Prezidentské volby 2023

Kdy se bude volit?

1. kolo voleb 13. a 14. ledna 2023
2. kolo voleb 27. a 28. ledna 2023

Volby se konají jako vždy v pátek a v sobotu. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Pokud některý kandidát získá v prvním kole více než 50% hlasů, vyhrává a druhé kolo se nekoná. V opačném případě se utkají dva nejsilnější kandidáti v druhém kole.


Koho volit?

Osobní sympatie ponechte na konec rozhodování a nejprve si prověřte kandidáty podle následujících bodů:

1. Volte poctivého kandidáta s čistou minulostí.
Pouze takovému lze věřit. Nevolte kandidáty, jejichž kariéra je doprovázena skandály. Nevolte populisty a kandidáty šířící lži a pomluvy. Pouhé podezření z nepoctivého jednání pocházející z kvalitních zdrojů je důvodem k nevolení.
Toto kritérium je zásadní. Pokud ho kandidát nesplňuje, nemá smysl se jím dále zabývat.

2. Volte silného kandidáta, který má šanci dostat se do druhého kola
Volte kandidáta, který má minimum odpůrců mezi voliči, protože bude mít větší šanci porazit soupeře v druhém kole. Kandidát přijatelný pro většinu voličů nebude rozdělovat národ a může se stát prezidentem všech.

3. Volte dle shody názoru
Shodu názoru zjistíte nejlépe pomocí volebních kalkulaček. Politické postoje kandidátů můžete nalézt také na jejich webech nebo na wikipedii. Sledujte rozhovory s kandidáty v nezávislých médiích.

4. Volte zkušeného kandidáta
Výhodou jsou zkušenosti z veřejných funkcí a jazyková vybavenost.

5. Volte zdravého kandidáta
Prezident musí plně pracovat po celé pětileté funkční období. Velmi vysoký věk a signály o zhoršujícím se zdravotním stavu jsou rizikem, že toho nebude schopen.

6. Volte ženu
Rozhodně to není podmínkou a předchozí kritéria jsou důležitější, je však vhodné zvážit i argumenty pro volbu ženy. Vyváženější zastoupení žen v politice je pro demokracii přínosem. Pro jejich volbu existuje více racionálních argumentů, z nichž mnohé vycházejí z výzkumu. Více...


Volební průzkumy

Prezidenské volby 2022 - předvolební průzkum za listopad
Volební model agentury Ipsos, 25 - 28. listopad

Prezidenské volby 2022 - předvolební průzkum STEM-MARK
Průzkum STEM/MARK, září/říjen

Prezidenské volby 2022 - duely v 2. kole, STEM-MARK
Možné duely v 2. kole, STEM/MARK, září/říjen

Přehled kandidátů a jejich hodnocení

Je celkem 9 oficiálně uznaných kandidátů na prezidenta. Další 2 nezískali dostatečný počet podpisů, ale žádají o přezkoumání.

Proč je u některých kandidátů červený text? Viz Metodika hodnocení.

Andrej Babiš
Bývalý premiér, podnikatel, vlastník miliardového koncernu Agrofert
Věk: 69 let

Andrej Babiš web
web

Andrej Babiš má minulost plnou skandálů, které vynikají svým rozsahem i závažností, viz kauzy Andreje Babiše. Mnohokrát prokázal, že upřednostňuje vlastní zájmy na úkor veřejných. Je silný populista a často lže, což dokládá mimo jiné nízký podíl pravdivých výroků vyhodnocovaných projektem Demagog - pouze 51% (našipolitici.cz, říjen 2022). V současné době je souzen za napomáhání k dotačnímu podvodu. Jeho motivací tedy může být získání prezidenstké imunity, která by trestní stíhání zastavila. Andrej Babiš má ze všech kandidátů nejvíce odpůrců a nemůže se stát prezidentem všech, když ho velká část národa odmítá. Protože jednoznačně nesplňuje požadavek na poctivost a čistou minulost, nemá vůbec význam zabývat se jeho schopnostmi, zkušenostmi či zdravotním stavem. Podle průzkumů agentur Median a STEM/MARK by druhé kolo prohrál s Pavlem, Nerudovou, Fischerem i Hilšerem.

