Voličské mýty

Jsme zahlceni velkým množstvím informací, ze kterých se obtížně rozlišují ty pravdivé a objektivní. Mnozí voliči nemají přehled o politice a rozhodují se podle neúplných informací či domněnek. Posbírali jsme nejčastější voličské mýty a iracionální argumenty.

Znáte další? Napište nám je na pribehy@kohonevolit.cz.


Volím Babiše, protože je mi sympatický.

Naše reakce: Nejúspěšnější podvodníci bývají zároveň největší sympaťáci. Sympatie mohou klamat a proto by měly být při rozhodování voliče až na posledním místě.

Volím Babiše, protože mi zvedl důchod.

Naše reakce: Babiš nerozdává ze svého, ale ze státního, tedy z peněz nás všech. Nezodpovědně tím zvyšuje státní dluh, což vede ke zvyšování daní a omezení jiných státních výdajů. Přemýšlejte o jeho motivaci k rozdávání. Babiš rozdává lidem právě proto, aby mu dali hlas.

Volím Okamuru, protože nelže.

Naše reakce: Prověřujte si vyjádření politiků. Okamura je podle nezávislého hodnocení Demagog.cz mezi vrcholnými politiky jednoznačně největší dezinformátor. Obdržel za to také anticenu Bludný balvan.

Volím Komunisty, protože za nich jsem se měl líp.

Naše reakce: Malá část lidí se za komunistů skutečně měla líp, ale větší část se měla o dost hůř a mnohým lidem komunisté totálně zničili život. Je třeba myslet i na ostatní.

Volila jsem Babiše. Stejně lžou a kradou všichni stejně.

Naše reakce: V poctivosti politiků jsou obrovské rozdíly. Máme i poctivé politiky, na které nelze v nezávislých zdrojích najít žádnou špínu.

Volil jsem Dělnickou stranu, protože měla na volebním lístku napsané samé pracovité lidi.

Naše reakce: Název „Dělnická“ a velký počet dělníků a uklízeček mezi kandidáty nevypovídá nic o jejich pracovitosti. Dělnická strana podporovala násilí a inklinovala k neonacismu. V roce 2010 ji zrušil ústavní soud.

Mně z lístků vždycky vybere táta.

Naše reakce: Nechat za sebe rozhodovat někoho jiného je nezodpovědné. Zodpovědné je rozhodnout se sám na základě informací z kvalitních zdrojů. Náš web Vám to velmi usnadní.

Můj muž chce, abych volila Babiše. Volila bych i někoho jiného, ale chci mít doma klid a nedokážu mu lhát.

Naše reakce: Někdy musíme pro demokracii něco obětovat. Nesmíme se bát volit sami za sebe. Jiné politické názory bychom měli tolerovat.

Volil jsem Vladimíra Franze protože je celý potetovaný.

Naše reakce: Rozhodovat se pouze na základě vzhledu kandidáta není zodpovědné. Zvolení politici svým jednáním ovlivňují naše životy a zejména v případě krize (válka, přírodní katastrofa, pandemie) mají jejich rozhodnutí přímý dopad na životy lidí. Proto nelze brát volbu na lehkou váhu a je třeba zjistit si o kandidátech více informací.