Jakým způsobem kauzy hodnotíme a kdy používáme červený text? Viz metodika hodnocení.
Účast Andreje Babiše na hlasování ve sněmovně v tomto volebním období dosahuje jen 26 %. Stává se tak druhým největším absentérem po svém spolustraníkovi Milanu Wenzlovi, který je dlouhodobě nemocný. Rovněž v předchozích volebních obdobích byla jeho účast velmi nízká. Babiš ve sněmovně vícekrát vystupoval s projevy, při kterých odbíhal od tématu. Jeho projevy někdy trvaly až několik hodin a jsou považovány za obstrukce, protože bránily projednávání návrhů zákonů. Sám přitom dříve označil sněmovnu za žvanírnu.
Naše hodnocení:
Babiš vykonává svůj poslanecký mandát snad nejhorším možným způsobem. Nechodí do práce, za kterou je placený. A když tam náhodou je, tak svými obstrukcemi paralyzuje náš zákonodárný systém.
Editováno: 18. 12. 2023
V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci“. Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.
Naše hodnocení:
Zneužívání státních institucí k prosazování soukromých zájmů je v demokracii naprosto nepřijatelné. V tomto případě jde o odpornou likvidaci konkurenční firmy ministrem financí ve střetu zájmů. Aktéři kauzy způsobili státu velmi vysokou škodu, protože FAU se domáhá odškodnění.
Editováno: 04. 11. 2022
V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Sám přitom jako premiér kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje a lživě tvrdil, že žádné offshory nemá. Také porušil zákonnou povinnost uvést vlastněné firmy a nemovitosti v čestném prohlášení. Babišovy obchody vyšetřuje soud ve Francii a daňový úřad v USA.
Naše hodnocení:
Rozpor mezi Babišovými činy a výroky dokazuje, že jde jen o populistické řeči a lži. Zatajení majetku a offshorových firem je u politika nezákonné a zároveň je lze považovat za podvod vůči voličům a daňovým poplatníkům. Kromě toho se kauza stala mezinárodní ostudou České republiky.
Editováno: 03. 11. 2022
Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Poté co evropský parlament vyzval české úřady k neprodlenému řešení střetu zájmů, europoslanci čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí. Když byl Babiš premiérem, Agrofert získal miliardy na evropských a českých dotacích a vydělával na státních zakázkách. Odborníci se shodují, že bez politických vazeb by byla hodnota Agrofertu mnohem menší.
Naše hodnocení:
Střet zájmů Andreje Babiše je enormní a zasahuje do mnoha oblastí. Každá přidělená dotace jeho firmám by mohla být samostatnou kauzou. Babiš ovládl stát s úmyslem vysát z něj co nejvíce peněz, což byl skutečný důvod jeho vstupu do politiky. Ovládnutí státu jednou osobou je znakem diktatury, nikoli demokracie.
Editováno: 03. 11. 2022
Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval vědomě. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami na slovenský ústav paměti národa a slovenské ministerstvo vnitra. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.
Naše hodnocení:
StB byla nástrojem komunistického teroru a brutálními metodami ničila lidem životy. Pro její členy byla moc a kariéra důležitější než lidskost a morální hodnoty. Člověk, který s StB spolupracoval, v žádném případě nepatří do vedení demokratické země.
Editováno: 18. 12. 2023
Babiš dal za úkol kolegům vypracovat složku na ministra zahraničí Jana Lipavského. Email omylem poslal jinému adresátovi, který ho zveřejnil. Babiš v něm píše: „Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba ... Má děti? Jazyky?“. Uniklý e-mail vyvolal vlnu pohoršení a kritiky. Politici z ANO svého šéfa obhajují.
Naše hodnocení:
Jedná se o nejodpornější způsob politického boje. Andrej Babiš tyto metody používá dlouhodobě a ničí tím politickou kulturu. V demokratické straně by za to byl okamžitě odvolán. Tolerance Babišových spolustraníků k takovém jednání svědčí o diktátorské struktuře hnutí ANO.
Editováno: 16. 03. 2024
V roce 2018 okresní soud rozhodl, že se Babiš má omluvit Miroslavu Kalouskovi za urážlivé výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky". Babiš svým odvoláním nejprve dosáhl zrušení verdiktu, nakonec však v roce 2023 nejvyšší soud definitivně rozhodl, že se Babiš omluvit musí.
