Kauzy Vojtěcha Filipa (KSČM)


Spolupráce s StB

Podle rozhodnutí soudu Vojtěch Filip vědomě spolupracoval s československou zahraniční rozvědkou, akorát nevěděl, že tato služba spadá pod StB. Podle záznamů měl Filip mezi lety 1985 a 1989 celkem 55 schůzek s příslušníky StB, byl aktivní v akcích Konto a Lora.

Lobby ve Vietnamu

V roce 2019 lobboval ve Vietnamu za zakázky pro české firmy. Přitom jeho dlouholetým poradcem je česko-vietnamský podnikatel Tien Tran Manh, který je v kontaktu s nejvyššími představiteli vietnamské komunistické vlády.

Nepřiznaný příjem půl milionu korun

V roce 2018 lobboval Filip nátlakem na finanční úřad za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka. Část komunistů sepsala po této kauze výzvu k jeho odstoupení. V roce 2021 vyšlo najevo, že Filip přijal od Horáčka půl milionu v hotovosti. Měsíc na to oba letěli s delegací poslanců do Kazachstánu, kde Horáček nabízel svoje projekty nemocnicím. Podle policie nešlo o úplatek, pouze o nepřiznaný příjem.

Kritizovaná cesta do Ruska

V roce 2014 jako místopředseda Poslanecké sněmovny nečekaně a bez vědomí poslanců odjel do Moskvy. Pozval ho místopředseda Státní dumy Sergej Železňak, který je kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU. Poslanecká sněmovna se od jeho cesty a zastávaných postojů v Moskvě veřejně distancovala.

Nařízená omluva Milionu Chvilek

V roce 2020 rozhodl pražský městský soud, že se Vojtěch Filip musí omluvit Spolku Milion Chvilek za výroky, jimiž jej spojoval s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici.