Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

 • Nařízená omluva Milionu Chvilek

  Vojtěch Filip (KSČM)

  V roce 2020 rozhodl pražský městský soud, že se Vojtěch Filip musí omluvit Spolku Milion Chvilek za výroky, jimiž jej spojoval s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Pražský vrchní soud nakonec rozhodl, že se Filip omlouvat nemusí s odůvodněním, že právo na odčinění nemajetkové újmy přísluší pouze fyzickým osobám.

  Naše hodnocení:
  Útoky na neziskovou organizaci, jejímž cílem je obrana demokracie, svědčí o tom, že cíle Vojtěcha Filipa jsou opačné.

 • Kritizovaná cesta do Ruska

  Vojtěch Filip (KSČM)

  V roce 2014 jako místopředseda Poslanecké sněmovny nečekaně a bez vědomí poslanců odjel do Moskvy. Pozval ho místopředseda Státní dumy Sergej Železňak, který je kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU. Poslanecká sněmovna se od jeho cesty a zastávaných postojů v Moskvě veřejně distancovala.

  Naše hodnocení:
  Přijetí pozvání od Železňaka, svědčí o tom, že Filipovi jsou demokratické hodnoty lhostejné.

 • Nepřiznaný příjem půl milionu korun

  Vojtěch Filip (KSČM)

  V roce 2018 lobboval Filip nátlakem na finanční úřad za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka. Část komunistů sepsala po této kauze výzvu k jeho odstoupení. V roce 2021 vyšlo najevo, že Filip přijal od Horáčka půl milionu v hotovosti. Měsíc na to oba letěli s delegací poslanců do Kazachstánu, kde Horáček nabízel svoje projekty nemocnicím. Podle policie nešlo o úplatek, pouze o nepřiznaný příjem.

  Naše hodnocení:
  Člověk, který figuruje v takové korupční kauze, nemá v politice co pohledávat.

 • Lobby ve Vietnamu

  Vojtěch Filip (KSČM)

  V roce 2019 lobboval ve Vietnamu za zakázky pro české firmy. Přitom jeho dlouholetým poradcem je česko-vietnamský podnikatel Tien Tran Manh, který je v kontaktu s nejvyššími představiteli vietnamské komunistické vlády. Oba měli profitovat z domluvených zakázek.

  Naše hodnocení:
  Korupce do demokracie nepatří. Tato kauza se navíc týká země, ve které jsou omezována lidská práva.

 • Spolupráce s StB

  Vojtěch Filip (KSČM)

  Podle rozhodnutí soudu Vojtěch Filip vědomě spolupracoval s československou zahraniční rozvědkou, akorát nevěděl, že tato služba spadá pod StB. Podle záznamů měl Filip mezi lety 1985 a 1989 celkem 55 schůzek s příslušníky StB, byl aktivní v akcích Konto a Lora.

  Naše hodnocení:
  Spolupráce s StB výrazně snižuje důvěryhodnost Vojtěcha Filipa.