Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.
Jaroslav Bašta dlouhodobě zastává proruské postoje a podílí se na šíření dezinformací. Zpochybňoval například účast ruských tajných služeb na výbuších muničních skladů ve Vrběticích a na otrávení ruského opozičního politika Alexeje Navalného.
Naše hodnocení:
Jaroslav Bašta poškozuje naši demokracii, protože se snaží v očích veřejnosti legitimizovat politiku totalitního režimu.
Účast Andreje Babiše na hlasování ve sněmovně v tomto volebním období dosahuje jen 26 %. Stává se tak druhým největším absentérem po svém spolustraníkovi Milanu Wenzlovi, který je dlouhodobě nemocný. Rovněž v předchozích volebních obdobích byla jeho účast velmi nízká. Babiš ve sněmovně vícekrát vystupoval s projevy, při kterých odbíhal od tématu. Jeho projevy někdy trvaly až několik hodin a jsou považovány za obstrukce, protože bránily projednávání návrhů zákonů. Sám přitom dříve označil sněmovnu za žvanírnu.
Naše hodnocení:
Babiš vykonává svůj poslanecký mandát snad nejhorším možným způsobem. Nechodí do práce, za kterou je placený. A když tam náhodou je, tak svými obstrukcemi paralyzuje náš zákonodárný systém.
Petr Pavel v letech 1985-1989 sloužil komunistickému režimu. Byl předsedou základní organizace KSČ a účastnil se tajného zpravodajského kurzu určeného primárně pro přípravu vojenských rozvědčíků. Tvrdí však, že se chtěl stát diplomatem. Také prohlásil, že členstvím v KSČ poškodil pouze sebe. V pořadu Ptám se já odmítl odpovědět na otázku ohledně svého tehdejšího postoje k režimu. Kritici Petra Pavla, mezi kterými je i historik z ústavu totalitních režimů Petr Blažek nebo dokumentarista a autor knih o totalitní minulosti Adam Drda, označují Pavlovy výroky o jeho minulosti za zavádějící a některé dokonce vyvracejí. Petr Pavel hromadně označuje své kritiky za urputníky a jejich kritiku za kampaň.
Naše hodnocení:
Nehodnotíme minulost Petra Pavla, ale jeho současný postoj k ní. Ačkoli považuje své členství v KSČ za chybu a komunistický režim správně označuje za zločinný, obhajuje se nepravdivými a zavádějícími výroky, zamlčuje podstatná fakta a vytváří o své minulosti falešný obraz. Pavel si nepřipouští své působení v KSČ jako něco nemorálního a odmítá uznat, že posloužil komunistickému režimu. Oprávněné kritice se nedokáže bránit vysvětlováním a vydává se cestou populistických protiútoků.
Den poté, co Majerové skončil v říjnu 2021 poslanecký mandát, nastoupila na nemocenskou, která se jí počítala z poslaneckého platu. Jako důvod uvedla, že již dlouho trpí progresivní formou roztroušené sklerózy. Majerová přitom stále zůstává předsedkyní Trikolory, neomezuje své politické aktivity a v roce 2022 kandiduje do senátu.
Naše hodnocení:
Trpí-li Majerová skutečně progresivní formou roztroušené sklerózy, což nelze z veřejných zdrojů ověřit, je její rozhodnutí kandidovat do senátu krajně nezodpovědné. Pokud nebyla schopna kvůli své nemoci pracovat a musela být na nemocenské, nelze vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění očekávat, že bude moci po dobu šesti let řádně vykonávat senátorský mandát.
Ešner na Facebooku šířil konspirace o Covidu 19. Označoval ho za biologickou zbraň proti Číně. V jiném příspěvku proti Covidu doporučuje pít horkou vodu a vyhýbat se smaženým nebo kořeněným potravinám. Také šíří konspirace o válce na Ukrajině.
Naše hodnocení:
Vystupování Ešnera na Facebooku je již za hranou vyjadřování názorů. Ešner si nedokáže ověřovat pravdivost informací a proto by neměl působit v politice.
V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.
Naše hodnocení:
Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. V tomto případě jde o odpornou likvidaci konkurenční firmy ministrem financí ve střetu zájmů. Aktéři kauzy způsobili státu velmi vysokou škodu, protože FAU se domáhá odškodnění.
V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení. Babišovy obchody vyšetřuje soud ve Francii a daňový úřad v USA.
Naše hodnocení:
Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům. Kromě toho se kauza stala mezinárodní ostudou České republiky.
Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Poté co evropský parlament vyzval české úřady k neprodlenému řešení střetu zájmů, europoslanci čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.
Naše hodnocení:
Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.
