Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.
Antonín Stanislav musel v roce 2016 odejít z ministerstva spravedlnosti pro podezření na manipulace se zkouškami insolvenčních správců. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ale přivedl Stanislava na ministerstvo zpět a udělal z něj svého náměstka. Ředitel insolvenčního odboru Jan Benýšek podal na Stanislava protikorupční oznámení. Poté bylo Benýškovi zrušeno místo.
Naše hodnocení:
Pavel Blažek ani Antonín Stanislav nedokážou personální změny důvěryhodně obhájit. Podezření z korupce je velmi vážné a podložené fakty, proto by měli odstoupit.
Editováno: 08. 12. 2023
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek je prověřován policisty z NCOZ v souvislosti s korupcí a kupčením s brněnským městským majetkem. Dle výpovědi spolupracujícího obviněného Pavla Hubálka byli hlavou kauzy Pavel Blažek, Robert Kerndl a Otakar Bradáč.
Blažek přitom prosazuje změny ve vedení vrchního státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. Na jaře 2023 poslal Blažek státním zástupcům celkem čtyři žádosti o informace týkající se vyšetřované kauzy.
Naše hodnocení:
Blažek narušuje nezávislost vyšetřování a trestního řízení. Jedná se o jasný střet zájmů, který je v demokracii nepřijatelný a na pozici ministra spravedlnosti obzvláště. Vzhledem k nadstandartnímu zájmu o informace z vyšetřování, se jeví jeho zapojení do této kauzy jako vysoce pravděpodobné.
Editováno: 07. 01. 2024
Den poté, co Majerové skončil v říjnu 2021 poslanecký mandát, nastoupila na nemocenskou, která se jí počítala z poslaneckého platu. Jako důvod uvedla, že již dlouho trpí progresivní formou roztroušené sklerózy. Majerová přitom stále zůstává předsedkyní Trikolory, neomezuje své politické aktivity a v roce 2022 kandiduje do senátu.
Naše hodnocení:
Trpí-li Majerová skutečně progresivní formou roztroušené sklerózy, což nelze z veřejných zdrojů ověřit, je její rozhodnutí kandidovat do senátu krajně nezodpovědné. Pokud nebyla schopna kvůli své nemoci pracovat a musela být na nemocenské, nelze vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění očekávat, že bude moci po dobu šesti let řádně vykonávat senátorský mandát.
Editováno: 30. 10. 2022
V roce 2021 náměstek pro vyzbrojování Lubor Koudelka na ministerstvu obrany vedeném Lubomírem Metnarem objednal asi tisíc lehkých kulometů za cenu násobně vyšší než je obvyklé. Dle protikorupční organizace Kverulant bylo jednací řízení ušito na míru předem vybranému překupníkovi. Později za ministryně Jany Černochové došlo k navýšení ceny z 1,126 na 1,454 miliardy smluvním dodatkem. Ministerstvo nevysvětlilo navýšení ceny a nezákonně odmítá zveřejnit přesný počet kulometů a jednotkovou cenu.
Naše hodnocení:
Veřejnost má právo vědět, jak je zacházeno s veřejnými penězi. Ministerstvo obrany se však úporně snaží informace o nákupu předražených kulometů zatajit. Bývalý ministr obrany Metnar i současná ministryně Černochová velmi pravděpodobně kryjí korupci na ministerstvu.
Editováno: 21. 05. 2024
Premiér Petr Fiala neuvedl v majetkovém přiznání podíl v Podnikatelské družstevní záložně v hodnotě téměř milion korun. Tím porušil zákon a hrozí mu pokuta.
Naše hodnocení:
Transparentnost je v demokracii důležitá, proto by měla být majetková přiznání politiků úplná. Ačkoli se nejedná o vážnou kauzu, vrcholný politik by měl jít v těchto věcech příkladem a maximálně se snažit, aby zákon neporušoval. Kladně hodnotíme uznání vlastní chyby. To je v politických kauzách spíše výjimkou.
Editováno: 23. 01. 2024
Pavel Kodym obhájil post ředitele železničního dohledového úřadu a byl navržen ministrem dopravy Martinem Kupkou pro opětovné jmenování. Když se však Kupka dověděl, že Kodym upozornil evropskou komisi na podle něj nezákonné napumpování miliard do Českých drah, návrh na jmenování Kodyma dal skartovat a prosadil zrušení celého dohledového úřadu. Soud později potvrdil, že jednání ministra Kupky bylo nezákonné.
Naše hodnocení:
Kupka cíleně a nezákonně zlikvidoval nezávislý kontrolní úřad za to, že poctivě kontroloval. Ve zdravé demokracii by mělo následovat jeho odvolání a zjednání nápravy.
