Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

 • Rekordně vysoká neúčast a obstrukce ve sněmovně (2021 - současnost)

  Andrej Babiš

  Účast Andreje Babiše na hlasování ve sněmovně v tomto volebním období dosahuje jen 26 %. Stává se tak druhým největším absentérem po svém spolustraníkovi Milanu Wenzlovi, který je dlouhodobě nemocný. Rovněž v předchozích volebních obdobích byla jeho účast velmi nízká. Babiš ve sněmovně vícekrát vystupoval s projevy, při kterých odbíhal od tématu. Jeho projevy někdy trvaly až několik hodin a jsou považovány za obstrukce, protože bránily projednávání návrhů zákonů. Sám přitom dříve označil sněmovnu za žvanírnu.

  Naše hodnocení:
  Babiš vykonává svůj poslanecký mandát snad nejhorším možným způsobem. Nechodí do práce, za kterou je placený. A když tam náhodou je, tak svými obstrukcemi paralyzuje náš zákonodárný systém.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-poslanecka-snemovna-kdo-je-nejvetsi-rebel-a-kdo-nechodi-do-prace-203114
  milionchvilek.cz/clanek/babisova-ucast-na-hlasovani-ve-snemovne-je-26-nechodi-do-prace-za-kterou-ho-platime
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-snemovna-jednani-schuze-zdravotnich-platby-za-statni-pojistence_2205041135_ako
  www.novinky.cz/clanek/domaci-kam-se-hrabe-jakes-babisuv-sverazny-projev-ve-snemovne-bavi-internet-40407571

 • Nástup na nemocenskou po skončení poslaneckého mandátu (2021 - současnost)

  Zuzana Majerová (Trikolora, dříve ODS)

  Den poté, co Majerové skončil v říjnu 2021 poslanecký mandát, nastoupila na nemocenskou, která se jí počítala z poslaneckého platu. Jako důvod uvedla, že již dlouho trpí progresivní formou roztroušené sklerózy. Majerová přitom stále zůstává předsedkyní Trikolory, neomezuje své politické aktivity a v roce 2022 kandiduje do senátu.

  Naše hodnocení:
  Trpí-li Majerová skutečně progresivní formou roztroušené sklerózy, což nelze z veřejných zdrojů ověřit, je její rozhodnutí kandidovat do senátu krajně nezodpovědné. Pokud nebyla schopna kvůli své nemoci pracovat a musela být na nemocenské, nelze vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění očekávat, že bude moci po dobu šesti let řádně vykonávat senátorský mandát.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-na-poslanecke-nemocenske-je-od-voleb-i-sefka-trikolory-majerova-zahradnikova-40383653

 • Šíření konspirací (2020 - současnost)

  Stanislav Ešner (ANO)

  Ešner na Facebooku šířil konspirace o Covidu 19. Označoval ho za biologickou zbraň proti Číně. V jiném příspěvku proti Covidu doporučuje pít horkou vodu a vyhýbat se smaženým nebo kořeněným potravinám. Také šíří konspirace o válce na Ukrajině.

  Naše hodnocení:
  Vystupování Ešnera na Facebooku je již za hranou vyjadřování názorů. Ešner si nedokáže ověřovat pravdivost informací a proto by neměl působit v politice.

  Zdroje:
  kladensky.denik.cz/denik-v-regionech/oblastni-predseda-ano-siri-hoax-koronavirus-je-biologicka-zbran-20200307.html
  www.facebook.com/stanislav.esner

 • Ovlivňování finanční správy (2016 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO), Martin Janeček

  V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.

  Naše hodnocení:
  Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. V tomto případě jde o odpornou likvidaci konkurenční firmy ministrem financí ve střetu zájmů. Aktéři kauzy způsobili státu velmi vysokou škodu, protože FAU se domáhá odškodnění.

  Zdroje:
  archiv.hn.cz/c1-67028770-bdquo-zaklekavani-ldquo-muze-stat-prijit-na-miliardy-u-soudu-jsou-desitky-zalob-na-zajistovaci-prikazy
  moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/financni-sprava-zlikvidovala-firmu-fau-znelibila-se-babisovi-pusobi-ze-zaznamu-20170827.html

 • Pandora Papers (2009 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení. Babišovy obchody vyšetřuje soud ve Francii a daňový úřad v USA.

  Naše hodnocení:
  Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům. Kromě toho se kauza stala mezinárodní ostudou České republiky.

