze na Ukrajinu USA. Invazi se snažil ospravedlnit poukazem na lživé tvrzení, že se na Ukrajině nacházely tajné americké laboratoře na vývoj biologických zbraní.
Naše hodnocení:
Šířením dezinformací Foldyna napomáhá ruské propagandě, která se snaží naši demokracii rozvrátit.
Editováno: 08. 09. 2024
Josef Bělica je primátorem Havířova. Ve městě fungují 2 Karate kluby, které dostávají od města dotace. Karate klub, který vede Bělicova manželka, dostává násobně vyšší dotace než druhý klub, kterému se dotace od nástupu Bělici do funkce primátora snižují, ačkoli je úspěšnější a má větší rozsah činnosti. Bělica v roce 2024 na pozici hejtmana Moravskoslezského kraje nahradil nepravomocně odsouzeného Jana Krkošku (ANO).
Naše hodnocení:
Jde o jednoznačný střet zájmů, který nesmí být ve zdravé demokracii tolerován. Pokračování střetu zájmů svědčí o korupci ve vedení města a v hnutí ANO.
Editováno: 08. 09. 2024
Konečná uvedla, že Putin jen brání svojí zemi před ohrožením, přestože Rusko útočí a Ukrajina se brání. Její tvrzení se shoduje s ruskou obhajobou útoku na Ukrajinu. Konečná nesprávně označila Ruský autoritativní režim jako demokracii a legitimizovala průběh tamních nesvobodných a zmanipulovaných voleb. Při hlasování o rezoluci Evropského parlamentu proti útoku na Ukrajinu se Kateřina Konečná zdržela.
Naše hodnocení:
Výroky Kateřiny Konečné nejsou názory, ale prokazatelné lži ve prospěch ruského autoritativního režimu. Obhajování ruského útoku na Ukrajinu je odporné. Konečná svými výroky podkopává demokratické principy a ochranu lidských práv.
Editováno: 10. 05. 2024
Hynek Blaško sdílí na sociálních sítích nepravdy a hoaxy, chová se verbálně velmi agresivně a v rozhovorech pro Parlamentní listy šíří proruské konspirace. Například popíral, že by za sestřelením civilního letadla na Ukrajině v roce 2014, byli proruští separatisté, ačkoli mezinárodní vyšetřovací komise prokázala, že letadlo bylo sestřeleno raketovým systémem BUK, který přijel z ruského území.
Naše hodnocení:
Šíření dezinformací ve prospěch ruského autoritativního režimu je hrozbou pro českou demokracii. Blaško nemá v politice co pohledávat.
Editováno: 27. 01. 2024
Obrovská korupční kauza brněnské buňky hnutí ANO se týká ovlivňování tendrů veřejných zakázek mezi lety 2014 a 2019. Policie v kauze stíhala 50 lidí nebo firem. Bývalý místostarosta a radní Jiří Švachula, ústřední postava organizované skupiny, byl odsouzen na 9,5 roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Podezřelým v kauze je také Jaroslav Faltýnek. Soud obvinil 9 lidí a jednu firmu.
Naše hodnocení:
Korupce do zdravé demokracie nepatří. Odhalení korupční kauzy je však příkladem funkčních ozdravných mechanizmů.
Editováno: 18. 12. 2023
Antonín Stanislav musel v roce 2016 odejít z ministerstva spravedlnosti pro podezření na manipulace se zkouškami insolvenčních správců. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ale přivedl Stanislava na ministerstvo zpět a udělal z něj svého náměstka. Ředitel insolvenčního odboru Jan Benýšek podal na Stanislava protikorupční oznámení. Poté bylo Benýškovi zrušeno místo.
Naše hodnocení:
Pavel Blažek ani Antonín Stanislav nedokážou personální změny důvěryhodně obhájit. Podezření z korupce je velmi vážné a podložené fakty, proto by měli odstoupit.
Editováno: 08. 12. 2023
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek je prověřován policisty z NCOZ v souvislosti s korupcí a kupčením s brněnským městským majetkem. Dle výpovědi spolupracujícího obviněného Pavla Hubálka byli hlavou kauzy Pavel Blažek, Robert Kerndl a Otakar Bradáč.
