Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

 • Lži o České televizi (2022)

  Zuzana Majerová (Trikolora, dříve ODS)

  Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 Zuzana Majerová veřejně tvrdila, že Česká televize o demonstraci nevysílá. Je to nepravdivé tvrzení. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.

  Naše hodnocení:
  Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Majerová svými výroky poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie.

  Zdroje:
  neovlivni.cz/databaze-lzi-sefka-trikolory-a-co-zamlcela-ceska-televize/
  www.nfnz.cz/rating-medii/tvzpravodajske/

 • Vytváření dezinformací (2022)

  Jindřich Rajchl (PRO 2022)

  Na protivládní demonstraci v Praze 3. 9. 2022 bývalý člen Trikolory a předseda strany PRO 2022 Jindřich Rajchl veřejně pronesl, že Česká televize o demonstraci nevysílá a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nařídil vypnout kamery. Oba výroky jsou nepravdivé. Česká televize, která ve srovnání s jinými televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství, i v tomto případě plnila svůj úkol a poctivě informovala o demonstraci, a to již před ní, během ní formou živých vstupů i po ní.

  Naše hodnocení:
  Nejedná se o žádnou neškodnou lež. Těmito výroky Rajchl poškozuje důvěru v objektivní veřejnoprávní médium, které patří mezi pilíře demokracie. Lživé výroky o primátorovi Hřibovi jsou daleko za hranou férového politického boje.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-hrib-vypnul-kamery-ct-to-nevysila-madarsko-vzkveta-nepravdy-z-vaclavaku-213426
  www.nfnz.cz/rating-medii/tvzpravodajske/

 • Zdravé fórum (2021 - 2022)

  Tomáš Nielsen, Jan Tománek

  Právník a kandidát do senátu 2022 Tomáš Nielsen a režisér Jan Tománek založili spolek Zdravé fórum. Jeho smyslem bylo usilovat o návrat normálního života za pandemie Covidu 19, přitom ale bylo opakovaně kritizováno odborníky za šíření zavádějících informací. Podporovatelé poslali Zdravému fóru na transparentní účet přes 2 miliony korun. Z toho většina byla převedena právě na účty Nielsena a Tománka, údajně za právní služby a grafické práce.

  Naše hodnocení:
  Je pravděpodobné, že si Nielsen a Tománek udělali ze Zdravého fóra byznys. Není obvyklé, aby spolek, který má sloužit občanům, posílal většinu peněz do kapsy svých zakladatelů. Je to legální, morálně však nepřijatelné hlavně proto, že o tom Zdravé fórum své přispěvatele neinformuje.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Zdravé_fórum
  manipulatori.cz/zdrave-forum-jako-byznys-tomase-nielsena-a-jana-tomanka/

 • Kauza Dozimetr (2018 - 2022)

  Petr Hlubuček (STAN), Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09), Petr Mlejnek, Jan Mraček (ODS), Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jaroslav Faltýnek (ANO), Michal Redl, Pavel Dovhomilja, Zakaría Nemrah a další

  Dozimetr je velká korupční kauza týkající se skupiny politiků, manažerů a lobbistů, kteří si rozdělovali peníze z veřejných zakázek. Působili přitom ve veřejných firmách, zejména v pražském dopravním podniku. V roce 2022 policie obvinila celkem 13 lidí. Hlavami skupiny byli pražský náměstek Petr Hlubuček a lobbista Michal Redl, který si zakoupil posudek na nesvéprávnost, aby nemohl být odsouzen. S Redlem se stýkal ministr školství Petr Gazdík (STAN), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Fremr (TOP 09), Marek Doležal (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09) a šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. Jaroslav Faltýnek (ANO) se stýkal s Pavlem Dovhomiljou a Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a její manžel Jan Mraček (ODS) se stýkali se Zakaríou Nemrahem, který ANO sponzoroval.

