Databáze politických kauz


Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.

 • Rekordně vysoká neúčast a obstrukce ve sněmovně (2021 - současnost)

  Andrej Babiš

  Účast Andreje Babiše na hlasování ve sněmovně v tomto volebním období dosahuje jen 26 %. Stává se tak druhým největším absentérem po svém spolustraníkovi Milanu Wenzlovi, který je dlouhodobě nemocný. Rovněž v předchozích volebních obdobích byla jeho účast velmi nízká. Babiš ve sněmovně vícekrát vystupoval s projevy, při kterých odbíhal od tématu. Jeho projevy někdy trvaly až několik hodin a jsou považovány za obstrukce, protože bránily projednávání návrhů zákonů. Sám přitom dříve označil sněmovnu za žvanírnu.

  Naše hodnocení:
  Babiš vykonává svůj poslanecký mandát snad nejhorším možným způsobem. Nechodí do práce, za kterou je placený. A když tam náhodou je, tak svými obstrukcemi paralyzuje náš zákonodárný systém.

  Zdroje:
  www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-poslanecka-snemovna-kdo-je-nejvetsi-rebel-a-kdo-nechodi-do-prace-203114
  milionchvilek.cz/clanek/babisova-ucast-na-hlasovani-ve-snemovne-je-26-nechodi-do-prace-za-kterou-ho-platime
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-snemovna-jednani-schuze-zdravotnich-platby-za-statni-pojistence_2205041135_ako
  www.novinky.cz/clanek/domaci-kam-se-hrabe-jakes-babisuv-sverazny-projev-ve-snemovne-bavi-internet-40407571

 • Ovlivňování finanční správy (2016 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO), Martin Janeček

  V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.

  Naše hodnocení:
  Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. V tomto případě jde o odpornou likvidaci konkurenční firmy ministrem financí ve střetu zájmů. Aktéři kauzy způsobili státu velmi vysokou škodu, protože FAU se domáhá odškodnění.

  Zdroje:
  archiv.hn.cz/c1-67028770-bdquo-zaklekavani-ldquo-muze-stat-prijit-na-miliardy-u-soudu-jsou-desitky-zalob-na-zajistovaci-prikazy
  moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/financni-sprava-zlikvidovala-firmu-fau-znelibila-se-babisovi-pusobi-ze-zaznamu-20170827.html

 • Pandora Papers (2009 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení. Babišovy obchody vyšetřuje soud ve Francii a daňový úřad v USA.

  Naše hodnocení:
  Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům. Kromě toho se kauza stala mezinárodní ostudou České republiky.

  Zdroje:
  www.investigace.cz/pandora-papers-jak-pokracuje-vysetrovani-babisovych-offshoru/
  www.novinky.cz/clanek/zahranicni-babis-je-pro-zahranicni-media-ustredni-postavou-pandora-papers-40373796
  www.seznamzpravy.cz/tag/pandora-papers-61294

 • Střet zájmů (2011 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Poté co evropský parlament vyzval české úřady k neprodlenému řešení střetu zájmů, europoslanci čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.

  Naše hodnocení:
  Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.

  Zdroje:
  www.novinky.cz/clanek/domaci-urady-se-chystaji-zpetne-vymahat-milionove-dotace-pro-agrofert-40403769
  www.denik.cz/cesko-a-eu/dotace-babis-evropska-komise-stret-zajmu-202.html
  www.transparency.cz/andrej-babis-poskozuje-cesko-premier-musi-rezignovat-a-jeho-agrofert-vratit-miliardove-dotace/

 • Vlastnictví a ovlivňování médií (2013 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš vlastní mediální koncern Mafra, do kterého spadá přibližně třetina českých médií. Jedná se o střet zájmů, protože Babiš může tato média využívat k ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem.

  Naše hodnocení:
  Je naprosto nepřípustné, aby politik vlastnil média. Média musí být nezávislá. Ovlivňování médií je útokem proti demokracii.

  Zdroje:
  zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-stale-ovlada-media-tvrdi-evropska-novinarska-federace/r~d63de26cf16a11e9ac60ac1f6b220ee8/
  www.seznamzpravy.cz/clanek/politikou-otrasa-nahravka-jak-babis-ukoluje-mf-dnes-30926
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-sliboval-ze-se-novinarum-z-mafry-nebude-plest-do-prace-vydrzelo-mu-to-par-hodin_201306290610_dbernardy

 • Čapí hnízdo (2008 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO), Jana Nagyová (ANO), Jaroslav Faltýnek (ANO)

