Politické kauzy


 • Spolupráce s StB

  Andrej Babiš (ANO)

  Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval dobrovolně. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami. Soudní spor se slovenským ústavem paměti národa trval kvůli odvoláním mnoho let, až byla nakonec Babišova žaloba zamítnuta. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.

  Naše hodnocení:
  StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB dobrovolně spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.

 • Čapí hnízdo

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Vyšetřování kauzy trvalo dlouhé roky a v březnu 2022 byl Babiš obžalován.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jasný dotační podvod. Člověku s takovou kauzou nelze věřit, že nebude zneužívat státní peníze, a nemá tedy v politice co pohledávat.

 • Únos Andreje Babiše mladšího

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš mladší byl vyšetřován v kauze Čapí hnízdo, do které byl dle jeho slov zavlečen svým otcem. V roce 2018 Babiš mladší napsal e-mail české policii, že byl unesen na Ukrajinu, protože jeho otec potřeboval, aby zmizel kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Po zahájení vyšetřování ho otec nechal převést na Slovensko, odkud se svojí matkou odjel do Švýcarska. V Ženevě ho vypátrali reportéři TV Seznam, kterým potvrdil, že na Ukrajině pobýval nedobrovolně, a že mu dali na výběr mezi hospitalizací a „prázdninami“. V červenci 2021 Babiš mladší v rozhovoru pro deníku Forum24 označil svého otce za zrůdu a šmejda. Policie vyslechla Andreje Babiše mladšího teprve v září 2021 a poté případ odložila.

  Naše hodnocení:
  Ačkoli kauza není zcela objasněná, jediné rozumné vysvětlení je, že Andrej Babiš starší postrádá morální zábrany a peníze jsou pro něj důležitější než vlastní syn, kterého zneužil ke svým zájmům a poté se ho snažil umlčet metodami připomínajícími jednání StB či mafie.

 • Vlastnictví a ovlivňování médií

  Andrej Babiš (ANO)

  Svěřenecký fond Andreje Babiše vlastní mediální koncern Mafra. Jedná se o střet zájmů, protože Babiš může tato média využívat k ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru, se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem.

  Naše hodnocení:
  Je naprosto nepřípustné, aby politik vlastnil média. Média musí být nezávislá. Ovlivňování médií je útokem proti demokracii.

 • Střet zájmů

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš sice převedl své akcie Agrofertu a Synbiolu do svěřeneckých fondů, je však jediným obmyšleným a při ukončení svěřeneckého fondu přejde veškerý majetek opět do jeho vlastnictví. Podle evropské komise jsou fondy pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Evropský parlament vyzval české úřady, aby střet zájmů vrcholných politiků začaly neprodleně řešit. Europoslanci poté čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.

  Naše hodnocení:
  Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.

 • Pandora Papers

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení.

  Naše hodnocení:
  Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům.

 • Bludný balvan

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2018 obdržel Andrej Babiš od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Konkrétně šlo o výrok, že užívá homeopatika na křivdu kvůli obviňování ze spolupráce s StB

  Naše hodnocení:
  Ocenění Andreje Babiše bludným balvanem je jen dalším důkazem, že jeho výroky nelze brát vážně.

 • Nákup akcií Agrofertu

  Andrej Babiš (ANO)

  V letech 1999-2004 nakoupil andrej Babiš akcie Agrofertu v hodnotě několik desítek miliard korun. Nevysvětlil však, kde peníze na nákup vzal. Podle zveřejněných příjmů mohl mít tou dobou na nákup maximálně 29 miliónů. Cena, za kterou akcie nakoupil však není známá, a tak není jasné, zda šlo o extrémně levný nákup nebo měl Babiš jiné doposud neuvedené vysoké příjmy.

  Naše hodnocení:
  Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Andrej Babiš se svým podnikáním rád chlubí, ale nedokáže vysvětlit svoje příjmy? Nebo snad použil nějaké jiné metody pro extrémní stlačení kupní ceny? Obojí vyvolává silné podezření z nelegální činnosti.

 • Spor o omluvu senátorovi Wagenknechtovi

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2021 Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se Andrej Babiš má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun. Krajský soud v Praze rozhodnutí zrušil.