  Naše hodnocení:
  Kauza vyvolává nedůvěru v hnutí STAN. Ačkoli Hlubuček i Gazdík odstoupili z funkcí, je zarážející, že se do těchto funkcí vůbec dostali. Nedůvěru dále zvyšuje skutečnost, že Vít Rakušan (STAN) jmenoval Petra Mlejnka do funkce šéfa rozvědky, ačkoli věděl o jeho kontaktech s obviněným Redlem. Za TOP 09 odstoupili Jiří Fremr a Marek Doležal, což je správné rozhodnutí, avšak podezření u Jiřího Pospíšila přetrvává. Za ODS odstoupil Jan Mraček, což je opět správné rozhodnutí. Opožděnou rezignaci Jany Mračkové Vildumetzové nelze považovat za ozdravný mechanizmus ANO, ale spíše sněmovny, která uvažovala, že bude hlasovat o jejím odvolání. Kauza svědčí o nefunkčních ozdravných mechanizmech ANO, které jako jediné i přes kontakty Mračkové, Faltýnka a dalších členů jakoukoli spojitost s Dozimetrem popírá a své členy místo vyloučení obhajuje.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/tag/kauza-dozimetr-68741
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/profil-michal-redl-zlin-krejcir-kauza-dozimetr-stan-gazdik-polcak-hlubucek_2207050500_jgr
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-kvuli-kauze-dopravniho-podniku-konci-v-top-09-pospisiluv-poradce-fremr-206842
  www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-guciho-archiv-byl-jsem-i-u-faltynka-doma-stihany-guci-prozradil-vazby-hnuti-ano-210689
  neovlivni.cz/mrackova-se-schazela-s-obvinenym-z-kauzy-hlubucek/?fbclid=IwAR1EzivS17olshcwv5KJc3vE1YXkB9qQpDTAFkmG8C7Dge8_-wy1YjjlTsc
  denikn.cz/958511/stroze-oznamil-ze-skoncil-popisujeme-jak-a-proc-fiala-odstrihl-manzela-vildumetzove/?ref=tit1

 • Šíření proruské propagandy (2022)

  Jiří Gelbič (ANO)

  Obhajující kandidát do zastupitelstva v Hradci Králové Jiří Gelbič sdílel videa, která označovala Ukrajince a jejich děti za nacisty. Nacismus na Ukrajině je přitom zcela smyšlený. Je to jen argument, který má obhajovat Ruskou invazi na Ukrajinu, ale nemá žádný reálný základ. Gelbič také sdílel videa oslavující Vladimíra Putina, diktátora, který rozpoutal válku proti Ukrajině.

  Naše hodnocení:
  Gelbič šíří propagandu autoritativního režimu, jejíž cílem je rozvracet českou demokracii.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-kandidat-ano-v-hradci-kralove-chce-poslat-eu-do-pr-ukrajince-ma-za-nacisty-40407787

 • Sexuální násilí (2021 - 2022)

  Dominik Ferri (TOP09)

  V květnu 2021 se v médiích objevily výpovědi několika žen, které obviňovaly poslance Dominika Ferriho ze sexuálního násilí. Krátce na to Ferri rezignoval na poslanecký mandát a vystoupil z TOP09. Po medializaci kauzy hlásily sexuální obtěžování další desítky žen. Případy vyšetřovala policie a v březnu 2022 byl dominik Ferri obviněn ze znásilnění dvou žen.

  Naše hodnocení:
  Člověk, který se dopouští sexuálního násilí, nepatří do politiky, ale před soud. Oceňujeme rychlé odstoupení Ferriho hned po zveřejnění závažných podezření. Tato kauza ukazuje, jak je důležité u politiků ctít presumpci viny. TOP09 se zachovala správně.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dominik-feri-sexualni-nasili-obtezovani-urazky_2105251845_zuj
  zpravy.aktualne.cz/domaci/policie-obvinila-dominika-feriho-ze-znasilneni-obeti-je-podl/r~22b89b2e9ec911ecb5bd0cc47ab5f122/

 • Článek obviňující Ukrajinu z války (2022)

  KSČM

  V únoru 2022 KSČM zveřejnila na svém webu článek, který obviňoval Ukrajince ze zahájení války na Ukrajině, přestože podle všech kvalitních zdrojů válku jednoznačně rozpoutal ruský vládce Putin. Po krátké době byl článek odstraněn s odůvodněním, že šlo o omyl. V případu bylo podáno trestní oznámení.

  Naše hodnocení:
  KSČM se podílí na šíření dezinformací v zájmu ruského autoritativního režimu. Obhajování Putinových zločinů je samo o sobě zločinem.