  V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše, Jany Nagyové a Jaroslava Faltýnka, u nějž bylo trestní stíhání v roce 2018 zastaveno. Od září 2022 probíhá soud s obžalovanými Babišem a Nagyovou. Pokud by se Babiš stal prezidentem, soudní projednávání kauzy by se zastavilo a není jisté, zda by někdy došlo k jeho obnovení.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jasný dotační podvod. Lidem obviněným v této kauze nelze věřit, že nebudou zneužívat státní peníze, a nemají tedy v politice co pohledávat. Kandidatura obžalovaného člověka, ať už Nagyové do senátu nebo Babiše na prezidenta, je naprosto nepřijatelná. Motivací Babiše ke kandidatuře je zřejmě snaha vyhnout se případnému trestu.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-capi-hnizdo-soud_2211020500_ako
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-babis-capi-hnizdo-vsichni-svedci-babisovi-kdo-ho-potopil-a-kdo-radeji-ztratil-pamet-217428
  cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Čapí_hnízdo

 • Spolupráce s StB (1980 - současnost)

  Andrej Babiš (ANO)

  Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval dobrovolně. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami. Soudní spor se slovenským ústavem paměti národa trval kvůli odvoláním mnoho let, až byla nakonec Babišova žaloba zamítnuta. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.

  Naše hodnocení:
  StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-soud-evidence-stb-rozsudek-odvolani_2207220500_tec
  www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-babisuv-nekonecny-soud-spor-o-spolupraci-s-stb-se-muze-vratit-na-zacatek-204604
  cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babiš

 • Označování voličů za fašisty a nacisty (2022)

  Andrej Babiš (ANO)

  Na svém turné v Táboře v rámci kampaně před senátními a prezidentskými volbami řekl Andrej Babiš do megafonu několik krajně urážlivých výroků o voličích PirSTAN a SPOLU, kteří proti němu na shromáždění protestovali. Označil je za fašisty, nacisty a nebezpečné lidi. Tyto výroky vyvolaly silné pobouření a výzvy k odstoupení.

  Naše hodnocení:
  Andrej Babiš se proti svým odpůrcům nedokáže férově bránit, proto neustále používá silně negativní kampaň. Na své odpůrce útočí a snaží se je dehonestovat naprosto nepřijatelnými urážkami. Nezná přitom žádné hranice. Tyto výroky jsou navíc velmi neuctivé k obětem nacismu a jejich pozůstalým.

 • Soud o omluvu s Janou Filipovou (2019 - 2022)

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2019 účastnice demonstrace proti Babišovi Jana Filipová zažalovala Babiše kvůli výroku o zaplacených demonstrantech. Soud trval až do roku 2022, kdy pražský krajský soud pravomocně rozhodl, že se Babiš musí omluvit. Protože nejprve k omluvě připojil komentář, že nesouhlasí s rozhodnutím soudu, nebyla omluva uznána a byla proti němu zahájena exekuce. Druhá omluva již byla v pořádku.

  Naše hodnocení:
  Andrej Babiš si záměrně vymýšlel, aby mohl poškodit demonstranty, kteří proti němu z vlastní vůle vystupovali. Neschopnost omluvit se za lživé výroky bez nařízení soudu svědčí o naprosté absenci sebereflexe.

  Zdroje:
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-omluva-jana-filipova-zaplaceni-demonstranti-protesty-2018_2210211905_gen
  denikn.cz/441260/demonstrantka-omluvu-od-babise-nevymohla-jeho-lzim-o-nasem-uplaceni-uveril-i-muj-tata-rika/?ref=inm

 • Únos Andreje Babiše mladšího (2017 - 2021)

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2018 Babiš mladší napsal e-mail české policii, že byl unesen na Ukrajinu, protože jeho otec potřeboval, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, do které byl svým otcem zavlečen. Policie ho vyslechla teprve v září 2021 a poté případ odložila. Andrej Babiš mladší tvrdí, že z něj otec chce udělat nemocného člověka a využil k tomu psychiatričku Ditu Protopovovou, která kandidovala za ANO. Dále tvrdí, že byl na každém kroku pronásledován Petrem Protopopovem, kterého řídil jeho otec. V roce 2021 Babiš mladší v rozhovoru pro deník Forum24 označil svého otce za zrůdu a šmejda. Má dva znalecké posudky, podle kterých je zcela zdráv.

  Naše hodnocení:
  Ačkoli kauza není zcela objasněná, lze z ní bez pochyb vyvodit, že Andrej Babiš starší postrádá morální zábrany a peníze jsou pro něj důležitější než vlastní syn, kterého zneužil ke svým zájmům a poté se ho snažil umlčet metodami připomínajícími praktiky StB či mafie.