  Zdroje:
  www.investigace.cz/pandora-papers-jak-pokracuje-vysetrovani-babisovych-offshoru/
  www.novinky.cz/clanek/zahranicni-babis-je-pro-zahranicni-media-ustredni-postavou-pandora-papers-40373796
  www.seznamzpravy.cz/tag/pandora-papers-61294

 • Střet zájmů (2011 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Poté co evropský parlament vyzval české úřady k neprodlenému řešení střetu zájmů, europoslanci čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.

  Naše hodnocení:
  Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-urady-se-chystaji-zpetne-vymahat-milionove-dotace-pro-agrofert-40403769
  www.denik.cz/cesko-a-eu/dotace-babis-evropska-komise-stret-zajmu-202.html
  www.transparency.cz/andrej-babis-poskozuje-cesko-premier-musi-rezignovat-a-jeho-agrofert-vratit-miliardove-dotace/

 • Vlastnictví a ovlivňování médií (2013 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš vlastní mediální koncern Mafra, do kterého spadá přibližně třetina českých médií. Jedná se o střet zájmů, protože Babiš může tato média využívat k ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem.

  Naše hodnocení:
  Je naprosto nepřípustné, aby politik vlastnil média. Média musí být nezávislá. Ovlivňování médií je útokem proti demokracii.

  Zdroje:
  zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-stale-ovlada-media-tvrdi-evropska-novinarska-federace/r~d63de26cf16a11e9ac60ac1f6b220ee8/
  www.seznamzpravy.cz/clanek/politikou-otrasa-nahravka-jak-babis-ukoluje-mf-dnes-30926
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-sliboval-ze-se-novinarum-z-mafry-nebude-plest-do-prace-vydrzelo-mu-to-par-hodin_201306290610_dbernardy

 • Čapí hnízdo (2008 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO), Jana Nagyová (ANO), Jaroslav Faltýnek (ANO)

  V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše, Jany Nagyové a Jaroslava Faltýnka, u nějž bylo trestní stíhání v roce 2018 zastaveno. Od září 2022 probíhá soud s obžalovanými Babišem a Nagyovou. Pokud by se Babiš stal prezidentem, soudní projednávání kauzy by se zastavilo a není jisté, zda by někdy došlo k jeho obnovení.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jasný dotační podvod. Lidem obviněným v této kauze nelze věřit, že nebudou zneužívat státní peníze, a nemají tedy v politice co pohledávat. Kandidatura obžalovaného člověka, ať už Nagyové do senátu nebo Babiše na prezidenta, je naprosto nepřijatelná. Motivací Babiše ke kandidatuře je zřejmě snaha vyhnout se případnému trestu.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-capi-hnizdo-soud_2211020500_ako
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-babis-capi-hnizdo-vsichni-svedci-babisovi-kdo-ho-potopil-a-kdo-radeji-ztratil-pamet-217428
  cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Čapí_hnízdo

 • Spolupráce s StB (1980 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval dobrovolně. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami. Soudní spor se slovenským ústavem paměti národa trval kvůli odvoláním mnoho let, až byla nakonec Babišova žaloba zamítnuta. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.

  Naše hodnocení:
  StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-soud-evidence-stb-rozsudek-odvolani_2207220500_tec
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-babisuv-nekonecny-soud-spor-o-spolupraci-s-stb-se-muze-vratit-na-zacatek-204604
  cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babiš

 • Označování voličů za fašisty a nacisty (2022)

  Andrej Babiš (ANO)

  Na svém turné v Táboře v rámci kampaně před senátními a prezidentskými volbami řekl Andrej Babiš do megafonu několik krajně urážlivých výroků o voličích PirSTAN a SPOLU, kteří proti němu na shromáždění protestovali. Označil je za fašisty, nacisty a nebezpečné lidi. Tyto výroky vyvolaly silné pobouření a výzvy k odstoupení.

  Naše hodnocení:
  Andrej Babiš se proti svým odpůrcům nedokáže férově bránit, proto neustále používá silně negativní kampaň. Na své odpůrce útočí a snaží se je dehonestovat naprosto nepřijatelnými urážkami. Nezná přitom žádné hranice. Tyto výroky jsou navíc velmi neuctivé k obětem nacismu a jejich pozůstalým.