Editováno: 13. 12. 2023
Martin Nejedlý má vazby na Rusko a je prověřován policisty z NCOZ a kontrarozvědkou BIS v souvislosti s únikem tajných informací a hospodařením prezidentské kanceláře v době prezidenta Miloše Zemana. V roce byly 2022 byly zaznamenány Blažkovy návštěvy na hradě v době nepřítomnosti prezidenta, avšak přítomnosti Nejedlého. Blažek dostatečně nevysvětlil, co a s kým na hradě řešil. V roce 2023 se Blažek účastnil v restauraci akce, kterou zorganizoval Nejedlý pro své přátele.
Naše hodnocení:
Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Výmluvy Pavla Blažka jsou nedůvěryhodné a jeho styky s Nejedlým vyvolávají podezření z jednání ve prospěch Ruského autoritativního režimu.
Editováno: 26. 11. 2023
Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 Zuzana Majerová veřejně tvrdila, že Česká televize o demonstraci nevysílá. Je to nepravdivé tvrzení. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.
Naše hodnocení:
Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Majerová svými výroky poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie.
Editováno: 16. 09. 2022
Dozimetr je velká korupční kauza týkající se skupiny politiků, manažerů a lobbistů, kteří si rozdělovali peníze z veřejných zakázek. Působili přitom ve veřejných firmách, zejména v pražském dopravním podniku. V roce 2022 policie obvinila celkem 13 lidí. Hlavami skupiny byli pražský náměstek Petr Hlubuček a lobbista Michal Redl, který si zakoupil posudek na nesvéprávnost, aby nemohl být odsouzen. S Redlem se stýkal ministr školství Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09) a šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. Jaroslav Faltýnek (ANO) se stýkal s Pavlem Dovhomiljou a Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a její manžel Jan Mraček (ODS) se stýkali se Zakaríou Nemrahem, který ANO sponzoroval.
Naše hodnocení:
Kauza vyvolává nedůvěru v hnutí STAN. Ačkoli Hlubuček i Gazdík odstoupili z funkcí, je zarážející, že se do těchto funkcí vůbec dostali. Nedůvěru dále zvyšuje skutečnost, že Vít Rakušan (STAN) jmenoval Petra Mlejnka do funkce šéfa rozvědky, ačkoli věděl o jeho kontaktech s obviněným Redlem. Za TOP 09 odstoupili Jiří Fremr a Marek Doležal, což je správné rozhodnutí, avšak podezření u Jiřího Pospíšila přetrvává. Za ODS odstoupil Jan Mraček, což je opět správné rozhodnutí. Opožděnou rezignaci Jany Mračkové Vildumetzové nelze považovat za ozdravný mechanizmus ANO, ale spíše sněmovny, která uvažovala, že bude hlasovat o jejím odvolání. Kauza svědčí o nefunkčních ozdravných mechanizmech ANO, které jako jediné i přes kontakty Mračkové, Faltýnka a dalších členů jakoukoli spojitost s Dozimetrem popírá a své členy místo vyloučení obhajuje.
Editováno: 10. 09. 2022
Aleš Pangrác, tehdejší manažer státní agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism, byl obviněn z přijímání úplatků. V roce 2021 bylo stíháno celkem 12 lidí. Dalším obviněným byl náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík. CzechTourism spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, které vedla Klára Dostálová. Ta byla vyšetřována, protože mimo standardní postup rozhodovala o výdajích CzechTourismu ve prospěch určitých osob.
Naše hodnocení:
Korupce způsobuje škody ve veřejném rozpočtu a snižuje důvěru v demokraticky zvolené představitele, čímž demokracii poškozuje. Tato korupční kauza zasahovala až na ministerstvo, tedy důležitý orgán výkonné moci.
Editováno: 26. 05. 2024
Spolek Kverulant zjistil, že se Pavel Blažek dopustil podvodu v soudním sporu mezi státem a firmou Diag Human, který se táhne od roku 1996. V roce 2000 měla vláda tři nezávislé právní posudky, podle kterých stát nemohl spor vyhrát a měl ho co nejdříve ukončit. Blažkovi se podvodným jednáním podařilo dosáhnout vypracování nového mnohonásobně dražšího posudku firmou svého kamaráda. Spor se prodloužil a dluh státu vzrostl o další miliardy.
Naše hodnocení:
Pavel Blažek měl hájit stát, ale upřednostnil osobní zájmy a způsobil tím miliardové škody. I přes tuto a další jeho kauzy byl Blažek navržen Petrem Fialou na ministra spravedlnosti. Tato skutečnost výrazně poškozuje důvěru ve vládu Petra Fialy.
Editováno: 25. 11. 2023
Místopředseda hnutí STAN a europoslanec Stanislav Polčák v roce 2022 žádal jako advokát odměnu za právní pomoc obcím při vyjednání odškodnění za následky výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Výše odměny počítaná jako podíl z odškodnění měla činit téměř 8 milionů korun. Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák měl dostat 1,2 milionu. Tím, že Polčák vyjednával odškodnění jako advokát, se dostal střetu zájmů. Po medializaci kauzy se Polčák odměny vzdal a rezignoval na post místopředsedy.