  Zdroje:
  neovlivni.cz/stalo-se-to-cemu-se-babis-roky-snazil-zabranit-jeho-syn-dorazil-k-soudu/
  www.irozhlas.cz/zpravy-domov/izolovali-me-jako-nevhodneho-svedka-kauzy-capi-hnizdo-zopakoval-andrej-babis_2105140500_kno
  cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babiš_mladší

 • Korunové dluhopisy (2013 - 2020)

  Andrej Babiš (ANO)

  Andrej Babiš jako soukromá osoba nakoupil od vlastní Firmy Agrofert korunové dluhopisy za 1,5 miliardy, ze kterých neplatil daň, protože ta se z každého dluhopisu o hodnotě 1 Kč zaokrouhlovala dolů, tedy na nulu. Korunové dluhopisy jsou považovány za obcházení zákona. V roce 2017 čelil Babiš podezření z krácení daně, protože podle daňových přiznání a jeho tvrzení nemohl mít na nákup dostatek peněz. Příjmy nedokázal vysvětlit, což vedlo k jeho odvolání z pozice ministra financí. Babiše vyšetřovala policie v souvislosti s daňovými úniky, avšak vyšetřování bylo nakonec odloženo, neboť se neprokázalo podezření z trestného činu.

  Naše hodnocení:
  Jak se může o státní finance starat člověk, který obchází zákon, aby sám sebe obohatil na úkor státního příjmu? Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Co bránilo ministrovi financí vysvětlit své finanční transakce? Detaily ze soukromého života se zveřejňovat neostýchal a svým podnikáním se často chlubil. Vše nasvědčuje tomu, že jeho konání bylo nelegální nebo minimálně morálně nepřijatelné. Člověk s takovou kauzou nemá v politice co pohledávat, natož být ministrem financí.

  Zdroje:
  hlidacipes.org/obcan-babis-v-novem-roce-zchudne-kouzlo-nezdanenych-korunovych-dluhopisu-konci/
  neovlivni.cz/babisovy-dluhopisy-podezreni-z-danoveho-uniku-policie-hodnoti-jako-vazne/
  www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-pouzil-kalouskuv-danovy-trik-aby-usetril-desitky-milionu-3932

 • Nezvládnutá pandemie Covidu

  ANO, ČSSD, Andrej Babiš (ANO)

  Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká republika v počtu obětí Covidu 19 drží na nejhorších místech (ourworldindata.org, listopad 2021). Přísnost omezení byla přibližně průměrná. Doba zavření škol však jedna z nejdelších v Evropě. Vláda ANO a ČSSD byla v nezávislých zdrojích kritizována zejména za strategii promoření, zanedbání prevence, odkládání nepopulárních opatření, nedostatečné testování a trasování, protiprávní opatření a špatné informování veřejnosti.

  Naše hodnocení:
  Na činech vlády během pandemie je vidět, že upřednostňovala svoje zájmy a zejména vlastní popularitu před ochranou životů lidí. Mnoho chybných rozhodnutí bylo učiněno přímo premiérem Andrejem Babišem, který nerespektoval názory odborníků. Rozhodování vlády postrádalo demokratickou diskuzi.

 • Soud o omluvu s Miroslavem Kalouskem

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2018 okresní soud rozhodl, že se Babiš má omluvit Miroslavu Kalouskovi za urážlivé výroky, které o něm pronesl ve sněmovně. V únoru 2021 byl verdikt zrušen Odvolacím Krajským soudem v Praze a spor vrácen k okresnímu soudu, který v červenci rozhodl, že se Babiš omlouvat nemusí. Rozhodnutí není pravomocné a Kalousek prohlásil, že se nevzdá.

  Naše hodnocení:
  Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.

 • Spor o omluvu s Piráty

  Andrej Babiš (ANO)

  V červenci 2021 podali Piráti na Andreje Babiše žalobu kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty.

  Naše hodnocení:
  Jedná se o jednoznačně lživý útok na protistranu, který patří k nejpodlejším způsobům politického boje a nesmí by být tolerován, protože neférový útok vždy znevýhodňuje stranu, která se snaží jednat férově.

 • Spor o omluvu senátorovi Wagenknechtovi

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2021 Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se Andrej Babiš má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun. Krajský soud v Praze rozhodnutí zrušil.

  Naše hodnocení:
  Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.

 • Nákup akcií Agrofertu

  Andrej Babiš (ANO)

  V letech 1999-2004 nakoupil andrej Babiš akcie Agrofertu v hodnotě několik desítek miliard korun. Nevysvětlil však, kde peníze na nákup vzal. Podle zveřejněných příjmů mohl mít tou dobou na nákup maximálně 29 miliónů. Cena, za kterou akcie nakoupil však není známá, a tak není jasné, zda šlo o extrémně levný nákup nebo měl Babiš jiné doposud neuvedené vysoké příjmy.

  Naše hodnocení:
  Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Andrej Babiš se svým podnikáním rád chlubí, ale nedokáže vysvětlit svoje příjmy? Nebo snad použil nějaké jiné metody pro extrémní stlačení kupní ceny? Obojí vyvolává silné podezření z nelegální činnosti.

 • Bludný balvan

  Andrej Babiš (ANO)

  V roce 2018 obdržel Andrej Babiš od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Konkrétně šlo o výrok, že užívá homeopatika na křivdu kvůli obviňování ze spolupráce s StB

  Naše hodnocení:
  Ocenění Andreje Babiše bludným balvanem je jen dalším důkazem, že jeho výroky nelze brát vážně.