 • Rychlotituly na Medelově univerzitě (2022)

  Danuše Nerudová

  V době, kdy byla Danuše Nerudová rektorkou Mendelovy univerzity v Brně, odhalila ministerská kontrola na Provozně ekonomické fakultě případy plagiátorství a urychleného doktorského studia. Vedení fakulty si na nábor studentů najímalo externí agenturu, která bohatým Rakušanům a Němcům nabízela snadné studium a doktorát za kratší dobu. Nerudová byla v té době předsedkyní rady pro vnitřní hodnocení, která měla dohlížet na kontrolní mechanizmy. Tvrdí, že kauzu začala řešit ihned, jakmile se o ní dozvěděla. Podle experta na plagiátorství a akademickou etiku Tomáše Foltýnka univerzita nereagovala včas.

  Naše hodnocení:
  Z veřejně dostupných zdrojů není známa jediná informace o tom, že by se Danuše Nerudová na tomto skandálu nějak podílela nebo že by o něm věděla a přitom ho neřešila. Nerudová není aktérkou v této kauze, nese ale spoluodpovědnost za nedostatečné nastavení kontrolních mechanizmů. Z toho nevyplývá špatný úmysl, ale nedbalost. Některé její výroky o tom, jak kauzu řešila, jsou zavádějící a odmítání odpovědnosti svědčí o snížené sebereflexi.

  Zdroje:
  denikn.cz/1023979/afera-s-rychlotituly-pod-rektorkou-nerudovou-dekan-zufan-kvuli-pochybeni-rezignoval/
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-upozornil-nerudovou-na-selhani-skoly-bylo-to-za-hranou-rika-219959
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-proveruji-se-pripady-ve-skole-danuse-nerudove-zaver-bude-znam-az-po-volbach-219818
  www.tydenikhrot.cz/clanek/mendelova-univerzita-brno-kontrola-skandal-plagiaty-doktorske-rychlotituly-odebrani-akreditace-nerudova

 • Nepravdivé výroky o své komunistické minulosti (2022)

  Petr Pavel

  Petr Pavel v letech 1985-1989 sloužil komunistickému režimu. Byl předsedou základní organizace KSČ a účastnil se tajného zpravodajského kurzu určeného primárně pro přípravu vojenských rozvědčíků. Tvrdí však, že se připravoval na dráhu diplomata. Také prohlásil, že členstvím v KSČ poškodil pouze sebe. V pořadu Ptám se já odmítl odpovědět na otázku ohledně svého tehdejšího postoje k režimu. Kritici Petra Pavla, mezi kterými je i historik z ústavu totalitních režimů Petr Blažek nebo dokumentarista a autor knih o totalitní minulosti Adam Drda, označují Pavlovy výroky o jeho minulosti za zavádějící a některé dokonce vyvracejí. Petr Pavel hromadně označuje své kritiky za urputníky a jejich kritiku za kampaň.

  Naše hodnocení:
  Nehodnotíme minulost Petra Pavla, ale jeho současný postoj k ní. Ačkoli považuje své členství v KSČ za chybu a komunistický režim správně označuje za zločinný, obhajuje se nepravdivými a zavádějícími výroky, zamlčuje podstatná fakta a vytváří o své minulosti falešný obraz. Pavel si nepřipouští své působení v KSČ jako něco nemorálního a odmítá uznat, že posloužil komunistickému režimu. Oprávněné kritice se nedokáže bránit vysvětlováním a vydává se cestou populistických protiútoků.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-archivy-ukazuji-ze-pavel-studoval-na-vojenskeho-spiona-40415585
  www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-falesny-prukaz-nebo-kryci-jmeno-jsem-nepouzil-rika-pavel-218685
  www.novinky.cz/clanek/domaci-historik-blazek-pavel-predklada-pribeh-ktery-neodpovida-pravde-40412599
  hlidacipes.org/adam-drda-proc-by-general-petr-pavel-nemel-byt-hlavou-statu/

 • Lži o České televizi (2022)

  Zuzana Majerová (Trikolora, dříve ODS)

  Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 Zuzana Majerová veřejně tvrdila, že Česká televize o demonstraci nevysílá. Je to nepravdivé tvrzení. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.

  Naše hodnocení:
  Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Majerová svými výroky poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie.