 • Schvalování války na Ukrajině (2022)

  Zdeněk Ondráček (KSČM)

  Po propuknutí války na Ukrajině v únoru 2022 Zdeněk Ondráček zveřejnil na facebooku příspěvek, v němž obdivoval Putina a Ukrajince označil za fašistickou chátru. Příspěvek řeší policie.

  Naše hodnocení:
  Zdeněk Ondráček se postavil na stranu agresora, který rozpoutal válku proti nezávislé zemi.

 • Odměna z odškodnění obcí v kauze Vrbětice (2022)

  Stanislav Polčák (STAN), Zdeněk Hověžák (STAN)

  Místopředseda hnutí STAN a europoslanec Stanislav Polčák v roce 2022 žádal jako advokát odměnu za právní pomoc obcím při vyjednání odškodnění za následky výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Výše odměny počítaná jako podíl z odškodnění měla činit téměř 8 milionů korun. Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák měl dostat 1,2 milionu. Tím, že Polčák vyjednával odškodnění jako advokát, se dostal střetu zájmů. Po medializaci kauzy se Polčák odměny vzdal a rezignoval na post místopředsedy.

  Naše hodnocení:
  Polčákovi by měla náležet maximálně odměna za práci, kterou vykonal jako politik jednoznačně nad rámec svých povinností. Úkolem politiků je hospodárně zacházet se státními penězi, stejně tak starostů s těmi obecními. Jsou za to placeni. Nesmí se dostávat do střetu zájmů a nesmí se odměňovat procenty z veřejných peněz. Oceňujeme, že Polčák odstoupil z funkce místopředsedy a vzdal se odměny. Správnou reakcí by však mělo být úplné odstoupení z politiky, ke kterému nedošlo, což výrazně snižuje důvěru v hnutí STAN.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-odskodneni-za-vrbetice-politik-pomahal-obcim-ted-zada-milionove-provize-194185
  denikn.cz/843748/porcovani-odskodneho-za-vrbetice-krome-polcaka-ma-dostat-milionovou-odmenu-i-starosta-ze-stan/

 • Šíření Ruské propagandy o válce na Ukrajině (2022)

  Ivan David (SPD)

  V dubnu 2022 europoslanec Ivan David na Facebooku zpochybňoval vinu Ruských vojáků za masakr v Buče, přestože již byla doložena mnoha nezávislými novináři. V jiném příspěvku zase obviňoval Ukrajince z útoků na vlastní civilisty. Jeho argumenty se shodují s propagandou z Kremlu.

  Naše hodnocení:
  Ivan David se postavil na stranu agresora. Falešné obviňování Ukrajinců ze zabíjení vlastních lidí je odporné a velmi neuctivé k obětem Ruské agrese. Povinností Europoslance je hájit zájmy České republiky. Ivan David hájí zájmy Kremlu.

 • Schvalování Ruského útoku na Ukrajinu (2022)

  Daniel Makay (SPD)

  V únoru 2022 Bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay označil Putina za borce, který odzbrojuje Ukrofašisty. Navrhoval také použití vodíkové bomby na Ukrajinském území. Makay byl za výroky obžalován. Bruntálský klub zastupitelů SPD se od jeho výroků distancoval. Soud udělil Makayovi peněžitý trest ve výši 45 000 Kč.

  Naše hodnocení:
  Schvalování válečných zločinů je nepřijatelné, stejně tak vybízení k násilí a agresi. Makay byl spravedlivě odsouzen. Ve veřejné funkci nemá co pohledávat.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/krimi-zastupitel-bruntalu-dostal-penezity-trest-za-schvalovani-utoku-na-ukrajinu-40408518

 • Podpora nedemokratických voleb v Ázerbájdžánu (2020)

  Věra procházková (ANO)

  Věra Procházková, tehdy poslankyně za ANO, letěla v roce 2020 do Ázerbájdžánu na pozorování tamějších voleb do parlamentu, kde navštívila několik volebních místností a prohlásila, že volby proběhly regulérně. V Ázerbájdžánu přitom panuje hybridní režim a volby neprobíhají demokraticky, což dokládá zpráva OSBE, která oficiálně kontrolovala volby s pomocí 273 pozorovatelů. Navíc bylo zjištěno, že cestu Procházkové uhradila Ázerbájdžánská volební komise.

