Kauzy Tomia Okamury (SPD)


Útok na Transparency International

Okamura v roce 2013 zažaloval českou pobočku mezinárodní neziskové protikorupční organizace Transparency International. Podle TI bylo primárním cílem žaloby poškodit její dobré jméno, neboť od začátku bylo zjevné, že žaloba nemá šanci na úspěch. Kromě žaloby se Okamura také snažil mediálně diskreditovat TI podáváním trestních oznámení. Okamura protahoval soudní řízení svojí neúčastí a po roce a půl soud žalobu v plném rozsahu zamítl. Okamura uhradil náklady na soud teprve potom, co proti němu byla zahájena exekuce.

Útoky na média

Okamura je v nezávislých médiích často kritizován za své radikální výroky, extrémní názory a populismus. V roce 2012 byl kritizován za článek, ve kterém hájil Ladislava Bátoru, kandidáta za krajně pravicovou národní stranu (zrušena nejvyšším správním soudem), a Vlastimila Pechance, který byl odsouzen za rasově motivovanou vraždu. Okamura opakovaně obviňoval nezávislá média, že o něm píší lži. Na sociálních sítích zveřejňoval emaily novinářů a vybízel své příznivce, aby jim napsali svůj názor. Ti pak zahlcovali novináře vulgaritami a výhrůžkami.

Spor o inkluzi

V roce 2016 se Tomio Okamura zcela vyjádřil proti inkluzi na školách, ačkoli rok před tím hlasoval pro její zachování. Dopisem ho na to upozornil Faktus, projekt organizace Člověk v tísni, který se zaměřuje na zavádějící a nepravdivé výroky politiků na téma menšin a lidských práv. Faktus v dopise vyvracel lživá tvrzení, kterými Okamura argumentoval proti inkluzi. Okamura svoji radikální změnu názoru nevysvětlil.

Majetkové poměry

Majetek Tomia Okamury vypovídá o vysoce nadprůměrných příjmech, které nebylo možné z veřejných zdrojů ověřit, protože mu v obchodním rejstříku chyběly zákonem vyžadované účetní závěrky. Okamura některé závěrky doplnil krátce poté, co byl na nedostatky upozorněn.