  Zdroje:
  neovlivni.cz/databaze-lzi-sefka-trikolory-a-co-zamlcela-ceska-televize/
  www.nfnz.cz/rating-medii/tvzpravodajske/

 • Vytváření dezinformací (2022)

  Jindřich Rajchl (PRO 2022)

  Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 bývalý člen Trikolory a předseda strany PRO 2022 Jindřich Rajchl veřejně pronesl, že Česká televize o demonstraci nevysílá a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nařídil vypnout kamery. Oba výroky jsou nepravdivé. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.

  Naše hodnocení:
  Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Těmito výroky Rajchl poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie. Lživé výroky o primátorovi Hřibovi jsou daleko za hranou férového politického boje.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-hrib-vypnul-kamery-ct-to-nevysila-madarsko-vzkveta-nepravdy-z-vaclavaku-213426
  www.nfnz.cz/rating-medii/tvzpravodajske/

 • Zdravé fórum (2021 - 2022)

  Tomáš Nielsen, Jan Tománek

  Právník a kandidát do senátu 2022 Tomáš Nielsen a režisér Jan Tománek založili spolek Zdravé fórum. Jeho smyslem bylo usilovat o návrat normálního života za pandemie Covidu 19, přitom ale bylo opakovaně kritizováno odborníky za šíření zavádějících informací. Podporovatelé poslali Zdravému fóru na transparentní účet přes 2 miliony korun. Z toho většina byla převedena právě na účty Nielsena a Tománka, údajně za právní služby a grafické práce.

  Naše hodnocení:
  Je pravděpodobné, že si Nielsen a Tománek udělali ze Zdravého fóra byznys. Není obvyklé, aby spolek, který má sloužit občanům, posílal většinu peněz do kapsy svých zakladatelů. Je to legální, morálně však nepřijatelné hlavně proto, že o tom Zdravé fórum své přispěvatele neinformuje.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Zdravé_fórum
  manipulatori.cz/zdrave-forum-jako-byznys-tomase-nielsena-a-jana-tomanka/

 • Kauza Dozimetr (2018 - 2022)

  Petr Hlubuček (STAN), Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09), Petr Mlejnek, Jan Mraček (ODS), Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jaroslav Faltýnek (ANO), Michal Redl, Pavel Dovhomilja, Zakaría Nemrah a další

  Dozimetr je velká korupční kauza týkající se skupiny politiků, manažerů a lobbistů, kteří si rozdělovali peníze z veřejných zakázek. Působili přitom ve veřejných firmách, zejména v pražském dopravním podniku. V roce 2022 policie obvinila celkem 13 lidí. Hlavami skupiny byli pražský náměstek Petr Hlubuček a lobbista Michal Redl, který si zakoupil posudek na nesvéprávnost, aby nemohl být odsouzen. S Redlem se stýkal ministr školství Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09) a šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. Jaroslav Faltýnek (ANO) se stýkal s Pavlem Dovhomiljou a Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a její manžel Jan Mraček (ODS) se stýkali se Zakaríou Nemrahem, který ANO sponzoroval.

  Naše hodnocení:
  Kauza vyvolává nedůvěru v hnutí STAN. Ačkoli Hlubuček i Gazdík odstoupili z funkcí, je zarážející, že se do těchto funkcí vůbec dostali. Nedůvěru dále zvyšuje skutečnost, že Vít Rakušan (STAN) jmenoval Petra Mlejnka do funkce šéfa rozvědky, ačkoli věděl o jeho kontaktech s obviněným Redlem. Za TOP 09 odstoupili Jiří Fremr a Marek Doležal, což je správné rozhodnutí, avšak podezření u Jiřího Pospíšila přetrvává. Za ODS odstoupil Jan Mraček, což je opět správné rozhodnutí. Opožděnou rezignaci Jany Mračkové Vildumetzové nelze považovat za ozdravný mechanizmus ANO, ale spíše sněmovny, která uvažovala, že bude hlasovat o jejím odvolání. Kauza svědčí o nefunkčních ozdravných mechanizmech ANO, které jako jediné i přes kontakty Mračkové, Faltýnka a dalších členů jakoukoli spojitost s Dozimetrem popírá a své členy místo vyloučení obhajuje.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/tag/kauza-dozimetr-68741
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/profil-michal-redl-zlin-krejcir-kauza-dozimetr-stan-gazdik-polcak-hlubucek_2207050500_jgr
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-kvuli-kauze-dopravniho-podniku-konci-v-top-09-pospisiluv-poradce-fremr-206842
  www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-guciho-archiv-byl-jsem-i-u-faltynka-doma-stihany-guci-prozradil-vazby-hnuti-ano-210689
  neovlivni.cz/mrackova-se-schazela-s-obvinenym-z-kauzy-hlubucek/?fbclid=IwAR1EzivS17olshcwv5KJc3vE1YXkB9qQpDTAFkmG8C7Dge8_-wy1YjjlTsc
  denikn.cz/958511/stroze-oznamil-ze-skoncil-popisujeme-jak-a-proc-fiala-odstrihl-manzela-vildumetzove/?ref=tit1