  Naše hodnocení:
  Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.

 • Spor o omluvu s Piráty

  Andrej Babiš (ANO)

  V červenci 2021 podali Piráti na Andreje Babiše žalobu kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jednoznačně lživý útok na protistranu, který patří k nejpodlejším způsobům politického boje a nesmí by být tolerován, protože neférový útok vždy znevýhodňuje stranu, která se snaží jednat férově.

 • Soud o omluvu s Miroslavem Kalouskem

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2018 okresní soud rozhodl, že se Babiš má omluvit Miroslavu Kalouskovi za urážlivé výroky, které o něm pronesl ve sněmovně. V únoru 2021 byl verdikt zrušen Odvolacím Krajským soudem v Praze a spor vrácen k okresnímu soudu, který v červenci rozhodl, že se Babiš omlouvat nemusí. Rozhodnutí není pravomocné a Kalousek prohlásil, že se nevzdá.

  Naše hodnocení:
  Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.

 • Soud o omluvu s Janou Filipovou

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2019 účastnice demonstrace proti Babišovi Jana Filipová zažalovala Babiše kvůli výroku o zaplacených demonstrantech. Soud trval až do roku 2022, kdy pražský krajský soud pravomocně rozhodl, že se Babiš musí omluvit.

  Naše hodnocení:
  Andrej Babiš si záměrně vymýšlel, aby mohl poškodit demonstranty, kteří proti němu z vlastní vůle vystupovali. Neschopnost omluvit se za lživé výroky bez nařízení soudu svědčí o naprosté absenci sebereflexe.

 • Nezvládnutá pandemie Covidu

  ANO, ČSSD, Andrej Babiš (ANO)

  Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká republika v počtu obětí Covidu 19 drží na nejhorších místech (ourworldindata.org, listopad 2021). Přísnost omezení byla přibližně průměrná. Doba zavření škol však jedna z nejdelších v Evropě. Vláda ANO a ČSSD byla v nezávislých zdrojích kritizována zejména za strategii promoření, zanedbání prevence, odkládání nepopulárních opatření, nedostatečné testování a trasování, protiprávní opatření a špatné informování veřejnosti.

  Naše hodnocení:
  Na činech vlády během pandemie je vidět, že upřednostňovala svoje zájmy a zejména vlastní popularitu před ochranou životů lidí. Mnoho chybných rozhodnutí bylo učiněno přímo premiérem Andrejem Babišem, který nerespektoval názory odborníků. Rozhodování vlády postrádalo demokratickou diskuzi.

 • Ovlivňování finanční správy

  Andrej Babiš (ANO), Martin Janeček

  Finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala v roce 2016 na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou.

  Naše hodnocení:
  Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. Aktéři kauzy způsobili státu vysokou škodu, která zatím není vyčíslená, protože FAU se teprve bude domáhat odškodnění.

 • Korunové dluhopisy

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš jako soukromá osoba nakoupil od vlastní Firmy Agrofert korunové dluhopisy za 1,5 miliardy, ze kterých neplatil daň, protože ta se z každého dluhopisu o hodnotě 1 Kč zaokrouhlovala dolů, tedy na nulu. Korunové dluhopisy jsou považovány za obcházení zákona. V roce 2017 čelil Babiš podezření z krácení daně, protože podle daňových přiznání a jeho tvrzení nemohl mít na nákup dostatek peněz. Příjmy nedokázal vysvětlit, což vedlo k jeho odvolání z pozice ministra financí. Babiše vyšetřovala policie v souvislosti s daňovými úniky, avšak vyšetřování bylo nakonec odloženo, neboť se neprokázalo podezření z trestného činu.

  Naše hodnocení:
  Jak se může o státní finance starat člověk, který obchází zákon, aby sám sebe obohatil na úkor státního příjmu? Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Co bránilo ministrovi financí vysvětlit své finanční transakce? Detaily ze soukromého života se zveřejňovat neostýchal a svým podnikáním se často chlubil. Vše nasvědčuje tomu, že jeho konání bylo nelegální nebo minimálně morálně nepřijatelné. Člověk s takovou kauzou nemá v politice co pohledávat, natož být ministrem financí.