Andrej Babiš vlastní mediální koncern Mafra, do kterého spadá přibližně třetina českých médií. Jedná se o střet zájmů, protože Babiš může tato média využívat k ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem.
Naše hodnocení:
Je naprosto nepřípustné, aby politik vlastnil média. Média musí být nezávislá. Jejich ovlivňování je útokem proti demokracii. Andrej Babiš zakoupením Mafry zničil nezávislost a objektivitu téměř třetiny mediálního prostoru.
Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval dobrovolně. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami. Soudní spor se slovenským ústavem paměti národa trval kvůli odvoláním mnoho let, až byla nakonec Babišova žaloba zamítnuta. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.
Naše hodnocení:
StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.
Petr Štěpánek na svém facebookovém profilu sdílel uměle vytvořené fotografie, na kterých byl zatýkán bývalý americký prezident Donald Trump. Štěpánek také opakovaně šířil proruské narativy obhajující invazi na Ukrajině.
Naše hodnocení:
Petr Štěpánek si nedokáže ověřovat informace a proto nepatří do politiky. Šíření propagandy autoritativního režimu je útokem proti demokracii.
Kandidát na prezidenta Petr Pavel si vybral za kancléřku Janu Vohralíkovou, kancléřku senátu, která je kritizována za klientelismus při zadávání veřejných zakázek. Ze státních peněz zaplatila 60 tisíc firmě svého syna, platila organizaci, v jejíž správní radě sedí. Statisíce proplácela známému za personální poradenství. Pro externího konzultanta nechávala posílat služební auto s řidičem. Přitom účelově rozdělovala zakázky na menší, aby se vyhnula transparentnímu výběrovému řízení. Její činnost byla kontrolována, ale porušení zákona nebylo prokázáno. Vohralíková je také zachycena na selfie fotografii s Petrem Hlubučkem obviněným v korupční kauze Dozimetr.
Naše hodnocení:
Jedná se o klientelismus, netransparentnost a plýtvání státními penězi. Ačkoli byla činnost Vohralíkové v mezích zákona, takové jednání nepatří do zdravé demokracie. Navíc její známost s Petrem Hlubučkem vyvolává nedůvěru. Skutečnost, že si ji Petr Pavel vybral za kancléřku svědčí o tom, že nectí morální hodnoty, ke kterým se hlásí.
V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše, Jany Nagyové a Jaroslava Faltýnka, u nějž bylo trestní stíhání zastaveno. V roce 2018 byla dotace vrácena. V roce 2023 soud osvobodil obžalované Babiše a Nagyovou s odůvodněním, že nebyl trestný čin prokázán. Soud dal podnět k vyšetření křivých výpovědí tří svědků z Babišova okolí.
Naše hodnocení:
Účelové jednání nebylo prokázáno, dotace však byla neoprávněná. Lidem obviněným v této kauze nelze věřit, že nebudou zneužívat státní peníze, a nemají tedy v politice co pohledávat. Kandidatura obžalovaného člověka, ať už Nagyové do senátu nebo Babiše na prezidenta (zřejmě kvůli prezidentské imunitě), je naprosto nepřijatelná. Prokazatelné lži Andreje Babiše a snaha o znevěrohodnění vlastního syna svědčí o absenci základních morálních hodnot.
Kandidátka na prezidentku profesorka ekonomie Danuše Nerudová je některými vědci kritizována za nekvalitní publikační činnost. Publikovala hojně v málo prestižních časopisech a její příspěvky jsou hodnoceny jako méně kvalitní. Podepsala se pod článek z Biomedicíny, což není její obor. Vynakládala minimální potřebné úsilí pro získání profesorského titulu. Mnozí vědci považují takovou činnost za neetickou až podvodnou, další ji považují za rozšířený problém a odmítají očerňování jen jedné profesorky. Ekonom Daniel Münich řadí Nerudovou k lepší polovině českých profesorů ekonomie.
Naše hodnocení:
Danuše Nerudová rozhodně nepatří mezi vědeckou elitu. To není žádný zásadní problém pro výkon prezidentské funkce, nicméně její vědecká činnost svědčí o snížených morálních hodnotách.
Na svém turné v Táboře v rámci kampaně před senátními a prezidentskými volbami řekl Andrej Babiš do megafonu několik krajně urážlivých výroků o voličích PirSTAN a SPOLU, kteří proti němu na shromáždění protestovali. Označil je za fašisty, nacisty a nebezpečné lidi. Tyto výroky vyvolaly silné pobouření a výzvy k odstoupení.
Naše hodnocení:
Andrej Babiš se proti svým odpůrcům nedokáže férově bránit, proto neustále používá silně negativní kampaň. Na své odpůrce útočí a snaží se je dehonestovat naprosto nepřijatelnými urážkami. Nezná přitom žádné hranice. Tyto výroky jsou navíc velmi neuctivé k obětem nacismu a jejich pozůstalým.
