Kauzy Andreje Babiše (ANO)

Andrej Babiš má rekordní množství kauz z nichž některé vynikají svým rozsahem a závažností. S mnohými se nedokázal vypořádat a jsou stále aktuální. Střet zájmů trvá, v kauze Čapí hnízdo mu hrozí žaloba a Andrej Babiš mladší se chce domáhat spravedlnosti za únos. Zde je stručný přehled těch nejvýznamnějších kauz.

Spolupráce s StB

Státní bezpečnost evidovala Babiše od roku 1980 jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem Bureš. Karta agenta Bureše dokazuje, že spolupracoval dobrovolně. I po roce 1989 byli a jsou bývalí důstojníci a spolupracovníci StB Babišovi nablízku. Týdeník ECHO jich napočítal 17. Mnoho z nich je v dozorčí radě Agrofertu. Babiš se proti označování za agenta StB neúspěšně bránil žalobami. Soudní spor se slovenským ústavem paměti národa trval kvůli odvoláním mnoho let, až byla nakonec Babišova žaloba zamítnuta. Babiš také zažaloval slovenský deník Nový Čas a Jána Sarkocyho, který ho v rozhovoru označoval za vědomého spolupracovníka StB. Později však žalobu stáhl.

Čapí hnízdo

V roce 2008 společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla předtím pod jiným jménem součástí koncernu Agrofert, neoprávněně získala na výstavbu areálu Čapí hnízdo dotaci 50 milionů Kč v programu pro malé a střední podniky. Policie obvinila 11 osob včetně Andreje Babiše za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Vyšetřování kauzy bylo ukončeno teprve v květnu 2021. Policie navrhla Andreje Babiše obžalovat. Návrhem se nyní zabývá státní zástupce Jaroslav Šaroch, který může podat žalobu. Podle Vrchního státního zastupitelství Šaroch opožděnou reakcí na nové informace ohledně výslechu svědků způsobil průtahy v trestním řízení.

Únos Andreje Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší byl vyšetřován v kauze Čapí hnízdo, do které byl dle jeho slov zavlečen svým otcem. V roce 2018 Babiš mladší napsal e-mail české policii, že byl unesen na Ukrajinu, protože jeho otec potřeboval, aby zmizel kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Po zahájení vyšetřování ho otec nechal převést na Slovensko, odkud se svojí matkou odjel do Švýcarska. V Ženevě ho vypátrali reportéři TV Seznam, kterým potvrdil, že na Ukrajině pobýval nedobrovolně, a že mu dali na výběr mezi hospitalizací a „prázdninami“. V červenci 2021 Babiš mladší poskytl rozhovor deníku Forum24, ve kterém uvedl, že se bude právní cestou domáhat spravedlnosti. Svého otce označil za zrůdu a šmejda. Policie vyslechla Andreje Babiše mladšího teprve v září 2021. Médiím sdělil, že chystá další právní kroky.

Vlastnictví a ovlivňování médií

Svěřenecký fond Andreje Babiše vlastní mediální koncern Mafra. Jedná se o střet zájmů, protože Babiš může tato média využívat k ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil. Bylo analyzováno, že média spadající pod Mafru, se vůči Babišovi vyjadřují mnohem méně kriticky než jiná nezávislá média. Přibližně 50 novinářů odešlo z Lidových Novin a MF DNES po jejich převzetí Andrejem Babišem.

Střet zájmů

Kvůli novele zákona o střetu zájmů, která vládním činitelům zakazovala vlastnit média a přijímat dotace, převedl Andrej Babiš své akcie Agrofertu a Synbiolu do svěřeneckých fondů. Babiš je však jediným obmyšleným a při ukončení svěřeneckého fondu přejde veškerý majetek opět do jeho vlastnictví. Podle evropské komise jsou fondy pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá. Evropský parlament vyzval české úřady, aby střet zájmů vrcholných politiků začaly neprodleně řešit. Europoslanci poté čelili urážkám od Andrej Babiše a výhrůžkám od nejmenovaných lidí.

Pandora Papers

V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře. Operace nese znaky praní špinavých peněz. Andrej Babiš vynaložil extrémní úsilí, aby nešlo dohledat, kdo peníze posílá. Nikdy nevysvětlil, proč posílal peníze tak komplikovaným způsobem. Andrej Babiš přitom jako premiér sám kritizoval netransparentní podnikání přes daňové ráje.

Bludný balvan

V roce 2018 obdržel Andrej Babiš od Českého klubu skeptiků Sisyfos zlatý bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. Konkrétně šlo o výrok, že užívá homeopatika na křivdu kvůli obviňování ze spolupráce s StB.

Nákup akcií Agrofertu

V letech 1999-2004 nakoupil Andrej Babiš akcie Agrofertu v hodnotě několik desítek miliard korun. Nevysvětlil však, kde peníze na nákup vzal. Podle zveřejněných příjmů mohl mít tou dobou na nákup maximálně 29 miliónů. Cena, za kterou akcie nakoupil však není známá, a tak není jasné, zda šlo o extrémně levný nákup nebo měl Babiš jiné doposud neuvedené vysoké příjmy. Obojí vyvolává podezření.

Nařízená omluva senátorovi Wagenknechtovi

V roce 2021 Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se Andrej Babiš má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun.

Spor o omluvu s Piráty

V červenci 2021 podali Piráti na Andreje Babiše žalobu kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty.

Soud o omluvu s Miroslavem Kalouskem

V roce 2018 okresní soud rozhodl, že se Babiš má omluvit Miroslavu Kalouskovi za urážlivé výroky, které o něm pronesl ve sněmovně. V únoru 2021 byl verdikt zrušen Odvolacím Krajským soudem v Praze a spor vrácen k okresnímu soudu, který v červenci rozhodl, že se Babiš omlouvat nemusí. Rozhodnutí není pravomocné a Kalousek prohlásil, že se nevzdá.

Soud o omluvu s Janou Filipovou

V roce 2019 účastnice demonstrace proti Babišovi Jana Filipová zažalovala Babiše kvůli výroku o zaplacených demonstrantech. Nejdříve okresní soudu Praha-západ rozhodl v její prospěch. Později středočeský krajský soud rozhodl, že se Babiš omlouvat nemusí s odůvodněním, že Babišovy výroky nesměřovaly proti Filipové. Filipová uvedla, že podá odvolání k nejvyššímu soudu.

Další kauzy Andreje Babiše

  • Krácení daní
  • Ovlivňování finanční zprávy
  • Ovlivňování antimonopolního úřadu
  • Únik informací z ČEZ
  • Lobby za biopaliva
  • Zásah v GIBS
  • Spor s Echo24
  • Spolupráce s ÚOOZ