  Naše hodnocení:
  Věra Procházková vědomě posloužila propagandě Ázerbájdžánského hybridního režimu. Nelze očekávat, že bude sloužit demokracii.

  Zdroje:
  denikn.cz/292356/poslankyne-a-senator-chvalili-volby-v-azerbajdzanu-cestu-mi-zaplatil-tamni-rezim-priznala-prochazkova-z-ano/
  cs.wikipedia.org/wiki/Věra_Procházková

 • Odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta (2019)

  Antonín Staněk (Přísaha, dříve ČSSD)

  V roce 2019 Antonín Staněk z pozice ministra kultury ve vládě ANO odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a podal na něj dvě trestní oznámení. O rok později policie obě trestní oznámení odložila. Odvolání Fajta vyvolalo obrovské pobouření mezi odbornou veřejností. Tisíce lidí především z kulturních kruhů vyzvaly Staňka k rezignaci. Existuje podložené podezření, že Staněk odvolal Fajta na přání Miloše Zemana, se kterým udržoval důvěrné styky, například s ním letěl do Číny. S touto kauzou ztratil Staněk podporu v ČSSD, což vedlo k jeho rezignaci.

  Naše hodnocení:
  Vše nasvědčuje tomu, že Staňek odvolával lidi z funkcí na přání Miloše Zemana. Takové chování do demokracie nepatří. Staněk svojí činností zásadně poškodil českou kulturu. Jeho rezignace je správnou reakcí, měla však nastat dříve než napáchl tolik škod.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Antonín_Staněk
  magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/fajt-je-nevinny-trestni-oznameni-stanek-policie/r~5dd966b68e1d11eab0f60cc47ab5f122/

 • Kauza městských zakázek (2008 - 2018)

  Jaromír Strnad (ČSSD)

  Jaromír Strnad, starosta Čáslavi v letech 2010 až 2018, prodal v roce 2009 podíl ve společnosti TES své matce, ve firmě však dále působil. Poté společnost TES získala od města Čáslavi prostřednictvím subdodávek 56 zakázek v celkovém objemu 102 milonů Kč.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jasný střet zájmů, který nelze ve zdravé demokracii tolerovat. Prodejem podílu firmy své matce Strnad pouze obešel zákon.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Jaromír_Strnad
  www.tyden.cz/rubriky/domaci/straznici-v-caslavi-porusuji-kvuli-starostovi-zakon_333494.html

 • Vysoké absence v senátu (2012 - 2017)

  Miluše Horská

  Senátorka Miluše Horská se v roce 2017 umístila v absencích na druhém místě za Danielou Filipovou. Chyběla na 62,2 % hlasování. V roce 2012 bylo zjištěno, že bylo hlasováno kartou Miluše Horské, ačkoli nebyla přítomna. Dle vysvětlení Horské, si zapomněla kartu v hlasovacím zařízení a pak s ní hlasoval kolega. Jiný zdroj uvádí, že kartu zapůjčila kolegovi záměrně.

  Naše hodnocení:
  Účast na hlasování je povinností senátora. Velmi vysoká absence svědčí o tom, že Horská nebere svoji práci zodpovědně a upřednostňuje svoje zájmy před prací pro stát.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Miluše_Horská
  www.vystrcil.cz/web/clanky/media/senat-jako-melouch-p14510/

 • Vysoké absence v senátu (2014 - 2016)

  Miroslav Antl

  Miroslav Antl, bývalý člen KSČ, později kandidát za ČSSD, bývalý senátor a v roce 2022 kandidát do senátu za hnutí ANO, měl v letech 2014–2016 účast na hlasování senátu pouhých 40%. Po Daniele Filipiové a Miluši Horské byl třetím největším absentérem.

