Kvalitní nezávislá média

Nezávislá média jsou nezbytná pro fungování demokracie, neboť pouze díky nim se může veřejnost dovědět pravdu. Nadační fond nezávislé žurnalistiky hodnotí důvěryhodnost zpravodajských webů, deníků a časopisů a uděluje jim známku: Nezávislé hodnocení důvěryhodnosti médií. Metodika hodnocení je propracovaná a zahrnuje mnoho kritérií, především zásady dobré žurnalistiky ale třeba i střet zájmů vlastníka. O politických tématech čtěte pouze ve zdrojích s hodnocením A nebo A-. Máme jich dostatek, není třeba číst nic horšího. Zdroje s hodnocením B už nejsou spolehlivé a zdroje s hodnocením C bývají přímo dezinformační. Zdroje s velkým podílem převzatých zpráv ČTK nejsou hodnoceny a mají známku N.

Zpravodajské webyZnámka
www.aktualne.czA
www.denikn.czA
www.denikreferendum.czA
www.echo24.czA
www.forum24.czA
www.irozhlas.czA
www.ihned.czA-
www.seznamzpravy.czA-
www.e15.czB+
www.idnes.czB+
www.novinky.czB+
www.denik.czB+
www.euro.czB
www.info.czB
www.parlamentnilistyB-
www.stars24.czB-
www.ac24.czC
aeronet.czC
www.blesk.czC
www.ceskoaktualne.czC
www.halonoviny.czC
cz.sputniknews.comC
www.ctidoma.czN
www.eurozpravy.czN
www.globe24.czN
www.lidovky.czN
www.reflex.czN
www.tyden.czN

Veřejnoprávní média

Veřejnoprávní média jsou státem zřízená nekomerční média. Jsou důležitým pilířem demokracie, protože jejich smyslem je poskytovat objektivní zpravodajství nezávislé na vlivech mocných politiků a podnikatelů. U nás je tvoří Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Zatím zůstávají nestrannými zdroji informací, přestože se objevují politické snahy o jejich ovládnutí. Pro sledování politických témat lze doporučit Českou televizi, protože ve srovnání s ostatními televizemi nabízí nejobjektivnější zpravodajství.

Média ve střetu zájmů

Je-li vlastníkem médií politik či vlivný podnikatel, může jejich prostřednictvím ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Říká se tomu střet zájmů. Není přípustné, aby politik mohl média ovlivňovat, bohužel se tak děje. Holding Agrofert ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše je vlastníkem největší české mediální společnosti MAFRA, a.s. Pod ní spadají hlavně deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro, on-line portály Lidovky.cz a iDNES, nejposlouchanější české rádio Impuls a mnoho dalších médií. Tato média nemohou být důvěryhodným zdrojem politických témat.

Spory mezi politiky a médii

Nezávislá a veřejnoprávní média jsou trnem v oku mnohým nepoctivým politikům. Je-li politik v nezávislých médiích kritizován nebo je-li odhaleno jeho nezákonné jednání, reakcí je zpravidla popření kritiky či celé kauzy a protiútok, jehož cílem je snížit důvěryhodnost daného média. Útoky politiků na nezávislá média jsou důkazem, že tato média odvádějí dobrou práci, a pro voliče jasným signálem tyto ublížené politiky nevolit.