Petr Pavel
Armádní generál ve výslužbě, bývalý předseda vojenského výboru NATO
Věk: 62 let

Petr Pavel web
web

Jedinou skvrnou na jeho jinak čisté minulosti je členství v KSČ v letech 1985-1989. Jako předseda Základní organizace KSČ musel být k totalitnímu režimu zcela loajální. Jeho ochotu sloužit tehdejšímu režimu dokládá také skutečnost, že se od roku 1988 účastnil tajného vojenského zpravodajského kurzu. Kritiku si zasluhuje hlavně jeho současný postoj ke své komunistické minulosti. Jeho pozdější vojenská kariéra a zejména funkce předsedy vojenského výboru NATO jasně dokazují, že jde o demokraticky smýšlejícího a prozápadně orientovaného kandidáta. Studoval v Anglii a má zkušenosti z mezinárodních jednání z tříletého působení na druhé nejvyšší pozici v NATO. Mluví anglicky a francouzsky. Nejsou veřejně známé žádné skutečnosti, které by signalizovaly špatný zdravotní stav. Petr Pavel má málo odpůrců. V 2. kole by dle průzkumu STEM/MARK porazil všechny své soupeře. Jeho nejsilnějším soupeřem by byla Danuše Nerudová.

Danuše Nerudová
Ekonomka, bývalá rektorka Mendelovy Univerzity v Brně
Věk: 44 let

Danuše Nerudová web
web

Danuše Nerudová je demokratická a prozápadně orientovaná kandidátka s čistou minulostí. Má zkušenosti z vedoucích pozic v akademické sféře, v níž se pohybuje celou svou kariéru. Je aktivní v charitativní oblasti, působila jako předsedkyně komise pro spravedlivé důchody a je spoluzakladatelkou iniciativy KoroNERV-20 pro rychlé překonání následků pandemie Covidu 19. Ze všech nejsilnějších kandidátů má nejméně odpůrců a proto jsou její šance na vítězství vysoké. Dle průzkumu STEM/MARK by v 2. kole porazila všechny své soupeře kromě Petra Pavla, kterému by však byla nejsilnějším soupeřem. Její odpůrci jí přisuzují odpovědnost za kauzu rychlotitulů na Mendelově univerzitě.

Pavel Fischer
Senátor, bývalý velvyslanec, poradce ministrů a Václava Havla
Věk: 58 let

Pavel Fischer web
web

Pavel Fischer je demokratický a prozápadně orientovaný kandidát s čistou minulostí. Má bohaté zkušenosti z mnoha veřejných funkcí, kterými prošel za posledních třicet let. Působil jako poradce Václava Havla, velvyslanec ve ve Francii a Monaku, ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na Ministerstvu zahraničních věcí, poradce pro strategické a bezpečnostní otázky, poradce pro zahraniční politiku náčelníka Generálního štábu Armády a Ministra Kultury. Působí také v řadě nadací a spolků. Mluví plynně francouzsky, anglicky a katalánsky. Ve 2. kole by porazil Andreje Babiše a Josefa Středulu (STEM/MARK). Kontroverzi vyvolal jeho pět let starý výrok o nejmenování homosexuála ústavním soudcem, za který se omluvil.

Marek Hilšer
Senátor, lékař, vysokoškolský pedagog
Věk: 47 let

Marek Hilšer web
web

Marek Hilšer je demokratický a prozápadně orientovaný kandidát s čistou minulostí. Má zkušenosti z akademické sféry a politické zkušenosti z pozice senátora. Vystudoval politologii, poté medicínu. Působil jako lékař na humanitární misi v Africe. Je občanským aktivistou. Veřejně protestoval proti nešvarům minulých vlád. Oproti Pavlovi, Nerudové a Fischerovi není podporován současnou vládní koalicí. Ve 2. kole by Andreje Babiše porazil s převahou hlasů 53% (Median).

Jaroslav Bašta
Poslanec sněmovny za SPD, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, signatář Charty 77
Věk: 74 let

Jaroslav Bašta web
web

Jaroslav Bašta byl v roce 2009, tehdy jako velvyslanec na Ukrajině, vyšetřován protikorupční policií kůvli kauze podvodů a úplatků při vydávání českých víz. Na úplatcích vydělávala česká firma, jejíž majitel je Baštův blízký přítel. Bašta také vícekrát posloužil propagandě Kremlu. Zpochybňoval účast ruských tajných služeb na výbuších muničních skladů ve Vrběticích a na otrávení ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

Josef Středula
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů
Věk: 55 let

Josef Středula web
web

Má čistou minulost. Má zkušenosti z vedení odborových svazů. Prezidentem Milošem Zemanem byl označen za vhodného kandidáta levice. Josef Středula má velké množství odpůrců, což snižuje jeho šance na vítězství. Ve 2. kole by měl proti Babišovi podle průzkumů vyrovnanou šanci.

