Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

 • Prohlášení čtyř

  Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka (ČSSD), Milan Štěch (ČSSD), Jan Hamáček (ČSSD)

  V reakci na setkání ministra kultury Daniela Hermana s tibetským dalajlamou v roce 2016 vydali čtyři nejvyšší ústavní činitelé prohlášení, ve kterém se od tohoto setkání distancovali a deklarovali, že Česká republika uznává celistvost Číny. Prohlášení bylo silně kritizováno mnohými politiky, školami a nevládními organizacemi.

  Naše hodnocení:
  Čína je komunistická země, ve které jsou hojně porušována základní lidská práva. Čínská špionáž v ČR je opakovaně hodnocena bezpečnostní informační službou (BIS) jako vážná hrozba. Čelní představitelé naší země dali tímto prohlášením najevo, že jsou pro ně obchodní styky s Čínou důležitější než lidská práva a demokratické hodnoty.

 • Vyzrazení utajovaných informací

  Jan Hamáček (ČSSD)

  Jan Hamáček v dubnu 2021 veřejně hovořil o tom, jak tajné služby musely před zveřejněním kauzy Vrbětice stahovat české agenty z Ruska. Podle vyjádření pracovníků bezpečnostních složek vyzradil utajované informace a ohrozil tím práci českých tajných služeb a agenty samotné.

  Naše hodnocení:
  Hamáčkovo vyjádření bylo naprosto neprofesionální a pravděpodobně poškodilo práci tajných služeb.

 • Nevysvětlená cesta do Moskvy

  Jan Hamáček (ČSSD)

  Jan Hamáček naplánoval v dubnu 2021 cestu do Moskvy, přestože tou dobou už věděl o ruském útoku na muniční sklad ve Vrběticích. Cesta byla později zrušena. Podle Seznam Zpráv bylo jeho záměrem vyměnit utajení Vrbětické kauzy za dodávku vakcín Sputnik V a uskutečnění summitu Biden-Putin v Praze. Hamáček nedokázal plánovanou cestu rozumně vysvětlit. Od května 2021 se kauzou zabývá policie.

  Naše hodnocení:
  Kdyby Jan Hamáček měl čisté úmysly, jistě by cestu ihned vysvětlil. Místo toho jen mlžil. Hamáčkovi rozhodně nelze důvěřovat.

 • Lobby za Ázerbájdžán

  Jan Hamáček (ČSSD)

  V roce 2017 bylo investigativními novináři zjištěno, že z tajného korupčního fondu Ázerbájdžánu, ze kterého tamní režim uplácel evropské politiky, přiteklo do České republiky minimálně 130 milionů korun. Jan Hamáček přitom v minulosti lobboval za Ázerbájdžán a dokonce založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství.

  Naše hodnocení:
  Jan Hamáček figuruje v mezinárodní korupční kauze. Takový člověk nemá co pohledávat ve vládě demokratické země.

 • Opilost ve sněmovně

  Jan Hamáček (ČSSD)

  Opilost ve sněmovněPřestože Jan Hamáček v roce 2014 prosadil zákaz konzumace alkoholu v poslanecké sněmovně, rok na to se rozšířilo video, kde byl při interpelacích evidentně opilý. Špatně artikuloval a svůj výstup doprovázel úsměvnými gesty a grimasami. Přiznal dva panáky slivovice, které mu prý špatně zareagovaly s léky. Omluvil se za to a poslal deset tisíc na charitu.

  Naše hodnocení:
  Vystoupení Jana Hamáčka svědčí o tom, že svoji práci nebere zodpovědně.