  Naše hodnocení:
  Účast na hlasování je povinností senátora. Velmi vysoká absence svědčí o tom, že Antl nebere svoji práci zodpovědně a upřednostňuje svoje zájmy před prací pro stát.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Antl

 • Propuštění vězňů Blažka a Tesárka (2009 - 2013)

  Daniela Kovářová, Vlastimil Matula

  Daniela Kovářová během svého ročního působení ve funkci ministryně spravedlnosti podala 112 stížností pro porušení zákona, z nichž některé byly silně kritizovány odborníky ministerstva a státních zastupitelství. Kovářová nechala přerušit desetiletý trest odnětí svobody zlodějům Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi, kteří následně uprchli do zahraničí. Protikorupční policie ji vyšetřovala z úplatkářství, to se však nepotvrdilo. V roce 2013 byl v této kauze odsouzen soudce Vlastimil Matula, který Kovářové připravil materiály pro podání stížnosti.

  Naše hodnocení:
  Proti korupci je třeba aktivně bojovat. Kovářová se korupce účastnila. Nestandardní postup propuštění vězňů vyvolává podezření, že to dělala vědomě. Ačkoli policie její úmysl nepotvrdila, podezření je natolik vážné, že by Kovářová neměla dále působit v politice.

  Zdroje:
  cs.wikipedia.org/wiki/Daniela_Kovářová
  www.denik.cz/z_domova/policie-setri-proc-kovarova-20110728.html

 • Spolupráce na amnestii Václava Klause (2012 - 2013)

  Zdeněk Koudelka (Trikolora, dříve ČSSD)

  Zdeněk Koudelka se podílel na přípravě amnestie Václava Klause, která byla vyhlášena v lednu 2013 a vyvolala velkou vlnu kritiky veřejnosti, politiků, odborníků a protikorupčních organizací. Kritizován byl hlavně její rozsah. Amnestie prominula tresty více než 111 000 osobám a ukončila mnoho závažných kauz hospodářské kriminality a korupce. V roce 2015 Koudelka uvedl, že plně s Amnestií souhlasí, jako právník i jako člověk.

  Naše hodnocení:
  Proti korupci je třeba aktivně bojovat. Zdeněk Koudelka spolutvorbou a pozdějším obhajováním amnestie dokazuje, že mu korupce nevadí a spravedlnost je mu lhostejná.

  Zdroje:
  www.lidovky.cz/domov/amnestii-pripravovali-jakl-hasenkopf-a-koudelka.A130119_092643_ln_domov_mct
  brnensky.denik.cz/rozhovor/zdenek-koudelka-s-klausovou-amnestii-souhlasim-jako-pravnik-i-clovek-20150222.html
  cs.wikipedia.org/wiki/Amnestie_Václava_Klause

 • Spekulace s pozemky (2005 - 2006)

  Petr Nedvědický (ANO), Zdeněk Matouš, Jan Kandl

  Primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický, zastupitel v obci Krupka Zdeněk Matouš a Jan Kandl nakoupili pozemky za 338 tisíc Kč a záhy je prodali za více než stonásobek. Aby ornou půdu proměnili na lukrativní parcely, využili přitom funkci Matouše a jeho kamarádů v zastupitelstvu.

  Naše hodnocení:
  Nejede jen o spekulaci s pozemky, ale o zneužití pravomoci. Aktéři kauzy způsobili městu velkou škodu. Takové jednání do zdravé demokracie nepatří. Kandidatura Nedvědického do senátu svědčí o absenci sebereflexe.

 • Autonehoda v opilosti (2002 - 2004)

  Miroslav Antl

  V roce 2022 Miroslav Antl havaroval se služebním automobilem, nadýchal 0,52 promile a odmítl odběr krve. Poté rezignoval na funkci náměstka policejního prezidenta. Za takový prohřešek hrozilo odebrání řidičáku až na půl roku a pokuta až 10 000 Kč. Antl trestu však unikl. Úřady nebyly schopné předvolat ho k projednání přestupku a došlo k promlčení případu.

  Naše hodnocení:
  Řízení pod vlivem alkoholu svědčí o nezodpovědnosti a bezohlednosti. Ačkoli rezignace je správné rozhodnutí, není přijatelné aby Antl dále působil v politice.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/miroslav-antl-kvuli-dopravni-nehode-rezignoval_200210042202_mkopp
  www.novinky.cz/clanek/krimi-antl-unikl-trestu-za-nehodu-v-opilosti-neprebiral-obsilky-279033


 • Zobrazeno 20 posledních kauz. Pro zobrazení dalších kauz použijte vyhledávání.