 • Šíření proruské propagandy (2022)

  Jiří Gelbič (ANO)

  Obhajující kandidát do zastupitelstva v Hradci Králové Jiří Gelbič sdílel videa, která označovala Ukrajince a jejich děti za nacisty. Nacismus na Ukrajině je přitom zcela smyšlený. Je to jen argument, který má obhajovat Ruskou invazi na Ukrajinu, ale nemá žádný reálný základ. Gelbič také sdílel videa oslavující Vladimíra Putina, diktátora, který rozpoutal válku proti Ukrajině.

  Naše hodnocení:
  Gelbič šíří propagandu autoritativního režimu, jejíž cílem je rozvracet českou demokracii.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-kandidat-ano-v-hradci-kralove-chce-poslat-eu-do-pr-ukrajince-ma-za-nacisty-40407787

 • Soud o omluvu s Janou Filipovou (2019 - 2022)

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2019 účastnice demonstrace proti Babišovi Jana Filipová zažalovala Babiše kvůli výroku o zaplacených demonstrantech. Soud trval až do roku 2022, kdy pražský krajský soud pravomocně rozhodl, že se Babiš musí omluvit. Protože nejprve k omluvě připojil komentář, že nesouhlasí s rozhodnutím soudu, nebyla omluva uznána a byla proti němu zahájena exekuce. Druhá omluva již byla v pořádku.

  Naše hodnocení:
  Andrej Babiš si záměrně vymýšlel, aby mohl poškodit demonstranty, kteří proti němu z vlastní vůle vystupovali. Neschopnost omluvit se za lživé výroky bez nařízení soudu svědčí o naprosté absenci sebereflexe.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-omluva-jana-filipova-zaplaceni-demonstranti-protesty-2018_2210211905_gen
  denikn.cz/441260/demonstrantka-omluvu-od-babise-nevymohla-jeho-lzim-o-nasem-uplaceni-uveril-i-muj-tata-rika/?ref=inm

 • Sexuální násilí (2021 - 2022)

  Dominik Ferri (TOP09)

  V květnu 2021 se v médiích objevily výpovědi několika žen, které obviňovaly poslance Dominika Ferriho ze sexuálního násilí. Krátce na to Ferri rezignoval na poslanecký mandát a vystoupil z TOP09. Po medializaci kauzy hlásily sexuální obtěžování další desítky žen. Případy vyšetřovala policie a v březnu 2022 byl dominik Ferri obviněn ze znásilnění dvou žen.

  Naše hodnocení:
  Člověk, který se dopouští sexuálního násilí, nepatří do politiky, ale před soud. Oceňujeme rychlé odstoupení Ferriho hned po zveřejnění závažných podezření. Tato kauza ukazuje, jak je důležité u politiků ctít presumpci viny. TOP09 se zachovala správně.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dominik-feri-sexualni-nasili-obtezovani-urazky_2105251845_zuj
  zpravy.aktualne.cz/domaci/policie-obvinila-dominika-feriho-ze-znasilneni-obeti-je-podl/r~22b89b2e9ec911ecb5bd0cc47ab5f122/

 • Článek obviňující Ukrajinu z války (2022)

  KSČM

  V únoru 2022 KSČM zveřejnila na svém webu článek, který obviňoval Ukrajince ze zahájení války na Ukrajině, přestože podle všech kvalitních zdrojů válku jednoznačně rozpoutal ruský vládce Putin. Po krátké době byl článek odstraněn s odůvodněním, že šlo o omyl. V případu bylo podáno trestní oznámení.

  Naše hodnocení:
  KSČM se podílí na šíření dezinformací v zájmu ruského autoritativního režimu. Obhajování Putinových zločinů je samo o sobě zločinem.


 • Zobrazeno 20 posledních kauz. Pro zobrazení dalších kauz použijte vyhledávání.