Naše hodnocení:
Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.
Editováno: 03. 12. 2023
V červenci 2021 podali Piráti na Andreje Babiše žalobu kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. V roce 2023 Vrchní soud v Praze rozhodl, že je Babišův příspěvek neoprávněný a nařídil ho smazat.
Naše hodnocení:
Jedná se o prokazatelně lživý útok na protistranu, který patří k nejpodlejším způsobům politického boje a nesmí by být tolerován, protože neférový útok vždy znevýhodňuje stranu, která se snaží jednat férově.
Editováno: 18. 12. 2023
V roce 2021 Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se Andrej Babiš má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun. Spor se kvůli táhl až do roku 2023, kdy Krajský soud v Praze pravomocně rozhodl, že se Babiš omluvit musí.
Naše hodnocení:
Zbytečné zatěžování soudního systému vyvolané Babišovými urážlivými a nepravdivými výroky. Takovým sporům lze předcházet pouhým slušným vystupováním, které je však Babišovi cizí.
Editováno: 18. 12. 2023
Andrej Babiš v roce 2013 koupil mediální koncern Mafra, do kterého spadá přibližně třetina českých médií. Tím se dostal do střetu zájmů. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem. Kvůli novému zákonu o střetu zájmů v roce 2023 Babiš Mafru prodal.
Naše hodnocení:
Je naprosto nepřípustné, aby politik vlastnil média. Média musí být nezávislá. Jejich ovlivňování je útokem proti demokracii. Andrej Babiš zakoupením Mafry zničil nezávislost a objektivitu téměř třetiny mediálního prostoru.
Editováno: 18. 12. 2023
V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše, Jany Nagyové a Jaroslava Faltýnka, u nějž bylo trestní stíhání zastaveno. V roce 2018 byla dotace vrácena. V roce 2023 soud osvobodil obžalované Babiše a Nagyovou s odůvodněním, že nebyl trestný čin prokázán. Soud dal podnět k vyšetření křivých výpovědí tří svědků z Babišova okolí.
Naše hodnocení:
Účelové jednání zatím nebylo prokázáno, dotace však byla neoprávněná. Lidem obviněným v této kauze nelze věřit, že nebudou zneužívat státní peníze, a nemají tedy v politice co pohledávat. Kandidatura obžalovaného člověka, ať už Nagyové do senátu nebo Babiše na prezidenta (zřejmě kvůli prezidentské imunitě), je naprosto nepřijatelná. Prokazatelné lži Andreje Babiše a snaha o znevěrohodnění vlastního syna svědčí o absenci základních morálních hodnot.
Editováno: 18. 12. 2023
Na svém turné v Táboře v rámci kampaně před senátními a prezidentskými volbami řekl Andrej Babiš do megafonu několik krajně urážlivých výroků o voličích PirSTAN a SPOLU, kteří proti němu na shromáždění protestovali. Označil je za fašisty, nacisty a nebezpečné lidi. Tyto výroky vyvolaly silné pobouření a výzvy k odstoupení.
Naše hodnocení:
Andrej Babiš se proti svým odpůrcům nedokáže férově bránit, proto neustále používá silně negativní kampaň. Na své odpůrce útočí a snaží se je dehonestovat naprosto nepřijatelnými urážkami. Nezná přitom žádné hranice. Tyto výroky jsou navíc velmi neuctivé k obětem nacismu a jejich pozůstalým.
Editováno: 15. 01. 2023
V roce 2019 účastnice demonstrace proti Babišovi Jana Filipová zažalovala Babiše kvůli výroku o zaplacených demonstrantech. Soud trval až do roku 2022, kdy pražský krajský soud pravomocně rozhodl, že se Babiš musí omluvit. Protože nejprve k omluvě připojil komentář, že nesouhlasí s rozhodnutím soudu, nebyla omluva uznána a byla proti němu zahájena exekuce. Druhá omluva již byla v pořádku.
Naše hodnocení:
Andrej Babiš si záměrně vymýšlel, aby mohl znevěrohodnit demonstranty, kteří proti němu z vlastní vůle vystupovali. Neschopnost omluvit se za lživé výroky bez nařízení soudu svědčí o naprosté absenci sebereflexe.