Blažek přitom prosazuje změny ve vedení vrchního státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. Na jaře 2023 poslal Blažek státním zástupcům celkem čtyři žádosti o informace týkající se vyšetřované kauzy.
Naše hodnocení:
Blažek narušuje nezávislost vyšetřování a trestního řízení. Jedná se o jasný střet zájmů, který je v demokracii nepřijatelný a na pozici ministra spravedlnosti obzvláště. Vzhledem k nadstandartnímu zájmu o informace z vyšetřování, se jeví jeho zapojení do této kauzy jako vysoce pravděpodobné.
Editováno: 07. 01. 2024
Jaroslav Bašta dlouhodobě zastává proruské postoje a podílí se na šíření dezinformací. Zpochybňoval například účast ruských tajných služeb na výbuších muničních skladů ve Vrběticích a na otrávení ruského opozičního politika Alexeje Navalného.
Naše hodnocení:
Jaroslav Bašta poškozuje naši demokracii, protože se snaží v očích veřejnosti legitimizovat politiku totalitního režimu.
Editováno: 04. 01. 2023
Účast Andreje Babiše na hlasování ve sněmovně v tomto volebním období dosahuje jen 26 %. Stává se tak druhým největším absentérem po svém spolustraníkovi Milanu Wenzlovi, který je dlouhodobě nemocný. Rovněž v předchozích volebních obdobích byla jeho účast velmi nízká. Babiš ve sněmovně vícekrát vystupoval s projevy, při kterých odbíhal od tématu. Jeho projevy někdy trvaly až několik hodin a jsou považovány za obstrukce, protože bránily projednávání návrhů zákonů. Sám přitom dříve označil sněmovnu za žvanírnu.
Naše hodnocení:
Babiš vykonává svůj poslanecký mandát snad nejhorším možným způsobem. Nechodí do práce, za kterou je placený. A když tam náhodou je, tak svými obstrukcemi paralyzuje náš zákonodárný systém.
Editováno: 18. 12. 2023
Petr Pavel v letech 1985-1989 sloužil komunistickému režimu. Byl předsedou základní organizace KSČ a účastnil se tajného zpravodajského kurzu určeného primárně pro přípravu vojenských rozvědčíků. Tvrdí však, že se chtěl stát diplomatem. Také prohlásil, že členstvím v KSČ poškodil pouze sebe. V pořadu Ptám se já odmítl odpovědět na otázku ohledně svého tehdejšího postoje k režimu. Kritici Petra Pavla, mezi kterými je i historik z ústavu totalitních režimů Petr Blažek nebo dokumentarista a autor knih o totalitní minulosti Adam Drda, označují Pavlovy výroky o jeho minulosti za zavádějící a některé dokonce vyvracejí. Petr Pavel hromadně označuje své kritiky za urputníky a jejich kritiku za kampaň.
Naše hodnocení:
Nehodnotíme minulost Petra Pavla, ale jeho současný postoj k ní. Ačkoli považuje své členství v KSČ za chybu a komunistický režim správně označuje za zločinný, obhajuje se nepravdivými a zavádějícími výroky, zamlčuje podstatná fakta a vytváří o své minulosti falešný obraz. Pavel si nepřipouští své působení v KSČ jako něco nemorálního a odmítá uznat, že posloužil komunistickému režimu. Oprávněné kritice se nedokáže bránit vysvětlováním a vydává se cestou populistických protiútoků.
Editováno: 11. 01. 2023
Den poté, co Majerové skončil v říjnu 2021 poslanecký mandát, nastoupila na nemocenskou, která se jí počítala z poslaneckého platu. Jako důvod uvedla, že již dlouho trpí progresivní formou roztroušené sklerózy. Majerová přitom stále zůstává předsedkyní Trikolory, neomezuje své politické aktivity a v roce 2022 kandiduje do senátu.
Naše hodnocení:
Trpí-li Majerová skutečně progresivní formou roztroušené sklerózy, což nelze z veřejných zdrojů ověřit, je její rozhodnutí kandidovat do senátu krajně nezodpovědné. Pokud nebyla schopna kvůli své nemoci pracovat a musela být na nemocenské, nelze vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění očekávat, že bude moci po dobu šesti let řádně vykonávat senátorský mandát.
