Kauzy Jana Hamáčka (ČSSD)


Opilost ve sněmovně

Přestože Jan Hamáček v roce 2014 prosadil zákaz konzumace alkoholu v poslanecké sněmovně, rok na to se rozšířilo video, kde byl při interpelacích evidentně opilý. Špatně artikuloval a svůj výstup doprovázel úsměvnými gesty a grimasami. Přiznal dva panáky slivovice, které mu prý špatně zareagovaly s léky. Omluvil se za to a poslal deset tisíc na charitu.

Lobby za Ázerbájdžán

V roce 2017 bylo investigativními novináři zjištěno, že z tajného korupčního fondu Ázerbájdžánu, ze kterého tamní režim uplácel evropské politiky, přiteklo do České republiky minimálně 130 milionů korun. Jan Hamáček přitom v minulosti lobboval za Ázerbájdžán a dokonce založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství.

Nevysvětlená cesta do Moskvy

Jan Hamáček naplánoval cestu do Moskvy, přestože tou dobou už věděl o ruském útoku na muniční sklad ve Vrběticích. Cesta byla později zrušena. Podle Seznam Zpráv bylo jeho záměrem vyměnit utajení Vrbětické kauzy za dodávku vakcín Sputnik V a uskutečnění summitu Biden-Putin v Praze. Hamáček nedokázal plánovanou cestu rozumně vysvětlit.

Vyzrazení utajovaných informací

Jan Hamáček veřejně hovořil o tom, jak tajné služby musely před zveřejněním kauzy Vrbětice stahovat české agenty z Ruska. Podle vyjádření pracovníků bezpečnostních složek vyzradil utajované informace a ohrozil tím práci českých tajných služeb a agenty samotné.