Prezidentské volby 2023

Kdy se volí?

2. kolo voleb bude 27. a 28. ledna 2023

Volby se konají jako vždy v pátek a v sobotu. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00


Výsledky 1. kola voleb

Do druhého kola postoupili Petr Pavel a Andrej Babiš.

Petr Pavel 1 975 056 hlasů 35,40 %
Andrej Babiš 1 952 213 hlasů 34,99 %
Danuše Nerudová 777 080 hlasů 13,92 %
Pavel Fischer 376 705 hlasů 6,75 %
Jaroslav Bašta 248 375 hlasů 4,45 %
Marek Hilšer 142 912 hlasů 2,56 %
Karel Diviš 75 475 hlasů 1,35 %
Tomáš Zima 30 769 hlasů 0,55 %

Koho volit?

1. Rozhodujte se na základě faktů
Čerpejte informace z kvalitních nezávislých zdrojů.

2. Pozor na předvolební dezinformace!
Najdete-li přijatý e-mail v databázi Českých elfů, jedná se o řetězový dezinformační e-mail.
Na dezinformace upozorňuje Ověřovna českého rozhlasu a projekt Manipulátoři.cz.

3. Prověřte si minulost kandidátů
Minulost kandidátů si nejsnadněji prověříte v naší databázi politických kauz. U obou kandidátů porovnejte množství kauz, jejich závažnost, dopad a riziko pro demokracii. Volte kandidáta který má čistší minulost a je menším rizikem pro naši demokracii.

5. Volte kandidáta, který mluví pravdu
Pravdivost výroků Andreje Babiše a Petra Pavla ověřuje nezávislý projekt Demagog.cz.

6. Zvažujte prezidentské pravomoci
Volte kandidáta s menším rizikem zneužití svých pravomocí. Více...

7. Volte méně populistického kandidáta
Politický populismus je upřednostňování toho, co je populární před tím, co je správné. Populisté poškozují stát, protože neberou ohledy na budoucnost a další generace. Prezident by měl být schopen podporovat kroky, které jsou současně nepopulární, ale v dlouhodobém horizontu prospěšné.

8. Volte demokratičtějšího kandidáta
Je nezbytné, aby prezident demokratické země byl opravdový demokrat. Porovnejte si, který kandidát více hájil zájmy demokratických zemí. Prezident nesmí napomáhat šíření vlivu autoritativních a totalitních režimů, zejména Ruska a Číny, protože tím ohrožuje bezpečnost ČR.

9. Volte méně kontroverzního kandidáta
Volte kandidáta, který je přijatelný pro většinu občanů a nebude rozdělovat společnost. Prezidentem by neměl být člověk, jehož působení v politice vyvolává masové demonstrace.

10. Volte zdravého kandidáta
Prezident musí plně pracovat po celé pětileté funkční období. Signály o zhoršujícím se zdravotním stavu jsou rizikem, že toho nebude schopen. Nižší věk může být výhodou.


Kandidáti a jejich hodnocení

Proč je u některých kandidátů červený text? Viz Metodika hodnocení.

Andrej Babiš
Bývalý premiér, podnikatel, vlastník miliardového koncernu Agrofert
Věk: 69 let

Andrej Babiš web
web


Andrej Babiš má minulost plnou skandálů, které vynikají svým rozsahem i závažností, viz kauzy Andreje Babiše. Mnohokrát prokázal, že upřednostňuje vlastní zájmy na úkor veřejných. Je silný populista a často lže, což dokládá mimo jiné nízký podíl pravdivých výroků vyhodnocovaných projektem Demagog - pouze 51% (našipolitici.cz, říjen 2022). Andrej Babiš má mnoho odpůrců a nemůže se stát prezidentem všech, když ho velká část národa odmítá. Jeho působení v politice vyvolalo největší demonstrace od roku 1989.

Petr Pavel
Armádní generál ve výslužbě, bývalý předseda vojenského výboru NATO
Věk: 62 let

Petr Pavel web
web


Jedinou skvrnou na jeho jinak čisté minulosti je členství v KSČ v letech 1985-1989. Jako předseda Základní organizace KSČ musel být k totalitnímu režimu zcela loajální. Jeho ochotu sloužit tehdejšímu režimu dokládá také skutečnost, že se od roku 1988 účastnil tajného vojenského zpravodajského kurzu. Kritiku si zasluhuje hlavně jeho současný postoj ke své komunistické minulosti. Jeho pozdější vojenská kariéra a zejména funkce předsedy vojenského výboru NATO jasně dokazují, že jde o demokraticky smýšlejícího a prozápadně orientovaného kandidáta. Studoval v Anglii a má zkušenosti z mezinárodních jednání z tříletého působení na druhé nejvyšší pozici v NATO. Petr Pavel má méně odpůrců než Andrej Babiš.

Srovnání kandidátů

Andrej BabišPetr Pavel
Poctivost- -+
Riziko pro demokracii- -0
Pravdomluvnost-+
Populismus- -0
Demokratičnost-+
Nestrannost- -+
Vystupování- -+ +
Politické zkušenosti+ ++
Všeobecný přehled- -+ +

Poctivost

Kdo důsledně prozkoumá životní příběh Andreje Babiše z nezávislých zdrojů, dojde k jedinému závěru. Andrej Babiš vždy pracoval pouze pro svoje zájmy a nikdy nebral ohled na ostatní, pokud z toho neměl nějaký profit. Jeho hlavní motivací jsou a vždy byly peníze. Postrádá morální zábrany, jedná neférově a často se pohybuje na hranici zákona. Právě zákon a nezávislá justice jsou pro něj poslední překážkou, která mu brání zneužít celou naši republiku ve svůj prospěch.