Denisa Rohanová
Prezidentka sdružení dlužníků České asociace povinných
Věk: 47 let

Denisa Rohanová web
web

Pro kandidaturu získala podpisy poslanců KSČM, ČSSD, ANO a SPD ještě z minulého volebního období a přihlášku podala před vyhlášením termínu voleb. Ústavní právníci považují takový postup za nezákonný. Senátoři podali proti její kandidatuře stížnost. Rohanová kandidovala v roce 2014 do zastupitelstva v Kralupech nad Vltavou jako nestraník za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, v roce 2017 do sněmovny za hnutí Referendum o Evropské unii. Je prezidentkou České asociace povinných, která hájí zájmy zadlužených lidí. Sama čelí milionové exekuci. V rozhovoru pro Aby bylo jasno zaujala k válce na Ukrajině neutrální postoj, neodsoudila Ruskou agresi a vyjádřila se proti dodávání zbraní Ukrajině.

Tomáš Zima
Bývalý rektor Univerzity Karlovy, biochemik, lékař
Věk: 56 let

Tomáš Zima web
web

Tomáš Zima je kontroverzní kandidát a má tedy menší šanci na výhru. Vystupuje proti němu velká část akademické veřejnosti, hlavně kvůli těmto skutečnostem: Byl členem komunistické strany 1983-1990. Kritizoval protesty studentů proti prezidentu Miloši Zemanovi při oslavách 17. listopadu. Hájil profesora Martina Kováře, usvědčeného z plagiátorství. Univerzita pod jeho vedením uzavřela problematickou smlouvu s firmou Home Credit, která dostala řadu lidí do exekuce. Jednal o finanční spolupráci univerzity s čínskou ambasádou. Obdržel anticenu Bludný balvan za výroky, kterými zlehčoval covid-19 a prosazoval promoření. Sám však covidem onemocněl a skončil na JIP s mimotělním oběhem.


Nezískali potřebných 50 tisíc podpisů, ale žádají o přezkoumání

Karel Diviš
Podnikatel v informačních technologiích, matematik
Věk: 46 let
Bylo mu uznáno 49 884 podpisů.

Karel Diviš web
web

Karel Janeček
Miliardář, matematik, vysokoškolský pedagog, filantrop
Věk: 50 let
Bylo mu uznáno 48 091 podpisů.

Karel Janeček web
web

Má čistou minulost, avšak vyvolává kontroverze. Z toho plynou i menší šance na výhru. Za výroky o Covidu-19 byl kritizován řadou odborníků a obdržel anticenu Bludný balvan.


Nekandidují

Zde uvádíme kandidáty, kteří od kandidatury ustoupili nebo nezískali dostatečný počet podpisů.

 • Tomáš Březina – podnikatel ve stavebnictví, bývalý poslanec
 • Jana Peterková – bývalá televizní reportérka, aktivistka, antivaxerka
 • Pavel Zítko – aktivista, dezinformátor
 • Jaroslav Turánek – imunolog, vysokoškolský pedagog
 • Ivan Smetana - hudebník, aktivista
 • Jiří Kotáb – předseda spolku Život naplno a bez bariér, bývalý kandidát za KSČM
 • Lumír Láska - Buddha
 • Petr Kováč – kuchař
 • Jakub Olbert – podnikatel, zakladatel hnutí Chcípl PES a Otevřeme Česko
 • Hynek Blaško – poslanec Evropského parlamentu za SPD, generál Armády ČR v záloze
 • Vladimír Boštík – podnikatel, bývalý starosta Vraclavi, vyučený automechanik
 • Libor Michálek – bývalý senátor, ekonom, pedagog
 • Alena Vitásková – manažerka v energetice, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu
 • Josef Skála – bývalý místopředseda KSČM, podnikatel, publicista
 • Miloš Knor – moderátor, komik, scénárista
 • Ivo Mareš – tiskový mluvčí Diakonie, teolog, novinář, překladatel
 • Klára Long Slámová – Advokátka a politička, bývalá poslankyně

Myslíte, že by tento web mělo vidět více lidí? Pomozte zvýšit jeho návštěvnost.