Kauzy Tomia Okamury (SPD)


Útok na Transparency International

Okamura v roce 2013 zažaloval českou pobočku mezinárodní neziskové protikorupční organizace Transparency International. Podle TI bylo primárním cílem žaloby poškodit její dobré jméno, neboť od začátku bylo zjevné, že žaloba nemá šanci na úspěch. Kromě žaloby se Okamura také snažil mediálně diskreditovat TI podáváním trestních oznámení. Okamura protahoval soudní řízení svojí neúčastí a po roce a půl soud žalobu v plném rozsahu zamítl. Okamura uhradil náklady na soud teprve potom, co proti němu byla zahájena exekuce.

Útoky na média

Okamura je v nezávislých médiích často kritizován za své radikální výroky, extrémní názory a populismus. V roce 2012 byl kritizován za článek, ve kterém hájil Ladislava Bátoru, kandidáta za krajně pravicovou národní stranu (zrušena nejvyšším správním soudem), a Vlastimila Pechance, který byl odsouzen za rasově motivovanou vraždu. Okamura opakovaně obviňoval nezávislá média, že o něm píší lži. Na sociálních sítích zveřejňoval emaily novinářů a vybízel své příznivce, aby jim napsali svůj názor. Ti pak zahlcovali novináře vulgaritami a výhrůžkami.

Spor o inkluzi

V roce 2016 se Tomio Okamura zcela vyjádřil proti inkluzi na školách, ačkoli rok před tím hlasoval pro její zachování. Dopisem ho na to upozornil Faktus, projekt organizace Člověk v tísni, který se zaměřuje na zavádějící a nepravdivé výroky politiků na téma menšin a lidských práv. Faktus v dopise vyvracel lživá tvrzení, kterými Okamura argumentoval proti inkluzi. Okamura svoji radikální změnu názoru nevysvětlil.

Majetkové poměry

Majetek Tomia Okamury vypovídá o vysoce nadprůměrných příjmech, které nebylo možné z veřejných zdrojů ověřit, protože mu v obchodním rejstříku chyběly zákonem vyžadované účetní závěrky. Okamura některé závěrky doplnil krátce poté, co byl na nedostatky upozorněn.

Nařízená omluva Ústavu nezávislé žurnalistiky

V roce 2021 pražský vrchní soud rozhodl, že se Tomio Okamura musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval mediální žumpou. Okamurovo odvolání bylo zamítnuto. I přes rozhodnutí soudu se odmítal omluvit až do doby, kdy proti němu byla zahájena exekuce.

Spor o omluvu s Tomášem Zdechovským

V roce 2021 soud nepravomocně rozhodl, že se Tomio Okamura má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů. Zdechovský uvedl, že kvůli Okamurovým výrokům dostal přes 3000 výhrůžek smrtí a musel dostat policejní ochranu. Okamura se proti rozhodnutí odvolal.

Hanebné výroky o koncentračním táboře v Letech

Miloslav Rozner označil tábor v Letech u Písku za neexistující pseudokoncentrák. Tomio Okamura v rozhovoru řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Obě tvrzení jsou nepravdivá a neuctivá k obětem romského holokaustu. V táboře zemřelo 327 Romů a přes pět stovek jich skončilo v Osvětimi.

Bludný Balvan

V roce 2018 obdržel Tomio Okamura od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Šlo zejména o Okamurovo varování před Západonilskou horečkou a Opičím morem od migrantů. Ve skutečnosti se Západonilská horečka nepřenáší z člověka na člověka a Opičí mor existuje pouze v dětské hře.