V době, kdy byla Danuše Nerudová rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, byly na Provozně ekonomické fakultě odhaleny případy plagiátorství a urychleného doktorského studia. Vedení fakulty si na nábor studentů najímalo externí agentury, které bohatým Rakušanům a Němcům nabízely snadné studium a doktorát za kratší dobu. Nerudová byla v té době předsedkyní rady pro vnitřní hodnocení, která měla dohlížet na zákonem požadované kontrolní mechanizmy. Dále byla vedoucí Ústavu účetnictví a daní na ekonomické fakultě a vedla disertační práci jedné německé doktorandky. Univerzita na zjištěné problémy nereagovala včas.
Naše hodnocení:
Z veřejně dostupných zdrojů nejsou známy informace o tom, že by se Danuše Nerudová na tomto skandálu přímo podílela. Nese však spoluodpovědnost za nefunkční kontrolní mechanizmy. Z toho nevyplývá špatný úmysl, ale nedbalost. Její výroky o tom, jak kauzu řešila, jsou zavádějící a odmítání odpovědnosti svědčí o absenci sebereflexe.
Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 Zuzana Majerová veřejně tvrdila, že Česká televize o demonstraci nevysílá. Je to nepravdivé tvrzení. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.
Naše hodnocení:
Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Majerová svými výroky poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie.
Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 bývalý člen Trikolory a předseda strany PRO 2022 Jindřich Rajchl veřejně pronesl, že Česká televize o demonstraci nevysílá a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nařídil vypnout kamery. Oba výroky jsou nepravdivé. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.
Naše hodnocení:
Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Těmito výroky Rajchl poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie. Lživé výroky o primátorovi Hřibovi jsou daleko za hranou férového politického boje.
Právník a kandidát do senátu 2022 Tomáš Nielsen a režisér Jan Tománek založili spolek Zdravé fórum. Jeho smyslem bylo usilovat o návrat normálního života za pandemie Covidu 19, přitom ale bylo opakovaně kritizováno odborníky za šíření zavádějících informací. Podporovatelé poslali Zdravému fóru na transparentní účet přes 2 miliony korun. Z toho většina byla převedena právě na účty Nielsena a Tománka, údajně za právní služby a grafické práce.
Naše hodnocení:
Je pravděpodobné, že si Nielsen a Tománek udělali ze Zdravého fóra byznys. Není obvyklé, aby spolek, který má sloužit občanům, posílal většinu peněz do kapsy svých zakladatelů. Je to legální, morálně však nepřijatelné hlavně proto, že o tom Zdravé fórum své přispěvatele neinformuje.
Dozimetr je velká korupční kauza týkající se skupiny politiků, manažerů a lobbistů, kteří si rozdělovali peníze z veřejných zakázek. Působili přitom ve veřejných firmách, zejména v pražském dopravním podniku. V roce 2022 policie obvinila celkem 13 lidí. Hlavami skupiny byli pražský náměstek Petr Hlubuček a lobbista Michal Redl, který si zakoupil posudek na nesvéprávnost, aby nemohl být odsouzen. S Redlem se stýkal ministr školství Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09) a šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. Jaroslav Faltýnek (ANO) se stýkal s Pavlem Dovhomiljou a Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a její manžel Jan Mraček (ODS) se stýkali se Zakaríou Nemrahem, který ANO sponzoroval.
Naše hodnocení:
Kauza vyvolává nedůvěru v hnutí STAN. Ačkoli Hlubuček i Gazdík odstoupili z funkcí, je zarážející, že se do těchto funkcí vůbec dostali. Nedůvěru dále zvyšuje skutečnost, že Vít Rakušan (STAN) jmenoval Petra Mlejnka do funkce šéfa rozvědky, ačkoli věděl o jeho kontaktech s obviněným Redlem. Za TOP 09 odstoupili Jiří Fremr a Marek Doležal, což je správné rozhodnutí, avšak podezření u Jiřího Pospíšila přetrvává. Za ODS odstoupil Jan Mraček, což je opět správné rozhodnutí. Opožděnou rezignaci Jany Mračkové Vildumetzové nelze považovat za ozdravný mechanizmus ANO, ale spíše sněmovny, která uvažovala, že bude hlasovat o jejím odvolání. Kauza svědčí o nefunkčních ozdravných mechanizmech ANO, které jako jediné i přes kontakty Mračkové, Faltýnka a dalších členů jakoukoli spojitost s Dozimetrem popírá a své členy místo vyloučení obhajuje.
Zobrazeno 20 posledních kauz. Pro zobrazení dalších kauz použijte vyhledávání.