Editováno: 30. 10. 2022
Ešner na Facebooku šířil konspirace o Covidu 19. Označoval ho za biologickou zbraň proti Číně. V jiném příspěvku proti Covidu doporučuje pít horkou vodu a vyhýbat se smaženým nebo kořeněným potravinám. Také šíří konspirace o válce na Ukrajině.
Naše hodnocení:
Vystupování Ešnera na Facebooku je již za hranou vyjadřování názorů. Ešner si nedokáže ověřovat pravdivost informací a proto by neměl působit v politice.
Editováno: 01. 12. 2022
V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.
Naše hodnocení:
Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. V tomto případě jde o odpornou likvidaci konkurenční firmy ministrem financí ve střetu zájmů. Aktéři kauzy způsobili státu velmi vysokou škodu, protože FAU se domáhá odškodnění.
Editováno: 04. 11. 2022
V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení. Babišovy obchody vyšetřuje soud ve Francii a daňový úřad v USA.
Naše hodnocení:
Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům. Kromě toho se kauza stala mezinárodní ostudou České republiky.
Editováno: 03. 11. 2022
Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Poté co evropský parlament vyzval české úřady k neprodlenému řešení střetu zájmů, europoslanci čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.
Naše hodnocení:
Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.
Editováno: 03. 11. 2022
Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval vědomě. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami na slovenský ústav paměti národa a slovenské ministerstvo vnitra. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.
Naše hodnocení:
StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.
Editováno: 18. 12. 2023
V dubnu 2022 europoslanec Ivan David na Facebooku zpochybňoval vinu Ruských vojáků za masakr v Buče, přestože již byla doložena nezávislými novináři. V jiném příspěvku zase obviňoval Ukrajince z útoků na vlastní civilisty. Jeho argumenty se shodují s propagandou z Kremlu.
Naše hodnocení:
Ivan David se postavil na stranu agresora. Falešné obviňování Ukrajinců ze zabíjení vlastních lidí je odporné a velmi neuctivé k obětem Ruské agrese. Povinností Europoslance je hájit zájmy České republiky. Ivan David hájí zájmy Kremlu.
Editováno: 20. 05. 2024
Maříková na Facebooku sdílela očividně falešné video (deepfake) s novinářkou Zdislavou Pokornou z Deníku N, která dříve prováděla investigativní práci o schůzkách na Pražském hradě v éře Miloše Zemana.
Naše hodnocení:
Investigativní novináři jsou velmi důležití pro odhalování korupce. Sdílením deepfake videa Maříková přispěla k záměrnému snižování důvěry v kvalitní nezávislý deník.
Editováno: 07. 09. 2024
Oldřich Hájek založil a vede fakultu veřejnosprávních a ekonomických studií v Uherském Hradišti jako pobočku polské vysoké školy. Studijní programy nemají českou akreditaci a stát nemůže kontrolovat kvalitu studia kvůli polskému sídlu. Hájkova škola nezveřejňuje diplomové práce, což české školy musí. Na fakultě získali titul 4 poslanci hnutí ANO, které v roce 2024 Hájka nominovalo do Senátu. Hájek využívá web školy pro předvolební kampaň.
Naše hodnocení:
Hájek nedělá nic nelegálního, ale využívá nedokonalosti českých zákonů. Hájkova škola je spíše firmou na prodej titulů a nemůže se kvalitou studia vyrovnat školám s českou akreditací. Snaha maximalizovat zisk na úkor kvality odvedené práce nemůže být pro ČR prospěšná, a to ani ve školství ani v politice.
Editováno: 06. 09. 2024
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška byl v roce 2024 obžalován z účasti v letech 2009 až 2012 na organizované zločinecké skupině, která uplácela lékaře. Přiznal vinu a dostal peněžitý trest 200 tisíc korun. Rezignoval na funkci a vystoupil z ANO.
Naše hodnocení:
Člověk zapojený do korupční kauzy nepatří do veřejné funkce. Odstoupení je správnou reakcí. Kéž by ANO takto reagovalo i u jiných kauz svých členů.
Editováno: 22. 05. 2024
Zobrazeno 20 posledních kauz. Pro zobrazení dalších kauz použijte vyhledávání.