Volby do poslanecké sněmovny 2021 - koho volit?

1. Vyhledávejte informace z kvalitních zdrojů

Chcete-li volit zodpovědně, osobní sympatie odložte až na závěr a věnujte nejprve nějaký čas průzkumu politických stran, hnutí a jejich lídrů. Můžete začít například tím, že si z libovolného předvolebního průzkumu vyberete asi šest nejsilnějších subjektů a prověříte si jejich předsedy.
Více...

2. Volte poctivé politiky

Potřebujeme politiky slušné, poctivé a férové. Jenom takovým můžeme věřit. Jak takové politiky poznáte?

  • Slušný politik říká pravdu, nevymýšlí si, nešíří pomluvy a dezinformace.
  • Poctivý politik není zapleten v kauzách v souvislosti s porušováním zákona (dotační podvody, daňové podvody, úplatky). Nebývá obžalován ani trestně stíhán.
  • Poctivý politik má čistou minulost. Bez skandálů, bez aktivní spolupráce s StB.
  • Poctivý politik není ve střetu zájmů.
  • Slušnému politikovi nemusí nařizovat omluvu soudy. Dokáže se omluvit sám, je-li to třeba.
  • Poctivý politik se nevyhýbá otázkám. Dokáže věcně odpovídat a je schopný vysvětlit a odůvodnit svoje jednání.

Hodnocení politiků

Následující tabulka hodnotí poctivost předsedů nejsilnějších stran. Počet pravdivých výroků je převzat z projektu Našipolitici.cz (stav ke 16.9.2021). Hodnocení počtu skandálů je spíše subjektivní, proto je pouze slovní. Zkuste si je spočítat sami. Mezi skandály jsou započítany zejména případy, kdy je politik v nezávislých médiích podezříván z porušování zákona (dotační podvody, daňové podvody, úplatky...), ale i jiné závažné kauzy, vlastizrádné jednání, společensky nepřijatelné chování, rasistické a xenofobní výroky. Číslo v závorce u soudem nařízených omluv udává počet neuzavřených sporů.

Předseda
strana/koalice
Pravdivé výrokyPočet skandálůNařízené omluvySpolupráce s StB
Petr Fiala
ODS / SPOLU
75 %žádné0ne
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 / SPOLU
76 %žádné0ne
Marian Jurečka
KDU-ČSL / SPOLU
72 %žádné0ne
Ivan Bartoš
Piráti / Piráti a starostové
76 %žádné0ne
Vít Rakušan
STAN / Piráti a starostové
71 %žádné0ne
Robert Šlachta
Přísaha
?žádné0ne
Jan Hamáček
ČSSD
77 % více0ne
Vojtěch Filip
KSČM
50 %více1ano
Andrej Babiš
ANO
49 %nejvíce1 (+1)ano
Tomio Okamura
SPD
43 %více1 (+1)ne

Předsedy koalic SPOLU, Pirátů a Starostů můžeme považovat za poctivé politiky a můžeme je volit. Naopak stranám ANO, SPD a KSČM nelze důvěřovat. Tomio Okamura a Andrej Babiš dokonce obdrželi za vytváření a šíření dezinformací anticenu Bludný balvan od Českého klubu skeptiků Sisyfos. Komunisty můžeme vyloučit už jen pro jejich zločinou minulost v naší vlastní historii.
Více...

3. Volte dle shody se svým názorem

Porovnejte, jak souzní vaše názory s programy jednotlivých stran a s názory jejich lídrů. Pozor! Nepřeskočte duhý bod. Sebelepší názorová shoda je pouze iluze, pokud se kandidátovi nedá věřit.
Více...

4. Zvažujte schopnosti a zkušenosti kandidátů

Sebelepší schopnosti politika budou k ničemu, pokud politik není poctivý. Upřednostňujme kandidáty vzdělané a zkušené. Volený kandidát by měl mít všeobecný přehled a ovládat cizí jazyk. Je ostudné, když čelní představitelé státu svými výroky odhalují základní neznalosti v zeměpise či dějepise.
V tomto může pomoci web Programy do voleb.

5. Taktizujte

Na Mandaty.cz si zjistěte šance různých vládních koalic. Ne všechny uvedené koalice jsou reálné, protože třeba Piráti a starostové ve své povolební strategii výslovně odmítají vládní koalici s extremistickými stranami a lidmi nekompetentními, s korupční minulostí, s možnými střety zájmů (tzn. ANO, SPD, KSČM). Ale i členové SPOLU se ke spolupráci s těmito stranami staví odmítavě. Vládní koalice s ANO bude mít větší šanci, pokud se do sněmovny dostanou strany, které se v průzkumech pohybují kolem 5% hranice (ČSSD, KSČM, Přísaha). Pokud je Vaší prioritou vláda bez ANO, jako nejvhodnější se jeví volit Piráty a starosty, případně SPOLU. Pokud naopak chcete ANO ve vládě, paradoxně může pomoci volit slabší strany, které mohou s ANO koalici utvořit. Jestliže chcete volit pouze jednu stranu z koalice, zakroužkujte pouze kandidáty této strany. Zakroužkovat můžete až 4 kandidáty.

6. Podporujte demokracii

Kromě vlastního hlasu má každý volič mnoho dalších možností, jak pomoci demokracii a zlepšit situaci v naší vlasti. Více...