Naše hodnocení:
Polčákovi by měla náležet maximálně odměna za práci, kterou vykonal jako politik jednoznačně nad rámec svých povinností. Úkolem politiků je hospodárně zacházet se státními penězi, stejně tak starostů s těmi obecními. Jsou za to placeni. Nesmí se dostávat do střetu zájmů a nesmí se odměňovat procenty z veřejných peněz. Oceňujeme, že Polčák odstoupil z funkce místopředsedy a vzdal se odměny. Správnou reakcí by však mělo být úplné odstoupení z politiky, ke kterému nedošlo, což výrazně snižuje důvěru v hnutí STAN.
Editováno: 08. 08. 2022
V roce 1993 Petr Fiala spoluzaložil organizaci Centrum pro studium demokracie a kultury. Ta od svého založení přijala od státu dotace celkem v desítkách milionů korun. Od roku 2004 Fiala v této organizaci nijak aktivně nepůsobí. Před volbami do sněmovny v roce 2021 vyšel na Parlamentních listech zavádějící článek, který vyvolával dojem, že dotace tečou přímo Petru Fialovi.
Naše hodnocení:
Do kapsy Petra fialy nejdou žádné dotace a nezisková organizace negeneruje žádný zisk. Příjem dotací od státu je běžný způsob financování neziskovek. Nejde o žádné nezákonné jednání, ba naopak o obecně prospěšnou činnost.
Editováno: 13. 12. 2023
Bez výběrového řízení vybraná firma ProMoPro, která zajišťovala v době českého předsednictví EU audiovizuální techniku, uzavřela o stovky milionů předražené zakázky. Za přípravu předsednictví zodpovídal tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra a o navyšování cen měl informace. V roce 2015 soud uložil trest sedmi jednatelům firem, které se na zakázce podílely, a tři úředníky zprostil viny. Vondra nebyl obviněn.
Naše hodnocení:
Ačkoli Vondra nebyl v kauze přímo zapojen, nese za ni zodpovědnost. Proti korupci je třeba aktivně bojovat. Pasivita Vondry a jeho podřízených způsobila státu stamilionové škody.
Editováno: 31. 05. 2024
Blažkova manželka získávala zakázky na brněnské radnici, kde její muž působil jako radní v letech 2002 - 2014. Za osm let dostala Alena Blažková jako exekutorka u městské části Brno-střed práci za téměř dva miliony korun, když získala přibližně 90 procent zakázek v oblasti exekucí. Dle Blažka radnice nemohla sehnat jiného exekutora.
Naše hodnocení:
Blažkovo vysvětlení působí nedůvěryhodně. Pravděpodobně se jedná o střet zájmů.
Editováno: 25. 11. 2023
Blažek v roce 2013 jako ministr spravedlnosti podepsal vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do Ruska, přestože nebylo rozhodnuto o jeho žádosti o azyl. Torubarov později popsal, že ho po příletu do Moskvy mučili. Podle verdiktu Ústavního soudu bylo Blažkovo rozhodnutí chybné a ministerstvo muselo muži jako satisfakci vyplatit 250 tisíc korun.
Naše hodnocení:
Blažek nechal bezcitně vydat podnikatele do země, kde právo a spravedlnost absolutně nefungují. Musel si přitom být vědom, jaké nebezpečí mu tam hrozí. Je nepřijatelné, aby ministr spravedlnosti činil nespravedlivá a nemorální rozhodnutí.
Editováno: 25. 11. 2023
V roce 2012 prošel sněmovnou zákon, který požadoval do 5 let odstranit všechny billboardy u silnic. Tehdejší senátorka Veronika Vrecionová prosadila zmírnění zákazu, aby se nevztahoval na silnice II. a III. třídy. Argumentovala výpadky pro rozpočty obcí a krajů a arbitrážemi za zmařené investice. V roce 2023 se Vrecionová objevuje na nelegálním billboardu u Pražského okruhu.
Naše hodnocení:
Vyjádření názoru proti zákonu je zcela v pořádku. V tomto případě je však argumentace Vrecionové značně iracionální a skutečným důvodem jsou pravděpodobně zájmy politiků, kteří billboardovou kampaň hojně využívají. Vrecionová a mnoho dalších senátorů zřejmě upřednostnilo zájmy politiků a reklamních agentur před zájmem veřejnosti, před bezpečností a ochranou lidských životů.
Editováno: 05. 05. 2024
V roce 2019 uskutečnili poslanci cestu do Peru. Cesta stála 900 tisíc Kč. Po jednání v Limě přeletěli do Cuzca, odkud si udělali výlet na Machu Picchu. Během celodenního volna však nečerpali dovolenou. Opakované cesty do Peru České republice nic nepřináší. Je vysoce pravděpodobné, že skutečným hlavním účelem cesty byla turistika.
Naše hodnocení:
Kauza je příkladem zneužívání státních peněz k soukromým zájmům. Tito politici a mnoho dalších si stále neuvědomují, že jsou placeni daňovými poplatníky, aby pracovali pro lid a hospodárně zacházeli se státními penězi.