Editováno: 15. 01. 2023
Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká republika v počtu obětí Covidu 19 drží na nejhorších místech (ourworldindata.org, listopad 2021). Přísnost omezení byla přibližně průměrná. Doba zavření škol však jedna z nejdelších v Evropě. Vláda ANO a ČSSD byla v nezávislých zdrojích kritizována zejména za strategii promoření, zanedbání prevence, odkládání nepopulárních opatření, nedostatečné testování a trasování, protiprávní opatření a špatné informování veřejnosti.
Naše hodnocení:
Na činech vlády během pandemie je vidět, že upřednostňovala svoje zájmy a zejména vlastní popularitu před ochranou životů lidí. Mnoho chybných rozhodnutí bylo učiněno přímo premiérem Andrejem Babišem, který nerespektoval názory odborníků. Rozhodování vlády postrádalo demokratickou diskuzi.
Editováno: 15. 01. 2023
V roce 2018 Babiš mladší napsal e-mail české policii, že byl unesen na Ukrajinu, protože jeho otec potřeboval, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, do které byl svým otcem zavlečen. Policie ho vyslechla teprve v září 2021 a poté případ odložila. Andrej Babiš mladší tvrdí, že z něj otec chce udělat nemocného člověka a využil k tomu psychiatričku Ditu Protopovovou, která kandidovala za ANO. Dále tvrdí, že byl na každém kroku pronásledován Petrem Protopopovem, kterého řídil jeho otec. V roce 2021 Babiš mladší v rozhovoru pro deník Forum24 označil svého otce za zrůdu a šmejda. Má dva znalecké posudky, podle kterých je zcela zdráv.
Naše hodnocení:
Ačkoli kauza není zcela objasněná, lze z ní bez pochyb vyvodit, že Andrej Babiš starší postrádá morální zábrany a peníze jsou pro něj důležitější než vlastní syn, kterého zneužil ke svým zájmům a poté se ho snažil umlčet metodami připomínajícími praktiky StB či mafie.
Editováno: 04. 11. 2022
Andrej Babiš jako soukromá osoba nakoupil od vlastní Firmy Agrofert korunové dluhopisy za 1,5 miliardy, ze kterých neplatil daň, protože ta se z každého dluhopisu o hodnotě 1 Kč zaokrouhlovala dolů, tedy na nulu. Korunové dluhopisy jsou považovány za obcházení zákona. V roce 2017 čelil Babiš podezření z krácení daně, protože podle daňových přiznání a jeho tvrzení nemohl mít na nákup dostatek peněz. Příjmy nedokázal vysvětlit, což vedlo k jeho odvolání z pozice ministra financí. Babiše vyšetřovala policie v souvislosti s daňovými úniky, avšak vyšetřování bylo nakonec odloženo, neboť se neprokázalo podezření z trestného činu.
Naše hodnocení:
Jak se může o státní finance starat člověk, který obchází zákon, aby sám sebe obohatil na úkor státního příjmu? Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Co bránilo ministrovi financí vysvětlit své finanční transakce? Detaily ze soukromého života se zveřejňovat neostýchal a svým podnikáním se často chlubil. Vše nasvědčuje tomu, že jeho konání bylo nelegální nebo minimálně morálně nepřijatelné. Člověk s takovou kauzou nemá v politice co pohledávat, natož být ministrem financí.
Editováno: 30. 10. 2022
V roce 2018 obdržel Andrej Babiš od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Konkrétně šlo o výrok, že užívá homeopatika na křivdu kvůli obviňování ze spolupráce s StB
Naše hodnocení:
Ocenění Andreje Babiše bludným balvanem je jen dalším důkazem, že jeho výroky nelze brát vážně.
Editováno: 15. 01. 2023
V letech 1999-2004 nakoupil andrej Babiš akcie Agrofertu v hodnotě několik desítek miliard korun. Nevysvětlil však, kde peníze na nákup vzal. Podle zveřejněných příjmů mohl mít tou dobou na nákup maximálně 29 miliónů. Cena, za kterou akcie nakoupil však není známá, a tak není jasné, zda šlo o extrémně levný nákup nebo měl Babiš jiné doposud neuvedené vysoké příjmy.
Naše hodnocení:
Transparentnost je znakem zdravé demokracie. Andrej Babiš se svým podnikáním rád chlubí, ale nedokáže vysvětlit svoje příjmy? Nebo snad použil nějaké jiné metody pro extrémní stlačení kupní ceny? Obojí vyvolává silné podezření z nelegální činnosti.
Editováno: 15. 01. 2023