Kdo důsledně prozkoumá životní příběh Petra Pavla, objeví maximálně kariérismus a pragmatismus. I když jeho předrevoluční minulost vyvolává obavy, v jeho pozdější minulosti nejsou žádné skandály. Svoji práci vykonával poctivě. Některé jeho výroky svědčí o snížené sebereflexi, oproti Andreji Babišovi se však chová férově.

Rizika pro demokracii

Andrej Babiš je velmi vážným rizikem pro demokracii, protože není poctivým člověkem ani demokratem a přitom má obrovskou moc, kterou využívá ve prospěch svých firem. Vlastní velkou část průmyslu, třetinu médií a má velký politický vliv. Pokud by se stal prezidentem, získá imunitu a vliv na justici. Ztratí tak veškeré zábrany. Pokud by v příštích parlamentních volbách vyhrálo hnutí ANO, politická moc Andreje Babiše bude téměř neomezená. Jestliže jeden člověk ovládne průmysl, média, zákonodárný systém a justici, naše demokracie se posune k diktatuře.

Petr Pavel na rozdíl od Babiše nehromadí peníze a majetek, ale od revoluce skutečně hájí zájmy České republiky a demokratických zemí. Petr Pavel dokonce může být pro demokracii přínosem. Nedůvěru vyvolává skutečnost, že si Pavel vybral za kancléřku Janu Vohralíkovou, která je rizikem, že bude na hradě pokračovat klientelismus a plýtvání státními penězi. I pokud se tato hrozba naplní, společenský dopad a škody způsobené České republice budou mnohonásobně menší než v případě ovládnutí státu Andrejem Babišem.

Pravdomluvnost

Andrej Babiš si příliš neláme hlavu s pravdivostí svých výroků. Ve srovnání s jinými politiky jsou jeho výroky často lživé a zavádějící. Některými výroky si sám protiřečí.

Výroky Petra Pavla jsou v drtivé většině fakticky správné a přesné. Pokud však hájí svoji minulost, dopouští se zavádějících výroků, bagatelizace, výmluv a zatajování.

Populismus

Andrej Babiš je extrémní populista. V politice není názorově konzistentní, nereprezentuje názorové proudy, které považuje za správné, ale veškeré své veřejné vystupování uzpůsobuje tak, aby mu přinášelo maximální popularitu.

Kampaň Petra Pavla lze také považovat za populistickou, nevymyká se však politickému průměru.

Demokratičnost

Andrej Babiš není demokrat. Hnutí ANO, které založil, je mu zcela podřízeno a slouží mu jako nástroj k ovládnutí státu. Své spolupracovníky si vybírá podle loajality. ANO nefunguje na demokratických principech. Podle stanov má Babiš například pravomoc libovolně upravovat kandidátní listiny, což předsedové demokratických stran nemohou. Babiš také občas jedná ve prospěch nedemokratických režimů. Podle Atlasu vlivu příležitostně napomáhá šíření ruského a čínského vlivu, který je dlouhodobě označován bezpečnostními službami demokratických zemí za vážné riziko.

Petr Pavel je demokrat, protože od revoluce hájí zájmy demokratických zemí. Jeho orientace je jednoznačně prozápadní, tedy prodemokratická.

Nestrannost

Andrej Babiš není nadstranický kandidát, protože je předsedou politického hnutí ANO a byl nominován jeho poslanci. Petr Pavel je nezávislý nadstranický kandidát, který byl nominován občany. Petru Pavlovi vyjádřila podporu koalice SPOLU (ODS + KDU-ČSL + TOP09). Andreji Babišovi vyjádřila podporu KSČM a prezident Miloš Zeman. Z podpory vyjádřené politickými stranami nelze vyvozovat zaujatost. Pokud bychom Petra Pavla považovali za vládního kandidáta, Andreje Babiše bychom museli považovat za komunistického kandidáta.

Vystupování

Andrej Babiš často neférově útočí na ostatní, pomlouvá a jedná agresivně. Jeho projevy jsou chaotické. Míchá češtinu se slovenštinou, občas vytváří gramaticky chybné věty, které nedávají smysl. Mimo kamery mluví často vulgárně.

Petr Pavel mluví smysluplně, věcně a srozumitelně. Vystupuje důstojně. Má velmi dobré diplomatické schopnosti a zkušenosti.

Politické zkušenosti

Andrej Babiš je předsedou hnutí ANO, působil jako ministr financí a předseda vlády. Aktivně působí v politice od roku 2011, avšak již od 90. let využíval vazby na politiky z ODS a ČSSD ke svému podnikání. I přes bohaté politické zkušenosti neodváděl v politice dobrou práci, svými skandály a svým chováním způsobil pokles politické kultury a výrazně přispěl k rozvoji populismu.

Petr Pavel má politické zkušenosti z mezinárodních jednání v rámci NATO.

Všeobecný přehled

Andrej Babiš postrádá některé základní znalosti. Má problémy se zeměpisem, nezná dostatečně nejznámější českou literaturu, nedokáže vyjmenovat planety sluneční soustavy.

Petr Pavel má nadprůměrný všeobecný přehled.


Předvolební průzkumy

Všechny dosavadní předvolební průzkumy od různých agentur předpovídají vítězství Petra Pavla. Tento průzkum je z 16-19. ledna.

Prezidentské volby 2023 - předvolební průzkum


Myslíte, že by tento web mělo vidět více lidí? Pomozte zvýšit jeho návštěvnost.